Rozprávka krásnej Grace Kelly: Pred 60 rokmi dostala do chomúta knieža

Udalosť, ktorá ostala v spomienkach miliónov ľudí. Sobáš okázalejší ako svadby oboch britských princezien. Aj príbeh nevesty a jej pôvab bol podľa mnohých jednoducho neprekonateľný. Láska šľachtica a hollywoodskej divy sa spečatila pred 60 rokmi.

Hollywoodska diva, zamilovaný následník trónu a príbeh ako zo strieborného plátna. Svadba herečky Grace Kelly s monackým princom Rainierom III. bola udalosťou, ktorá v apríli 1956 spojila oba brehy Atlantiku.

Rodáčka z Philadelphie očarila divákov po celom svete. A v roku 1955 počas festivalu v Cannes aj šľachtica Rainiera... Zaľúbenci si najskôr iba tajne písali. Ešte v ten istý rok sa zasnúbili.

Svadba rozprávkového páru bola tiež ako z rozprávky – trvala dva dni. Pár sa zosobášil 18. apríla civilne podľa predpisov Monackého kniežatstva, 19. apríla aj cirkevne v Katedrále svätého Mikuláša. „Svadbu storočia“, ako mnohí pamätníci udalosť nazývajú, vysielala televízia a podľa odhadov ju sledovalo 30 miliónov ľudí po celom svete.

25 minút titulov

Snehobiele šaty s čipkou pre pôvabnú Grace Kelly od hollywoodskej kostymérky Helen Rose šilo 36 krajčírok tri týždne. Herečka ich dostala od filmového štúdia MGM a dodnes inšpirujú módnych návrhárov i svadobné salóny.

Foto: profimedia.sk

Pozvánku na svadbu dostalo 700 hostí, vrátane boháča Aristotela Onassisa, neskoršieho manžela Jackie Kennedyovej, majiteľa rozrastajúceho sa hotelového impéria Conrada Hiltona, či hviezd, ako Cary Grant, Gloria Swanson a Ava Gardner.

Do Monaka sa Grace doplavila z New Yorku na zaocenánskom parníku spolu s rodinou, šiestimi družičkami, 80 kusmi batožiny a desiatkami novinárov a fotografov.

Čítajte viac:

Onassisova jachta je na predaj. Pamätá si Kennedyho i svadbu Grace Kelly

Civilný obrad, na ktorý si herečka obliekla šaty zo svetloružového taftu, absolvoval hviezdny pár v Trónnej miestnosti kniežacieho paláca a trval 16 minút. Ďalších 25 minút sa čítali názvy všetkých 140 titulov, ktoré Grace sobášom s monackým šľachticom získala!

Okázalejšou časťou bol však cirkevný obrad vo svätomikulášskej katedrále. Osemdesiatmetrový tylový závoj nevesty musel byť navrhnutý tak, aby v žiadnom prípade nezakrýval herečkinu tvár a netvoril prekážku pre kamery. Knieža Rainier bol pri navliekaní prsteňa svojej krásnej neveste taký nervózny, že mu musela pomôcť samotná Grace.

Foto: Profimedia.sk

„Pre oboch to všetko bolo nesmierne vyčerpávajúce a keď sa konečne uchýlili do svojej kajuty na lodi, kde mali stráviť sedemtýždňovú svadobnú cestu, doslova omdleli od únavy,“ prezradil po rokoch pre časopis People Albert II., súčasný panovník Monackého kniežatstva a spoločný syn Grace a Rainiera.

Kňažná Gracia Patricia monacká, ako ju oslovovali po svadbe, sa pre novú životnú rolu vzdala hereckej kariéry. Manželstvo hviezdneho páru trvalo 26 rokov a šťastné vraj bolo iba navonok. Grace pútala pozornosť mileneckými aférami a zdržiavala sa v zahraničí. Manželov napokon rozdelila predčasná smrť bývalej hollywoodskej hviezdy. V septembri 1982 zahynula pri dopravnej nehode.


VIDEO Plus 7 Dní