Spoľahlivý obranca: Marek Špilár, vľavo v drese 1. FC Košice, vpravo v drese belgického tímu Club Bruggy.

Rodinu zosnulého Marka Špilára postihlo viacero tragédií

Po dobrovoľnom odchode Marka Špilára zo sveta sa špekuluje o jeho finančných problémoch i nešťastnej láske.

Zbytočná a nezmyselná. Za takú považujú Stropkovčania smrť niekdajšieho futbalového reprezentanta Marka Špilára. Hoci sa v rodnom meste na severovýchode Slovenska v poslednom období príliš nezdržiaval a väčšinu času trávil v Košiciach, mnohí si nadaného športovca pamätajú z mladších rokov ako veselého a skromného chalana.

Nevedia preto pochopiť, čo viedlo bývalého úspešného športovca k tomu, že dobrovoľne ukončil svoj život. Navyše, práve v rodnom Stropkove.

Do mesta prišiel za bratom Dušanom a jeho rodinou. Dôvody, prečo sa rozbehol a údajne vyskočil z okna detskej izby, zostávajú napriek množiacim sa teóriám o nešťastnej láske i finančných problémoch tajomstvom. Faktom zostáva, že Markov pád z piateho poschodia bol smrteľný.

Na návšteve Stropkova: Marek Špilár vyskočil z okna na piatom poschodí. Foto:

Dohady a špekulácie

Oficiálnych informácií je poskromne. Rodina je zdrvená, k tragédii sa vyjadrovať nechce, a tak sa na verejnosť dostávajú len neoficiálne a čiastkové spovede známych a susedov. Všetko sú to však iba dohady. Podľa jednej z verzií dokonca Markov brat Dušan v čase tragédie vôbec nebol doma. V byte bola iba jeho manželka, ktorá sa snažila švagra pred skokom zachytiť. Iná suseda zas tvrdí, že švagriná ani nevidela Marka skočiť.

S pribúdajúcim časom sa množia rôzne, nezriedka protichodné teórie. Jedno je však isté - aj keď k Markovi okamžite privolali záchranku, lekár mu už nedokázal pomôcť. „Lekárka predbežne vylúčila cudzie zavinenie,“ skonštatovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová. Okoloidúci boli zdrvení a šokovaní. Nechceli uveriť tomu, že samovrahom bol práve vždy veselý Marek.

Zlá investícia?

Málokto z tých, ktorí sa dopočuli o Špilárovej samovražde, dokázal potlačiť šok a smútok. Rovnako zdrvení boli aj okoloidúci, ktorí na zemi videli jeho bezvládne telo. Nikto nechcel uveriť, že vždy veselý mladík sa rozhodol dobrovoľne odísť na druhý svet. Okamžite sa začalo špekulovať o tom, čo dohnalo niekdajšieho hráča belgického Club Bruggy k takému zúfalému činu.

Ako prvé sa objavili špekulácie, že skokom z okna sa vyrovnal s nešťastnou láskou. „Čo viem, už dlhšie bol rozvedený, no vraj mal priateľku,“ prezradila obyvateľka Stropkova. Ďalšie zdroje to však rezolútne odmietli - Špilár vraj nebol z tých, čo by sa pre lásku k žene rozhodli pre samovraždu.

Vzápätí túto informáciu prevalcovali správy o Markových podnikateľských aktivitách a možných finančných problémoch. Špilár bol podľa Obchodného registra členom predstavenstva akciovej spoločnosti Danubius Group so sídlom v Bratislave, ktorá sa mala zaoberať i prenájmom nehnuteľností. Ako predseda predstavenstva je vedený jeho bývalý futbalový kolega Vladislav Zvara.

Spolu mali vlastniť aj eseročku Nisseki so sídlom v Košiciach, ktorá má v predmete činností uvedené okrem iných aj organizovanie športových, kultúrnych a iných spoločenských podujatí. Špilárovo meno figuruje i v spoločnosti Bonpri so sídlom v Stropkove so širokým záberom aktivít.

Na spoločnostiach nie je nič zvláštne. Sú to všetko firmy s bežným voľným rozsahom podnikania. Jedinou medializovanou podnikateľskou aktivitou dvojice Špilár - Zvara bol zámer vybudovať športovo- relaxačné centrum na ploche Všešportového areálu v Košiciach na Alejovej ulici, ktorý ponúkala na prenájom mestská časť Košice- Juh.

Mali tu vyrásť squashové kurty, horolezecká stena, multifunkčná hala, fitnes, sauna i rýchle občerstvenie. Odvážny plán z roku 2010 však stroskotal na príliš nízkej ponuke za prenájom pozemku. Podľa našich informácií nebol jediný, ktorý nevyšiel.

Marek Špilár, ktorý vraj bol vďaka futbalu finančne solídne zabezpečený, údajne investoval i do striebra. Keď v apríli tohto roka jeho cena výrazne klesla, mnohí začiatočníci na obchode pohoreli a za pár hodín vraj stratili všetky investované prostriedky. Nie je vylúčené, že i Marek mal smolu a prišiel o svoje peniaze. „Také obchody sú veľmi riskantné. Je tam síce možnosť slušného zárobku, ale aj tvrdého pádu na dno,“ tvrdí obchodník na burze, ktorý si neželá byť menovaný.

Či bola za Markovým rozhodnutím nešťastná láska, financie a s nimi súvisiace, mimochodom tiež často skloňované, duševné problémy, sa možno iba dohadovať. Stropkovčania, ktorí sa s obľúbeným futbalistom rozlúčili v utorok, si však svojho rodáka vážili napriek tragickému odchodu.

Priveľa tragédií

Rodina Špilárovcov patrí v Stropkove k dobre známym a váženým famíliám. Miestni ich majú v úcte a Špilárovcov považujú za vynikajúcich ľudí. Paradox je, že osud sa s nimi nemaznal. Na Markovho a Dušanovho otca - tiež Marka - spomínajú najmä ako na výborného telocvikára. No ani on sa nevyhol úrazu.

Približne pred pätnástimi rokmi utrpel pri nehode stropkovských volejbalistiek vážne zranenia, ktoré ho podľa znalcov sužujú dodnes. V auguste 2007 zas zahynuli pri nešťastnej dopravnej nehode neďaleko Miňoviec pri Stropkove bratranci Markovho otca a manželka jedného z nich. Vinník nehody utrpel vážne zranenia, no prežil.

Nešťastie sa nevyhlo ani Markovmu bratovi Dušanovi. Ten prišiel o milovanú dcéru po tom, čo ju na chate v Starej Lesnej privalila skriňa. Dušan s Markom vraj boli vo vedľajšej miestnosti, privolaní záchranári už dievčatku nedokázali pomôcť. Markov brat Dušan po tragédii údajne úplne osivel a stratu potomka niesol veľmi ťažko.

Kto bol Marek Špilár

Bývalý reprezentačný hráč sa narodil 11. februára 1975 v Stropkove ako prostredný z troch detí. Šikovného obrancu zlákala v devätnástich rokoch česká Petra Drnovice, kde mu to však príliš nešlo, a tak sa vrátil domov. Do Tatrana Prešov.

Už tam podával výkony, ktoré ho dostali do reprezentácie. „Marek bol pre mňa vhodný stopér. Staval som ho vedľa Tittela, Zemana. Bol to usmievavý, ale tichý typ futbalistu. Nejde mi do hlavy, čo sa stalo, lebo on nebol typ, čo by niečo také dokázal urobiť. Také smutné správy sa len ťažko spracúvajú,“ opisuje Špilára bývalý reprezentačný tréner Jozef Jankech, ktorý ho vytiahol do národného tímu.

Z Prešova šiel Špilár do Košíc, do vtedajšieho Rezešovho milionárskeho klubu 1. FC. S ním sa dočkal dvoch slovenských titulov i veľkej slávy, keď Košičania ako prvý slovenský klub postúpili do základnej skupiny Ligy majstrov. V silnej konkurencii Manchestru United, Juventusu Turín a Feyenoordu Rotterdam neuhrali nič, ba nedali ani gól. Na rozdiel od ostatných sa však Marek Špilár dočkal v súťaži reparátu.

Na jeseň 2002 bol jediným Slovákom v Lige majstrov. To už obliekal dres belgického tímu Club Bruggy, ktorý potrápil aj slávnu Barcelonu. Na Nou Campe pred osemdesiattisíc divákmi podľahli Bruggy so Špilárom v základnej zostave španielskemu veľkoklubu tesne 2 : 3, pričom domáci sa báli o výsledok do posledných chvíľ. Keď si Marek vzápätí v súboji s Lokomotivom Moskva zranil ľavé koleno a musel na operáciu, vtedajší tréner Brúgg Nór Trond Sollied smútil, že prišiel o pilier defenzívy.

V Bruggách, kde rovnako ako v Košiciach dva razy dvíhal nad hlavu majstrovský pohár, vydržal dva roky. Ponuku robiť Belgičanom skauta odmietol. Radšej zamieril do japonskej Nagoje za odstupné dvestotisíc eur. Kariéru ukončil v marci 2007. Špilárovu pamiatku sa rozhodli slovenskí reprezentanti uctiť minútou ticha a čiernymi páskami na rukávoch v kvalifikačnom súboji s Bosnou a Hercegovinou. (rh)


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní