Rebelant v sutane zomrel: Anton Srholec (†86) prežil jáchymovské peklo

Rímskokatolícky kňaz, ktorého uznávali aj mnohí neveriaci. Anton Srholec zomrel po ťažkej chorobe ako 86-ročný.

Ľudia

„Kto užil neslobodu, vie, čo je to sloboda.“ Pre rímskokatolíckeho kňaza Antona Srholca sa tento výrok stal príznačným. Pre hodnotu, ktorú zdôrazňoval až do smrti, sa zaradil medzi rebelov aj v rámci katolíckej cirkvi.

Peklo v Jáchymove

Nepriateľ komunistického režimu musel za rozhodnutie pre duchovné povolanie platiť vysokú cenu. V mladom veku prežil deportáciu do sústreďovacieho tábora v Podolínci a pokus o útek cez rozvodnenú rieku Moravu, ktorý ho stál mesiace vo vyšetrovacej cele. Vo februári 1952 ho v tajnom procese odsúdili na 12 rokov väzenia za pokus o nepovolené prekročenie štátnych hraníc.

„Ako žiť s takým životom? Keď som dostal tých dvanásť rokov, to bolo viac ako tretina môjho života... Niesol som to ako zasvätený život a ako prijatie toho, čo je človeku podané,“ zaspomínal si po dlhých rokoch v rozhovore pre Ústav pamäti národa.

Srholec si odsedel desať rokov; väčšinu času strávil v uránových baniach v Jáchymove, čo sa výrazne podpísalo na jeho zdraví. Dva roky z trestu mu v roku 1960 ubrala amnestia pre politických väzňov.

Robotník s titulom

Po pobyte vo väzení Srholca stále sledovala Štátna bezpečnosť a hoci bol jazykovo zdatný, pracoval ako nekvalifikovaný robotník pri vysokých peciach. Dal sa na samoštúdium teológie. V roku 1969 sa mu podarilo dostať na trojmesačný pobyt do Talianska. Po predĺžení pobytu dokončil teologické štúdiá v Turíne a v roku 1970 ho pápež Pavol VI. vysvätil sa kňaza.

Po návrate na Slovensko však Anton Srholec pre zákaz štátnej moci nemohol pôsobiť ako duchovný. Hoci vypomáhal ako kostolník v bratislavskom kostole Blumentál, až do odchodu do dôchodku robil skladníka a robotníka.

Po revolúcii v roku 1989 sa Srholec venoval najmä charitatívnej činnosti. Šéfoval resocializačnému centru pre bezdomovcov v Podunajských Biskupiciach a publikoval. V radoch katolíckej cirkvi získal povesť „mediálneho kňaza“, čelil kritike, že je príliš svetský. Možno aj vďaka tomu však zapôsobil aj na neveriacich.

Ľudia