Krst: Rasťo Piško pokrstil knižku Františka Maleca, v strede, perím divej husi. Vľavo ilustrátor a herec Dodo Baus.

Rasťo Piško bude opäť písať list premiérovi

Rasťo Piško pokrstil knižku Rypáky v koryte perím divej husi.

Občas sa na Slovensku ozývajú hlasy, že politická satira zakapala a že by sa nám zišla ako soľ. Komerčné médiá o tento druh zábavy z najrozličnejších príčin nejavia záujem, satira však žije.

Dokázalo to divadlo DIVÁ HUS z Nitry, ktoré pre Slovenský rozhlas tri roky pripravovalo kabaret Glóbus Európy so značnou dávkou politickej satiry.

Autor scenárov, náš redakčný kolega František Malec, sa rozhodol pozrieť na život v krajinách Európskej únie z iného uhla pohľadu, najčastejšie si bral na mušku krajinu dôverne známu, ktorej vymyslel pomenovanie Podtatranské sociálne kráľovstvo. Vládne v ňom panovník Ivan Hrozný - „ani nie tak Ivan, ako hrozný“, výkonnú moc predstavuje predseda politickej strany Smer Grécko - sociálni demokrati Juraja Jánošíka.

Guru Rasťo Piško

Vypredaný Spoločenský dom vo Veľkom Záluží pri Nitre si užil poriadnu dávku zábavy. Divadlo DIVÁ HUS tam v nedeľu nahrávalo silvestrovský Glóbus Európy. Aby mal program ešte väčší lesk, svoje umenie predviedol guru slovenskej politickej satiry Rasťo Piško. Poslucháči rozhlasu sa môžu tešiť na jeho list staronovému premiérovi aj na novoročný prejav cára Ivana Hrozného.

Rasťo Piško začínal v amatérskom divadle zhruba v rovnakom čase, keď DIVÁ HUS pôsobila v Nitre ako študentské divadlo, teda v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Kým jeho členovia sa rozutekali a každý sa venoval svojmu povolaniu, Rasťo Piško sa po nežnej revolúcii vydal na úspešnú dráhu profesionálneho humoristu, herca a spisovateľa, zažiaril vo viacerých rozhlasových a televíznych projektoch.

Kabaretné piesne

Podobný pohľad na dianie na našej politickej scéne teraz Piška spojil s hercami divadla DIVÁ HUS, ktoré momentálne má štyroch členov. Dvaja sú profesionálni herci - Alena Pajtinková, ktorá sa čoraz viac presadzuje na domovskej scéne, v Divadle Andreja Bagara, a Rudo Kratochvíl zo Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Pre ďalších dvoch členov divadla je herectvo záľuba. Dodo Baus je výtvarník a pedagóg a Laco Réti, ktorý zhudobňuje Malecove texty, podniká.

„Kabaretné pesničky sa tíško vytrácajú,“ hovorí autor textov. „Myslím si, že aj naša generácia päťdesiatnikov i ľudí o pár rokov starších by si občas rada vypočula piesne ‚o niečom‘, piesne, kde text obsahuje čosi, čo by sme mohli nazvať posolstvom.“

Rypáky v koryte

Práve takéto texty z kabaretu Glóbus Európy, ale aj z iných rozhlasových a divadelných projektov František Malec vybral do knižky Rypáky v koryte, ktorá letí za čitateľmi takmer doslova na krídlach divej husi. Krstný otec Rasťo Piško ju pokrstil perím práve z tohto vtáka, ktorý dal meno po rokoch vzkriesenému nitrianskemu DIVAdlu HUmoru a Satiry.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní