Martin Škrtel občas gólom pomohol aj súperovi.

Rekordér Škrtel: Blysol sa počtom zápasov i gólov. Aj tých do vlastnej brány

Martin Škrtel dal za sezónu v drese Liverpoolu jedenásť gólov - z toho štyri vlastné. Označiť na základe tejto štatistiky jeho siedmu sezónu v drese anglického klubu za nevydarenú by bol omyl.

V decembri proti Hullu City aj West Hamu, vo februári v zápase so Swansea City a v záverečnom kole anglickej Premier League aj v dueli s Newcastlom United.

Štyri vlastné góly slovenského obrancu FC Liverpool Martina Škrtela sú podľa BBC rekordom anglickej futbalovej ligy. Toľko gólov do vlastnej siete za jednu sezónu nedal žiaden iný hráč.

Nič nepohnojil

„Čo sa s tým dá robiť? To sa vo futbale stáva. Ako obranca nemám inú voľbu, len do toho vletieť. Občas sa nešťastný teč pritrafí. Myslím si, že ani jeden z tých štyroch gólov nebol vyslovene moja chyba. Nič som nepohnojil,“ tvrdil nám Martin Škrtel do telefónu z írskeho Dublinu, kde po sezóne hral Liverpool priateľský zápas.

Až na ten prvý gól proti Hullu City štvornásobný najlepší futbalista Slovenska dlho smútiť nemusel. Zvyšné tri súboje Liverpool napriek tomu vyhral. Len s Hullom prehral 1 : 3. Označiť na základe tejto štatistiky jeho siedmu sezónu v drese anglického klubu za nevydarenú by bol trápny omyl.

Práve naopak. Škrtel bol fantastický v útoku. Od čias Emlyna Hughesa v sezóne 1971/1972 nemal Liverpool v kádri obrancu, ktorý by v jednom ročníku nastrieľal sedem gólov. Od prekonania Hughesovho rekordu delil Martina jediný presný zásah.

„Všetkých sedem bolo dôležitých. Inak, bola to moja najlepšia sezóna. Odohral som v lige tridsaťšesť zápasov plus ďalšie v pohári. To je môj ďalší rekord. V klube som druhý najlepší, len brankár Mignolet hral viac než ja,“ tešil sa Škrtel, ktorý už dovolenkuje na Slovensku. A chystá sa s manželkou oddychovať do Mexika.

Premárnená šanca

Smutno mu bolo len z toho, ako Liverpool vo skvele rozbehnutej sezóne nezvládol záver a črtajúci sa anglický titul pustil Manchestru City.

„V klube už panovala eufória, no nevyšlo to. Aj u mňa prevláda sklamanie, veď sme všetko mali vo vlastných rukách. Na druhej strane, postúpili sme priamo do Ligy majstrov a skončili v tabuľke na druhom mieste. S tým nikto nepočítal,“ bilancuje Škrtel, ktorého cena od príchodu do Liverpoolu vzrástla z 8,8 na 12,5 milióna libier.

Podľa trénera Liverpoolu Brendana Rodgersa Martin spolu s Vincentom Kompanym z Manchestru City sú najlepšími stopérmi anglickej ligy. „Celú sezónu bol skvelý,“ tvrdí na oficiálnej stránke bývalý kapitán klubu Phil Thompson. Martinov bývalý spoluhráč z obrany Jamie Carragher, ktorý vlani s futbalom skončil, má iný názor.

U Škrtela vraj vidí „mentálnu slabosť“. Vyhlásil to pre televíziu Sky Sports, kde po konci kariéry pôsobí ako spolukomentátor, po zbabranom závere zápasu s Crystal Palace, kde Liverpool viedol tesne pred koncom 3 : 0, no dovolil domácim vyrovnať na 3 : 3. „Kritika k futbalu patrí,“ nerobí si z toho Škrtel ťažkú hlavu.

Barmošov paradox

Vlastné góly sú súčasťou futbalu. A vždy budú. Bývalý československý reprezentant a dnes viceprezident Interu Bratislava Jozef Barmoš o tom vie svoje.

Jeho „vlastenec“ na majstrovstvách sveta 1982 v Španielsku, ktorým pečatil prehru nášho tímu 0 : 2 s Anglickom, ho prenasledoval dlhé roky. „Je to taký zvláštny paradox. Ľudia mi to pripomínali častejšie ako premenenú jedenástku v súboji o bronz s Talianmi na majstrovstvách Európy 1980,“ priznáva.

Barmoš bol vtedy hráčom, ktorý rozhodol o medaile pre Československo, keďže Talian Collovati v deviatej sérii nášho brankára Netoličku neprekonal. Vyhrali sme rozstrel 9 : 8.

„Ten vlastný s Angličanmi pritom o ničom nerozhodol. Už sme prehrávali, znamenal len zvýšenie náskoku Anglicka na 2 : 0. Ja som si inak vlastné góly nedával. Len raz v doraste som poslal brankárovi malú domov a on tam nebol. Stál pri opačnej žrdi a už sa nestihol presunúť. Viniť obrancov z vlastných gólov je však hlúposť. Musia do lopty ísť. Ak by nohu odtiahli, možno by už v ďalšom zápase nehrali."

"Podľa mňa budú vlastné góly len pribúdať. Už len preto, že lopty sú dnes oveľa rýchlejšie ako za mojich čias. Centre letia do šestnástky strašne rýchlo, obrancovia majú minimum času. Škrtelovi naozaj niet čo vyčítať. Je to výborný futbalista.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní