Veľkovojvodkyňa Anastázia na snímke z roku 1914. Vpravo Anna Andersonová, ktorá sa za dcéru ruského panovníka vydávala pár rokov po vyvraždení cárskej rodiny.

Prežila ruská šľachtičná Anastázia guľky boľševikov? Testy DNA sa možno mýlili

Mohla ruská veľkovojvodkyňa Anastázia prežiť popravu? Podľa novej knihy je skutočne možné, že členka cárskej rodiny Romanovcov ušla na Západ. Ženu, ktorá sa za ňu vydávala, však v minulosti usvedčili ako podvodníčku testy DNA.

Sú dve hodiny po polnoci, 17. júl 1918. Uväznenej rodine ruského cára Mikuláša prikážu boľševici obliecť sa a zísť do pivnice domu v Jekaterinburgu. Tam ich vyzvú upraviť sa na spoločnú fotografiu, namiesto objektívu sa však cárska rodina o niekoľko minút díva do hlavne revolvera.

Mikuláša, jeho manželku Alexandru, syna Alexeja, štyri dcéry Oľgu, Tatianu, Máriu a Anastáziu, osobného lekára a troch sluhov boľševici popravili a zakopali do masového hrobu pri Sverdlovsku. Telá sa našli v roku 1979.

Zahynuli však všetci? Uznávaný ruský historik Veniamin Alexejev tvrdí, že Anastázia Nikolajevna sa zrejme naozaj zachránila a utiekla do západnej Európy. Historik má podľa vlastných slov nové dôkazy, ktoré to potvrdzujú.

Cárska rodina na fotografii z roku 1913: Zľava Oľga, Mária, cár Mikuláš, cárovná Alexandra, Anastázia, Alexej a Tatiana. Foto: wikipedia.org

Invázia Anastázií

Mladá ruská šľachtičná sa stala legendou, ktorá inšpirovala aj tvorcov filmov. Niekoľko rokov po masakre cárskej rodiny sa objavilo zopár žien, ktoré tvrdili, že sú Anastázia. Prvou z nich bola Anna Andersonová z Berlína, ktorá sa za dcéru cára Mikuláša pasovala už v roku 1920, teda dva roky po vyvraždení Romanovcov.

Andersonová vystupovala aj pod menami Čajkovská a Manahanová, neskôr sa presťahovala do Spojených štátov a celé roky ju považovali za dcéru po poslednom ruskom cárovi, ktorej sa podarilo zachrániť si život.

V roku 1991 testy DNA potvrdili, že telá nájdené v masovom hrobe skutočne patria cárskej rodine. Zároveň usvedčili Annu Andersonovú z klamstva. Ukázalo sa, že nejde o Anastáziu, ale o poľskú továrenskú robotníčku menom Franciska Schanzkowska, ktorá mala psychické problémy. V tom čase bola už sedem rokov po smrti.

Čítajte viac:

Oblečte sa na spoločnú fotografiu, povedali rodine cára Mikuláša II. pred popravou

Mýlia sa genetické testy?

Historik Alexejev je však dnes presvedčený, že Andersonová bola naozaj stratená ruská šľachtičná. Nadväzuje tak na teóriu francúzskeho historika Marca Ferra, že cárovaná Alexandra a jej štyri dcéry sa zachránili.

V knihe s názvom „Kto ste, pani Čajkovská?“ Alexejev konštatuje, že Anna bola za podvodníčku označená príliš ľahko. Pri teste DNA odobrali vzorky z kostí obetí a z Andersonovej vlasov, no podľa historika genetická analýza nie je rozhodujúca.

„Na základe archívnych dokumentov a ruských i zahraničných dôkazov, ktoré som videl v roku 1991, mám dôvod si myslieť, že osud cárskej rodiny nie je taký jednoznačný,“ vyhlásil.

Nové dokumenty z ruského štátneho archívu prinášajú výpovede dôverníkov a príbuzných, ako aj lekárov, ktorí liečili Annu Andersonovú. Podľa nich je „celkom možné alebo dokonca pravdepodobné“, že Andersonová a Anastázia sú totožné osoby.

Čítajte viac:

Mystik závislý od sexu: Posadnutosť ženami dohnala Rasputina na smrť

Ušetrili ich

„Nie som presvedčený o tom, že ju popravili. Je na čitateľovi, aby sa rozhodol, čomu bude veriť,“ tvrdí Alexejev, ktorý bol členom ruskej vládnej komisie, zaoberajúcej sa výskumom kostrového nálezu pri Jekaterinburgu. Svedectvo boľševikov ohľadom vraždy cárskej rodiny nie je podľa neho dôveryhodné.

„Potrebovali nastoliť obraz nekompromisného nového režimu, ktorý je odhodlaný zničiť ten starý bez stopy a vybudovať nové Rusko – bez cára,“ vysvetľuje historik. Veľa si sľubuje aj od dodnes utajených dokumentov, potvrdzujúcich diplomatické styky Nemecka a Sovietov, ktoré sú predmetom utajenia až do roku 2018.

„Prečo by boli boľševici takí milosrdní (a ušetrili cársku rodinu)? Po atentáte na nemeckého veľvyslanca v Rusku Wilherma von Mirbacha ľavicovými sociálnymi revolucionármi by mohol nemecký cisár WIlhelm II. porušiť Brest-litovský mier. To by malo pre sovietsky režim fatálne následky, museli teda s Nemeckom vyjednávať,“ tvrdí Alexejev.

Napriek výhradám zo strany pravoslávnej cirkvi sú kosti z nájdeného hrobu oficiálne považované za ostatky cárskej rodiny. Posledných členov z dynastie Romanovcov pochovali v Petrohrade.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní