Pusa pre Borisa: Okolie minaretu bolo miestom, kde sa stretávali všetci „priaznivci“ politika Kollára.

Pusa pre Borisa: Z Kollára si uťahovala celá Pohoda

Celá Pohoda si uťahovala zo známeho slovenského multiotecka Borisa Kollára.

Bol na pretrase takmer pri každej udalosti. Do jeho kože sa v posledný deň pri vítaní slnka prevtelil počas ekumenickej omše aj herec Ady Hajdu. „Je to o chlapovi, ktorý má na Slovensku najviac detí a svoju politickú kariéru postavil na nenávisti a neznášanlivosti,“ komentoval svoje vystúpenie.

Pointou predstavenia bolo, aby k nemu prišlo šťastie, to si zase zahrala Zita Furková. „Diváci to pochopili, vedeli, o koho ide,“ hovorí Hajdu, ktorý sa bavil na účet Borisa Kollára.

Známy herec prišiel na festival už vo štvrtok popoludní v bielom karavane. Prenajal si ho s celou rodinou práve kvôli festivalu. V dedinke karavanov sme našli neďaleko neho aj Michala Handzuša, on tiež zvolil podobné prechodné bydlisko.

Paródia: Ady Hajdu sa v nedeľu ráno premenil na známeho slovenského politika Kollára, aby si z jeho xenofóbnych a neprajných odkazov s kolegyňou Zitou Furkovou robili žarty.
Paródia: Ady Hajdu sa v nedeľu ráno premenil na známeho slovenského politika Kollára, aby si z jeho xenofóbnych a neprajných odkazov s kolegyňou Zitou Furkovou robili žarty.
Foto: Ctibor Bachratý

Paródia: Ady Hajdu sa v nedeľu ráno premenil na známeho slovenského politika Kollára, aby si z jeho xenofóbnych a neprajných odkazov s kolegyňou Zitou Furkovou robili žarty. Foto: Ctibor Bachratý

Bolo to o chlp

Zle-nedobre sa začal festival pre Janu Kirschner, pre ktorú je lietadlo ako mestská hromadná doprava. Jej sobotný koncert bol výborný, no nik z jej fanúšikov ani len netušil, že nechýbalo veľa a speváčka žijúca v Anglicku sa na Pohode vôbec nemusela objaviť.

„Dnes ráno som mala nešťastný štart, pretože som si rezervovala letenku na iný čas. Ráno som sa zobudila a zistila som, že gate sa zatvára o 8.35, no a bolo 8.32,“ povedala Jana po koncerte, keď sa aj pre ňu osobne, a nielen profesionálne, začínal festival. Nakoniec teda letela z Anglicka cez Frankfurt, aby svoje vystúpenie nemusela zrušiť.

„Mala som 13 minút na prestup, takže dnes je toto v Trenčíne moje štvrté letisko,“ dodala spokojne. Niežeby nemala na topánky, no stalo sa akousi tradíciou, že vždy spieva bosá. „Keď sme hrali na koncerte v Zlíne, jedna slečna mi išla kúpiť topánky.“

Kým na Pohode 2014 oznámila, že čaká bábätko, tento rok sa žiadny takýto objav nekonal. „Zatiaľ nie je nič na ceste. Máme malý byt,“ hovorí s úsmevom speváčka, ktorej partnerom a otcom dvoch detí je producent Eddie Stevens. „Neplánovali sme ani tie dve predtým, takže to bolo prekvapenie aj pre nás,“ vtipkuje.

Jana žije s Eddiem v Londýne, odkiaľ sa takmer pravidelne vracia počas víkendov na Slovensko, keďže práve vtedy má na Slovensku koncerty. Niekedy cestuje aj na 24 hodín, takže sa rozhodne nenudí. Hoci ju presúvanie nebaví, berie to ako svoju prácu a zatiaľ žiadnu veľkú zmenu neplánuje.

„Na druhej strane, v lietadle mám konečne čas iba na seba, je mi to veľmi vzácne.“ V Londýne je matkou na plný úväzok a vytvára zázemie pre svojho partnera Eddieho, ktorý sa v Anglicku naplno venuje hudbe. „Starám sa o to, aby bolo všetko na poriadku, na svojom mieste, upratané a oprané.“ Žeby žienka domáca?

Asi už vyrástla

Pohodová bola Pohoda aj pre Veru Wisterovú, ktorá sa zúčastňuje na festivale takmer každý rok. Pravidelne berie niekoho so sebou, no a tento rok si priviedla netradičných hostí. „Mám tu svokru, dieťa a manžela, ten je tu aj pracovne. Má na starosti zahraničné médiá,“ hovorí moderátorka, pre ktorú má festival pridanú hodnotu.

„Program je skvelý, ale priznám sa, že hudba je pre mňa asi len polovica zážitku. Druhá polovica je atmosféra a kamaráti, s ktorými sa tu vždy stretnem. Prodigy som niekedy pred dvadsiatimi rokmi mala rada, ale neviem, či to bude tak aj teraz.“ Na festival prišla kučeravá ryšavka diskutovať o Izraeli, kde žila päť rokov a kde porodila svoje dve deti.

Milovníci Izraela: Vera Wisterová aj Miro Jaroš o ňom na Pohode debatovali.
Milovníci Izraela: Vera Wisterová aj Miro Jaroš o ňom na Pohode debatovali.
Foto: Vlado Benko jr.

Milovníci Izraela: Vera Wisterová aj Miro Jaroš o ňom na Pohode debatovali. Foto: Vlado Benko jr.

Vianoce v lete

Okrem nej si prišiel o židovskej krajine podebatovať Miro Jaroš, ktorý strávil v Izraeli štyri roky. Začínal ako záhradník a strihač kvetov, neskôr umýval riad v reštaurácii, upratoval byty, aby našetril na svoj sen, keďže chcel vydať album. Vrátil sa do SuperStar, kde videl možnosť, ako preraziť.

Život v Izraeli si pochvaľoval a vyhlásil, že ak by si mohol vybrať, žil by radšej tam ako na Slovensku. Slovensko mu však ponúklo možnosť živiť sa hudbou, aj keď to nemá úplne jednoduché. Pracuje na projekte pre deti, pre ktoré píše už teraz v lete vianočný album.

„Je teplo a ťažko sa mi vžíva do vianočnej atmosféry. Do hotela v Prešove mi doniesli vianočný stromček na izbu, zažal som si voňavú sviečku a skúšal som písať. Uvidíme, ako sa mi to podarilo,“ hovorí Jaroš.

Pusa pre Borisa

Neďaleko židovského stanu stál minaret, ktorý sa objavil na Pohode prvýkrát a najmä vďaka poslancovi Borisovi Kollárovi sa stal jednou z najobľúbenejších atrakcií celého festivalu. Ten totiž práve pre tento symbol islamského náboženstva zaželal festivalu a jeho účastníkom na sociálnej sieti veternú smršť.

Slovenská dídžejka Matia, známa najmä projektom B-complex, vytvorila na Facebooku udalosť s názvom Kiss 4 Boris, v ktorej vyzýva ľudí, aby napriek Kollárovmu neprajníctvu nereagovali rovnako a poslali mu odkaz lásky a mieru - pusu.

„Dúfam, že my ľudia na Pohode, kde vedľa seba vidíme stáť kresťanov, neďaleko je židovský stan a je tu už aj symbolika minaretu, mu dokážeme, že sme tu spolu. Určite je to lepšie, ako šíriť strach a nenávisť.“

Minaret sa tak stal vychyteným symbolom, odkiaľ prišlo poslancovi a predsedovi strany Sme rodina množstvo bozkov. Celý festival sa niesol na vlne porozumenia a s jasným odkazom proti fašizmu a proti neznášanlivosti. Svedčili o tom aj protikotlebovské vlajky na koncertoch Prodigy a bratislavského Rozporu.

Priateľsky naladený bol aj Juraj Kemka s rodinou. Ten sa zúčastnil na živom vysielaní priamo z festivalu Rádia FM, v ktorom zhodnotil dvadsiaty ročník ako vydarený, teda ako dobrú „ženskú dvadsiatku“.

Jaro Bekr predviedol tanečné umenie, keď si s davom zatancoval na pesničky od Prodigy. Na festivale nechýbala ani naša momentálne najlepšia tenistka Dominika Cibulková, ktorá sa ukázala na trenčianskom letisku deň pred svojou svadbou.


VIDEO Plus 7 Dní