Juan Carlos a Sofia sa brali pred viac ako 50-timi rokmi.

Rozvod po 50-tich rokoch? Juan Carlos a Sofia sa už majú plné zuby

Bývalý španielsky kráľ Juan Carlos a jeho manželka Sofia už nechcú byť spolu ani z povinnosti.

Španielska monarchia mala dlho pečiatku katolíckej. Rodina bola na prvom mieste. Pred pár rokmi sklamala Španielov infantka Elena, keď sa rozviedla s Jamiem Marichalarom ako prvá v modernej histórii kráľovstva. Teraz šokovala správa, že manželstvo hodlá zrušiť aj bývalý kráľ Juan Carlos a matka jeho troch detí Sofia.

Sobáš s gréckou princeznou

Juan Carlos I. sa v máji 1962 v Aténach oženil s gréckou princeznou Sofiou. Narodili sa im tri deti, rok po sobáši prišla na svet infantka Elena, dva roky po nej princezná Cristina a v roku 1968 princ Felipe, súčasný panovník. Od uzatvorenia manželstva Juana Carlosa a Sofie kráľovská rodina žila v paláci Zarzuela neďaleko Madridu.

Obraz vzornej dynastie narušila princezná Elena, keď sa rozviedla s neverným manželom Jamiem - majú spolu syna a dcéru. Po korupčnom škandále mladšej dcéry Cristiny a jej manžela, niekdajšieho hádzanára Iňakiho Urdangarina - majú spolu štyri deti -, podozrivých zo sprenevery štátnych financií a prania špinavých peňazí, sa odhodlal Juan Carlos I. odstúpiť, hoci vyhlasoval, že v kráľovstve sa z trónu neodchádza, ale sa „na ňom umiera“.

Afére dcéry, ktorej jej brat Felipe, terajší vládca, odobral titul, predchádzal šok v súvislosti s Juanom Carlosom. Počas krízy sa vybral na lov slonov do Botswany.

Skutočný úžas však vyvolal jeho románik s oveľa mladšou milenkou, nemeckou princeznou Corinnou zu Sayn-Wittgenstein. Španieli začiatkom roka svoju nevôľu vyjadrili v prieskume verejnej mienky. Za odstúpenie monarchu bolo 62 percent opýtaných. Podpora monarchie prvý raz klesla pod 50 percent, čo bolo pre panovnícku rodinu priam ohrozujúce.

Čítajte viac:

Juan Carlos I.: Odstúpi pre chorobu z trónu?

Navonok dokonalé manželstvo

Keď Juan Carlos oznámil svoju abdikáciu a zhruba o dva týždne poveril kraľovaním svojho syna Felipeho, dal mu, zrejme pod vplyvom vlastných skúseností, radu. „Trón si musíš zasluhovať deň čo deň, mesiac čo mesiac, rok čo rok. A keď ťa národ bude nenávidieť, môžeš to zabaliť,“ vyriekol Juan Carlos s potláčanou trpkosťou v hlase.

Zdá sa, že Juan Carlos, po nástupe uctievaný a milovaný vladár, ktorý porazil diktátora Francisca Franca a udržal v krajine pokoj, odchádzal z trónu ako milovník žien mimo manželskej spálne a rozhadzovačného prepychu. A to celé roky bolo manželstvo Juana Carlosa a Sofie považované za dokonalé.

Kritika vyvrcholila v roku 2012, v roku osláv zlatej svadby panovníckej dvojice. Panovníkovi prisudzovali stovky mileniek, vrcholom bolo presné pomenovanie jednej z nich, nemeckej princeznej Corinne zu Sayn-Wittgenstein.

Pár dní pred výročím zlatej svadby zverejnilo mediálne oddelenie paláca cédečko s päťdesiatkou záberov zo „šťastného“ manželského života Juana Carlosa a Sofie - bol to posledný zúfalý pokus presvedčiť národ, že všetko je v poriadku.

Zlatá svadba bez osláv

Juan Carlos si grécku princeznú Sofiu bral v aténskej Katedrále svätého Dionýza. Na svadbe boli predstavitelia takmer tridsiatich kráľovských dvorov. Na päťdesiate výročie svadby sa neudialo takmer nič. Monarchia nemala na oslavy chuť, podľa neprajníkov chváliť sa nebolo čím.

„Je to tak lepšie, my Španieli už máme plné zuby toho, ako nám všetci klamali,“ vyhlásila Pilar Eyerová, autorka knihy Osamelá kráľovná. Predalo sa jej vyše stotisíc výtlačkov.

Kráľovná Sofia neoficiálne odkázala, že sa jej kniha vôbec nepáči. Niet sa čo čudovať, na päťsto stranách nechýbali intímnosti, čo je v katolíckej monarchii odvážny počin.

Pre Španielsko to bolo niečo celkom nové. Bulvárne médiá tam takmer neexistovali, pri informovaní o živote kráľovskej rodiny vždy hrozili problémy pre urážku majestátu. Hoci kráľove milenky boli verejným tajomstvom, médiá o nich mlčali.

Aj princezná Diana?

Pilar Eyerová tvrdí, že manželstvo Juana Carlosa a Sofie bolo od začiatku veľké divadlo. Podľa nej Sofia pristihla svojho manžela in flagranti s milenkou na poľovníckom zámočku neďaleko Toleda už v januári 1976. Kráľ vraj bol skutočný donchuan a kráľovná si trojicou detí iba splnila povinnosť.

Podľa anonymných informantov mal Juan Carlos 1 500 mileniek. Na zozname údajných afér dokonca nechýbala ani britská princezná Diana, s ktorou sa vraj Juan Carlos zblížil počas rodinnej dovolenky v roku 1987 na Malorke.

Prvou takmer oficiálne zverejnenou milenkou sa stala nemecká princezná Corinne zu Sayn-Wittgenstein, s ktorou sa vraj španielsky kráľ vybral na poľovačku do Botswany. Talianske noviny La Stampa vtedy napísali, že „Španielsko má dve kráľovné“.

Neskôr Juan Carlos údajne kúpil milenke vilu, aby ju mal stále nablízku. Po safari mala kráľovná Sofia zranené srdce, Juan Carlos sa vrátil so zlomeninou bedier. Najviac však utrpela jeho povesť, Španieli ho začínali nenávidieť.

Čítajte viac:

Chcel zviesť aj Dianu, tvrdí nová kniha o Juanovi Carlosovi

Údajné nemanželské deti

Olej do ohňa priliala Belgičanka Ingrid Sartiauová, ktorá tvrdila, že je nemanželská dcéra Juana Carlosa, vraj ju splodil s jej matkou Liliane Sartiauovou. Podobne sa vyjadril Španiel Alberto Sola Jimenez.

Tvrdí, že jeho biologická matka Maria Bach Ramonová z bohatej bankárskej rodiny mala vzťah s Juanom Carlosom ešte pred jeho sobášom so Sofiou.

Súd, ktorý sa zaoberal návrhom na určenie otcovstva, sa v roku 2012 odvolal na panovníkovu imunitu. Po kráľovej abdikácii zasa španielsky Najvyšší súd vyhovel jeho odvolaniu a dokazovaním otcovstva sa nezaoberal. Najvyšší súd dôvodil, že predkladatelia nepredložili žiadne relevantné dôkazy potvrdzujúce otcovstvo.

Španielsky parlament po odstúpení Juana Carlosa prijal nový zákon, ktorý ho chráni proti žalobám. Presnejšie, žalobami proti expanovníkovi sa môže zaoberať len Najvyšší súd.

Belgičanka Ingrid a Španiel Alberto sa spojili, testy, ktoré dali urobiť, ukázali 91-percentnú pravdepodobnosť, že majú jedného rodiča spoločného a sú súrodenci. Ingrid Sartiauová neprestáva tvrdiť, že sa narodila z románika Juana Carlosa a jej matky, na svojom trvá aj Alberto Sola Jimenez.

Rozvod na spadnutie?

Španieli nepochybujú, že Juan Carlos, ktorý má 77 rokov, a Sofia, mladšia o rok, spejú k rozvodu. Od záletníkovej abdikácie vraj už nemajú dôvod ani chuť predstierať, že ich manželstvo je v poriadku. Už dlhšie žijú oddelene a niekdajšia kráľovná sa objavuje v spoločnosti sama, bez manžela.

Dokonca aj na oslave 70. narodenín srbského princa Alexandra v Belehrade bola sama. Médiá čoskoro vypátrali, kam sa Juan Carlos stratil. V letovisku Saint Tropez sa zabával v spoločnosti mladých žien.

Vlani nebol na tradičnej rodinnej dovolenke na Malorke. Španieli hádajú, ako sa zachová tento rok. Zároveň sú presvedčení, že ak sa bude chcieť rozviesť, kráľ Felipe, jeho syn, mu to umožní. Napokon, otcovi ponechal aj veľkorysú apanáž a radšej znížil svoj rozpočet.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní