Sandokan Kaliňák a sedliacky Kollár: Ktorí politici majú štylistu a ktorí si radia sami?

Minister dopravy už využíva služby módnej štylistky, zrejme nie je jediný.

Premiér Robert Fico nahodený v tmavom obleku, Procházka s vyhrnutými rukávmi na bielej košeli či Kollár so šálom na krku. Nič nie je náhoda. Politici dokážu podprahovo vysielať signály aj prostredníctvom módy. V Spojených štátoch na to prišli už v roku 1960, keď pomerne neznámy senátor z Massachusetts dokázal vďaka jedinej televíznej debate vyhrať prezidentské voľby.

Zatiaľ čo Richard Nixon pôsobil mdlo, vyfešákovaný Kennedy bol sebavedomý. „Mal to šťastie, že mal najlepšieho konzultanta na imidž - svoju manželku Jackie,“ domnievajú sa historici. Americké zvyky sa postupne udomácňujú aj na Slovensku, kde si politické špičky uvedomujú silu stylingu. Niektorí poradcov priznávajú, na iných to „len“ vidieť.

Kedy je imidž na nič

„Kravatu, ktorú mám na sebe, mi vybral tím špecialistov z päťdesiatich štyroch, ktoré testovali. Popravde, z prieskumov vyplýva, že by som mal nosiť kravatu červenej alebo modrej farby. Žltá by vraj naznačovala, že veci beriem na ľahkú váhu. Strieborná znamená, že zabúdam na svoje korene.

A topánky? Vyleštené si spájame s bohatými právnikmi a bankármi. Ale keď chcete získať hlasy pracujúcich, musíte si ich ošúchať, no nie príliš. Lebo odstrašíte právnikov a bankárov, ktorí vám platia tím špecialistov. Viete, že sme za to zaplatili sedemtisíctristo dolárov?“ rozpráva Matt Damon, keď vo filme Správcovia osudu kandiduje za newyorského senátora.

Experti skutočného Baracka Obamu naposledy vyrukovali s bielou košeľou s vyhrnutými rukávmi. S rovnakým outfitom uspel neskôr v českých parlamentných voľbách Andrej Babiš. No Radovi Procházkovi už vyhrnuté rukávy nepomohli. Dôvod?

„Trocha pozabudol, že keď si dvaja oblečú to isté, nemusí to byť to isté. Rovnaký styling môže niekomu slušať, iný v ňom vyzerá smiešne. Procházka v ňom pôsobil tak trochu ako v rovnošate,“ myslí si náš zdroj, podľa ktorého sa stal šéf Siete obeťou svojich marketingových poradcov.

„Určite to mala byť správa o ležérnom človeku, ktorý je bližšie k obyčajným ľuďom a je pripravený pracovať,“ dopĺňa ho ďalší expert. Signály však vo voľbách aj po nich vyšli navnivoč.

„Ak klamete a prichytia vás pri tom, je úplne jedno, či máte imidž, alebo nie. Pánovi Procházkovi už nepomôže ani tucet imidžmejkrov. Možno, ak by zachránil topiacu sa dôchodkyňu s vnučkou a s malým psíkom. To je aktuálne jeho jediná šanca,“ myslí si marketingový expert Tomáš Zajac. Ako sú na tom ďalší politici?

Oblieka ho asistentka?

Ak sa pozrieme na Roberta Fica, za roky strávené v politike prešiel poriadnym vývojom. Od začiatku však obľubuje tmavé, často čierne obleky.

Prešiel módnym vývojom: Divoké červené kravaty premiér zjemnil, no tmavým, často čiernym sakám zostal verný. Vraj pôsobia rozhodne. Foto: archív, Martin Domok

„Som presvedčená, že v Smere mali poradcov na styling. Používali červené kravaty - vtedy politik pôsobí rozhodnejšie. Rovnaký efekt má aj tmavé sako. Biela košeľa je symbolom čistoty a pohody,“ vysvetľuje odborníčka na módu Dana Kleinert.

„Vidno, že imidž začal byť postupne u premiéra cielenejší. Myslím si, že má poradcu, lebo pochybujem, že by to riešil sám,“ dodáva štylistka Andrea Ziegler.

Kto je však za imidžom predsedu vlády, zostáva záhadou. O garderóbu sa mu môže starať manželka. Ale v náplni práce ju môže mať aj jeho asistentka. Výhoda je, že tá posledná sa ako bývalá modelka roky pohybovala v módnej brandži.

Psychologická modrá

„Zachytila som, že niektorí módnych poradcov mali, iní to nepovažujú za potrebné,“ analyzuje pomery v slovenskej politike Dana Kleinert, ktorá svojho času obliekala bývalú premiérku Ivetu Radičovú.

Čo sa mužov týka, je logické, že mnohých ovplyvňujú praktické dôvody. Pre nekonfekčnú veľkosť si dávajú šiť obleky na mieru. Peter Pellegrini vraj odevné firmy pravidelne strieda, no stále inklinuje k modrej farbe. Zrejme robí dobre.

Čo je lepšie?: Bývalú premiérku na stretnutie s Angelou Merkelovou obliekol odborník. Na fotografii vpravo dala údajne na radu svojej dcéry. Foto: ČTK, archív

„Pozrime sa na britskú kráľovskú rodinu, kde sa používa modrá od ,baby blue‘ až po kráľovskú modrú. Táto farba má psychologický význam,“ vysvetľuje Andrea Ziegler, ktorú do svojich služieb nedávno povolal minister dopravy Roman Brecely. Nová funkcia si zrejme vyžiadala nový šatník.

„Postupne ho dopĺňame podľa potreby. Nie je to úplne jednorazová záležitosť, starám sa oň priebežne. Funguje to tak, že vyberiem oblečenie tak, aby sa dalo nekomplikovane ladiť. Snažím sa vyhýbať tmavým farbám obleku, lebo tmavá vytvára odstup. Niektoré obleky som vyberala aj s jemnou potlačou alebo prúžkami. Som toho názoru, že v jednoduchosti je krása.“

V šatníku nového ministra by malo byť teraz minimálne desať oblekov a podstatne viac bielych košieľ, ktoré sa hodia ku každej farbe a štruktúre.

„Je to pracovný odev. Sedem dní v týždni. Nie je to ani výkrik módy, ani zhýralosť, ale praktická vec. Ono sa to nezdá, ale chodenie po obchodoch naozaj berie čas. Minister sa takto môže koncentrovať na veci, ktoré sú dôležité.“

Jediný?

Ako to je s ďalšími ministrami, môžeme len špekulovať. Špecialistu v otázkach módy nám jednoznačne popreli len niektorí. Zaobíde sa bez neho šéf parlamentu Danko a siedmi ministri - zahraničia, spravodlivosti, obrany, práce, hospodárstva, pôdohospodárstva či zdravotníctva.

Hoci Tomáš Drucker sa už stihol zaradiť medzi najlepšie oblečených mužov v politike. „Potom má vycibrený vkus. Môže byť, že je to aj zásluha manželky,“ myslí si odborník.

Služby oficiálneho konzultanta na módu nevyužíva ani ministerka pôdohospodárstva, no čoskoro sa to môže zmeniť. „Gabriela Matečná má módu veľmi rada a v budúcnosti módneho poradcu rada vyskúša. Nákup šiat a vizáž zabezpečuje a financuje sama. Keďže okrem pozície vo vláde rada športuje, jej oblečenie zahŕňa skutočne široký záber štýlov,“ prezradili nám na ministerstve.

Osobného štylistu zatiaľ priznal už len minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. „Volá sa Mgr. Helena Richterová a som s ňou už asi tridsaťpäť rokov v manželskom zväzku,“ uviedol. Zvyšní členovia vlády vrátane jej predsedu sa k tejto téme do uzávierky nevyjadrili.

Módni sedliaci

U niektorých politikov je však absolútne zrejmé, že okolo módneho poradcu ani neprešli. Šéfa parlamentu Andreja Danka sme azda ešte nevideli v dobre padnúcom saku, v televíznych debatách mu navyše spod neho smiešne vytŕčala kravata.

„Určite imidžmejkra nemá. Je robustnejší, takže potrebuje naozaj veľmi dobrý strih, aby nebolo vidieť, že má kilogramy navyše. Možno by mu pomohlo, keby mal oblek s pásikmi blízko seba, to by ho opticky predĺžilo,“ uvažuje Andrea Ziegler.

Urgentná prvá pomoc by sa vraj zišla aj ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. „Neviem, či rapídne schudol, ale ako keby oblek na ňom visel. Určite by som mu urobila niečo s účesom, lebo naozaj pôsobí ako Sandokan.“

Móda nehovorí pravdepodobne nič ani ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej. Jej elegantnejšie obdobie si odborníci všimli len počas Radičovej vlády.

Šéf OĽaNO Igor Matovič zase drží iný prím. „Nie je dobre oblečený. Ale keby sme si odmysleli politiku, vedela by som si ho predstaviť ako tvár oblekovej značky. Je štíhly, má konfekčnú postavu, ostré črty tváre a taký rebelský look,“ prekvapuje štylistka.

Azda najviac však špecialistov vytáčajú poslankyne Borisa Kollára. Minisukne, výrazné logá značiek, vulgárne topánky na vysokej platforme, lesklé materiály alebo čipka do parlamentu podľa nich nepatria.

Nemajú si čo vyčítať: Martina Šimkovičová vstúpila do parlamentu na nevhodných platformách, Boris Kollár ukazuje značkové šály a vracia sa tak do deväťdesiatych rokov. Foto: Vlado Benko jr., Emil Vaško

„Zdá sa mi to skôr smiešne. Podľa toho vidím, že sa zaoberajú úplne inými vecami, ako by sa mali zaoberať,“ rozpráva Dana Kleinert, ktorú neoslovil ani štýl ich straníckeho šéfa.

„Tie jeho saká na mňa pôsobia lacno, aj keď boli určite drahé. Šatky s logami sú mimo módy. Je to len prezentácia toho, že si ich môže dovoliť. Nehovorím, že nie sú kvalitné, ale zdá sa mi to doslova ,sedliacke‘. Sú to proste deväťdesiate roky.

Oceňujem však snahu stať sa niečím typický, odlišovať sa. Keby sme chceli urobiť karikatúru Borisa Kollára, vďaka tomu si ho ihneď vybavíme so šálom.“

Modrá je znovu dobrá

Medzi slovenskými politikmi momentálne letí dizajnová novinka. V okuliaroch s modrým rámom sa na Slovensku ukázal exminister financií Ivan Mikloš, ktorý je teraz pracovne vyťažený na Ukrajine. Zaobstaral si ich už aj Boris Kollár.

„Celkovo idú do módy farebne výrazné rámy, pôsobí to dobre a rázne. Na druhej strane, modré pôsobia pokojne. Politik vysiela signál, že vie, čo chce, nebojí sa nových vecí a zároveň vyžaruje pokoj a pocit dôvery. A zväčša tvári svedčia,“ tvrdí Dana Kleinert.


VIDEO Plus 7 Dní