Ako za čias Kráľa Slnko: Zlatica nás občas prenáša o niekoľko storočí späť.

Puškárová sa hrá na markízu anjelov. Udrží ju to v televízii?

Zlatica Puškárová sa po príchode rakúskeho riaditeľa začala obliekať a česať ako v časoch monarchie.

Zrejme vie, čo robí. Zlatica Puškárová sa posledné týždne snaží priblížiť štýlu z čias Ľudovíta XIV. a môže tak hrdo povedať, že aspoň vizážou zodpovedá duchu televízie Markíza.

Vytiahla tajné zbrane v boji o diváka, o vlastný flek alebo o oboje zároveň? Nech už to je akokoľvek, experti dávajú tridsaťšesťročnej moderátorke nečakane za pravdu.

Á la Angelika

Nadýchané účesy, ktoré už nejaký čas veselo kopírujú hrdinky markizáckych seriálov, už asi nie sú to pravé. Príchodom rakúskeho riaditeľa Matthiasa Setteleho akoby ovial večerné správy Markízy monarchistický duch. Stačí pozrieť napríklad na Zlaticu Puškárovú, ktorá takto dokonale korporatívna s domovskou televíziou hádam nikdy nebola.

Moderné účesy a outfity zrazu nahradili lokne a čipkované, prípadne volánové blúzky, ktoré by sa uplatnili v nejednom historickom filme. Pri sledovaní Televíznych novín si teda prídu na svoje najmä ženy, ktoré milujú rakúsku cisárovnú Sissi či francúzsku markízu Angeliku. Je to zámer?

Puškárová pripomína historické postavy. Foto: Tv Markíza, archív

„Jednoducho sa mi páčia bohatšie účesy, čo mám robiť,“ odpoveda Zlatica Puškárová a dušovala sa, že nesúvisia so zmenou vedenia. „Priznám sa, že nejako extra nepreferujem vyčesané vlasy, ale keby sme sa česali stále rovnako, bolo by to príliš stereotypné. Pravda je, že už moja starká vždy hovorila, že ženy by mali nosiť vyčesané vlasy, aby im bolo vidieť šiju. Myslím si, že niekedy je vhodná aj zmena, práve vtedy divák viac spozornie,“ vysvetľuje stratégiu Zlatica, ktorá už v minulosti o sebe vyhlásila, že rada rúca zaužívané stereotypy.

Prečo však outfitom pomaly zo 17. storočia? Odpoveď zrejme budeme musieť hľadať v jej romantickej duši. „Áno, Angelika je film, ktorý si vždy pozriem, keď ide, ale neinšpirovala som sa ním, lebo na to nemám pri mojej práci čas. Musím priznať, že niekedy mám problémy s vlasmi, ktoré sú bohaté a pomerne dlhé. Rozmýšľala som už, že sa dám ostrihať. Na druhej strane, máme skvelú sledovanosť, Televízne noviny zažívajú zlaté časy aj v priamej konkurencii.“

Keď sa však pozrieme na obrazovky rakúskych a nemeckých staníc, vkročíme zrazu do iného sveta. Na nemeckej RTL a rakúskej ORF, kde aktuálny riaditeľ Markízy v minulosti pôsobil, vládnu spravodajstvu jednoducho, až nudne upravené štyridsiatničky, ba aj päťdesiatničky, ktoré by sa v televíziách na Slovensku uplatnili azda len ako vrátničky.

Nosia rovné vyžehlené vlasy, výnimkou nie sú ani krátke, chlapčenské účesy. Oblečené sú v matných minimalistických šatách či kostýmoch fádnych farieb. Vlastne vyzerajú ako Zlatica, keď svoju kariéru pred pätnástimi rokmi začínala. Settele sa tak musí na Slovensku, kde moderátorky súťažia o najsexi imidž, čo najrýchlejšie zorientovať.

Miss moderátorka

Psychologička Eva Jaššová sa snaží Zlatici Puškárovej porozumieť, v prostredí svojej televízie vraj ani nemôže konať inak. „Markíza akoby klonovala takýto druh moderátoriek, ktoré sa prispôsobujú trendu televízie. Keď si pozrieme iné stanice v zahraničí, vidíme moderátorky so strohými účesmi.

U nás asi hlásateľky nesúťažia v serióznosti, ale v kráse. Naše hviezdy si myslia, že pri prezentácii v televízii sú súčasťou nevyslovenej súťaže vo vizuálnej pútavosti.“ Expertka na neverbálnu komunikáciu Oľga Škvareninová však Puškárovej drukuje.

„Výskumy dokázali, že žena, ktorá chce byť profesionálne úspešná, by nemala mať vlasy, ak sú dlhšie než po ramená, rozpustené, ale zopnuté alebo vyčesané. U mužov zasa vypnuté vlasy vyvolávajú eroticky ladené asociácie, ako by žena vyzerala, keby si ich rozpustila,“ upozorňuje odborníčka a pridáva aj ďalšie rady.

„Základné pravidlo je, že oblečenie a celková vizáž by nemali prekryť obsah správ. Keď sa divák viac koncentruje na vzhľad moderátorky, nie je to dobre. Nemala by mať dlhé, hompáľajúce sa náušnice, ako kedysi nosila Martina Šimkovičová. Pozornosť odvádzajú aj hlboké výstrihy, lesklé materiály alebo veľké vzory. V jednej z ostatných relácií Nikto nie je dokonalý mala Elena Vacvalová oblečené sako s obrovskými vzormi, ktoré pridávajú kilá.“

Predsa najlepšia?

Čo Oľge Škvareninovej prekáža u markizáckych moderátoriek viac, je nosová výslovnosť, pišťanie až jačanie.

„Mária Pietrová má vysoko posadený hlas a navyše ho aj tlačí do horných polôh, to sa horšie počúva. Martina Šimkovičová vyráža hlásky š a ž a vôbec rozpráva afektovane. Najprofesionálnejšia v televíziách je Lucia Barmošová, aj pokiaľ ide o slovenčinu a syntax vety. Z markizáckych moderátoriek najlepšie komunikuje Zlatica. I počas živého vysielania hneď sformuluje výpoveď, nehľadá slovíčka. Skôr by som jej vyčítala prílišnú strohosť, možno až umelosť. Ale aj to je diskutabilné."

"Vedci z anglo-amerického prostredia zistili, že keď moderátor televízneho spravodajstva hovorí o kandidátovi na prezidenta XY a usmeje sa pritom, fanúšikovia moderátora a nerozhodnutí voliči majú väčšie tendencie dať hlas tomuto kandidátovi. Mimika tváre moderátora je teda jedným zo spôsobov podvedomej manipulácie voličov.“ Oproti uvoľnenejším moderátorkám na nemeckých, rakúskych a britských staniciach sa Zlatica vraj až príliš kontroluje.

„Takúto reč tela mávajú ľudia, ktorí sa chcú presadiť, v skutočnosti sú však vnútorne citliví a zraniteľní. Či je šťastná, alebo sa trápi, nevidíte to na nej,“ domnieva sa odborníčka.

Bojí sa?

Nakoniec ani v časoch, keď sa v Markíze otriasajú stoličky, Zlatica nedáva na sebe nič znať. „V Televíznych novinách je tvorivá, pokojná atmosféra, aká bola predtým, naozaj sa nám darí. Žiadne napätie ani dusno,“ povedala nám skúsená a momentálne asi najvyťaženejšia moderátorka Markízy. Týždeň vysiela, týždeň má voľno.

Je tu však ešte jeden dôležitý rozdiel. V minulosti ju považovali za obľúbenkyňu odídenej generálnej riaditeľky Zuzany Ťapákovej, hovorilo sa teda vždy aj o jej mimoriadnom vplyve v televízii. Dokonca keď tanečnicu Katarínu Štumpfovú vyčiarkli z Let’s Dance za jej kamarátske vzťahy s Patrikom Švajdom, mnohí si mysleli, že za to mohla práve Zlatica. Istý čas dokonca riadila spravodajstvo v televízii.

No čísla nepustia a od septembra prišla o pravidelné vysielanie diskusnej relácie Na telo. Pre klesajúci záujem ľudí o politiku to mala politická polhodinovka nahnuté už dávno, takže miesto v Televíznych novinách, ktoré rešpektovaná moderátorka získala, bola v podstate obrovská stávka na istotu.

Keď začala vysielať so svojím partnerom Patrikom Švajdom, zrazu mali údajne najvyššiu sledovanosť spomedzi všetkých párov. „Oni kopírujú polohy tela, čo je neverbálnokomunikačný aspekt. Nedá sa robiť vedome, ale na divákov to vplýva pozitívne,“ analyzuje pár Oľga Škvareninová.

Jedna navyše?

Pravda je tiež to, že markizácke Televízne noviny v súčasnosti zažívajú vysnívanú reinkarnáciu, porážajú konkurenciu ako už dávno nie. No od nástupu nového zahraničného šéfa sa nehovorí o ničom inom, len o šetrení. Podľa posledných informácií panuje v Markíze zákaz prijímania nových zamestnancov, prepúšťať sa má údajne čoskoro medzi strihačmi a kameramanmi.

Nový riaditeľ obieha výroby s tvárou pokerového hráča, takže nikto vrátane markizáckych stálic nevie, čo si k nemu môže dovoliť. Na výroby údajne chodí maximálne pripravený so svojimi tabuľkami a o programe má často väčší prehľad než mnohí zamestnanci.

Už teraz sa uvažuje o zrušení štvrtej markizáckej stanice Fooor, zásadné zmeny na hlavnom kanáli sa dajú očakávať až od januára. No už od novembra sa do Televíznych novín po ročnej materskej vracia Marianna Ďurianová a v Markíze budú zrazu tri moderátorky večerného spravodajstva. Či niekto pôjde z kola von, sa dozvieme zrejme už čoskoro.

Prvá obeť?: Odchádza Dominika Lukáčová

Slávne „pornovideo“, ktoré kedysi nakrútila s bývalým priateľom na mobil a následne zaplavilo internet, jej teda väz nezlomilo. V neistých časoch odchádza expriateľka Štefana Skrúcaného z televízie sama a podľa našich informácií už dala výpoveď. Pracovať by mala do konca novembra.

„Zatiaľ v Markíze stále pracujem, ale do konca života tam určite nebudem,“ odbila nás dvadsaťosemročná reportérska hviezda. Kam povedú jej kroky, v televízii netušia. „Hovorilo sa, že mala ísť robiť hovorkyňu letiska, ale po skúsenostiach s Karolom Farkašovským už vraj nechceli mediálne prepieraného človeka,“ tvrdí náš zdroj.

Očakáva sa vraj, že sa buď presťahuje do zahraničia, alebo si uchmatne teplé miestečko hovorcu v nejakej inštitúcii.

Čítajte viac:

Skrúcaného exmilenka Lukáčová: Od decembra si v Markíze neškrtne


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní