Princ Al-Valíd bin Talál (vľavo) dá na dobročinnosť 32 miliárd dolárov. Doteraz najštedrejší bol Bill Gates (vpravo).

Saudskoarabský princ chce prekonať Gatesa: Dá na charitu celý majetok?

Doteraz najvyššiu sumu daroval na charitu Bill Gates. Lenže princ zo Saudskej Arábie má odvážne plány.

Saudskoarabský princ Al-Valíd bin Talál oznámil, že celý svoj majetok v hodnote 32 miliárd dolárov dá na dobročinnosť. V nadchádzajúcich rokoch peniaze prevedie na účet svojej nadácie Alwaleed Philantrophies.

Na Blízkom východe tohto muža považujú za jedného z najvplyvnejších obchodníkov. Je za jeho rozhodnutím vnútorná premena z márnivého milovníka luxusu na muža, ktorý túži nezištne pomáhať, alebo ďalší rozmarný výstrelok v snahe poraziť doteraz najväčšieho darcu Billa Gatesa a venovať na dobročinnosť viac ako on?

Zvláštny a okázalý

Princ Al-Valíd bin Talál (60) je vnuk zakladateľa štátu Sa’úda ibn Abdal’Azíza. Ten bol prvým kráľom Saudskej Arábie a zakladateľom tretieho saudského štátu. Umrel v roku 1953.

Princ Al-Valíd bin Talál zarobil svoje miliardy vďaka nehnuteľnostiam. Saudskoarabský miliardár je muž, ktorému sa tam žiadny nevyrovná. Jeho súkromný majetok má hodnotu 32 miliárd dolárov. Bez zvyšku ho hodlá venovať na dobročinné účely.

Správa šokovala aj ľudí, ktorí princa a jeho sklony k extravagancii poznajú. Aristokrat, ktorého prezývajú Warren Buffett Arábie podľa amerického miliardára, patrí k zvláštnym postavám spomedzi ôsmich tisícok tých, ktorým v Saudskej Arábii koluje v žilách kráľovská krv.

Princ sa narodil ako synovec súčasného kráľa Salmana, je však bohatší ako strýko. Podľa časopisu Forbes je princ Al-Valíd bin Talál dokonca najbohatší Arab, v rebríčku najbohatších ľudí na svete je na 34. mieste.

Každého teraz zaujímajú najmä tri otázky. Ako môže jediný človek žiť v takom blahobyte? Ako sa k toľkým miliardám dostal? No a najmä - prečo princ oznámil, že celé svoje imanie dá na charitu?

Čítajte viac:

TOP boháči sveta: Do klanu s Gatesom na čele pribudol basketbalista

Vorkoholik

Princ Al-Valíd bin Talál mal ideálnu východiskovú pozíciu. Je vnuk „otca“ štátu Sa’úda ibn Abdal’Azíza, čiže pochádza z najlepšej rodiny, akú si možno v tejto krajine predstaviť.

Disponoval pozoruhodným štartovacím kapitálom, ktorý už vtedy vzbudzoval rešpekt - mal vilu za 1,5 milióna dolárov. V škole Menlo College v Kalifornii študoval podnikové hospodárstvo a ekonomiku, na Syracuse University v americkom štáte New York trhové hospodárstvo.

Po návrate do rodnej krajiny vedomosti a skúsenosti využil, vybudoval impérium na západný spôsob a vychutnával jeden úspech za druhým. Al-Valíd, ktorý má povesť vorkoholika a mimoriadne pedantného muža, založil spoločnosť Kingdom Holding Company so sídlom v saudskoarabskom Rijáde. Je to obrovský konglomerát spoločností z rôznych oblastí.

Už v roku 1983, čiže päť rokov po ukončení štúdia, bolo na konte spoločnosti 450 miliónov dolárov. Do súčasného portfólia holdingu patria nehnuteľnosti, stavebné firmy, akcie.

Princ má odhad na rozumné investície. Peniaze vložil do spoločností Disney, 21st Century Fox, News Corp, Apple, General Motors, Twitter aj do špičkových hotelov - New York Plaza, George V v Paríži a Savoy v Londýne.

Čítajte viac:

Najbohatší šľachtici Európy: Alžbeta II. je pri nich len chudobná príbuzná

Zamestnáva ženy

Bývalý spolupracovník magnáta s kráľovskou krvou novinám Saudi Gazette prezradil princov denný rytmus. Spí do jedenástej dopoludnia, potom s krátkymi prestávkami pracuje do šiestej ráno. Dodržiava prísnu diétu s nízkym obsahom kalórií v jedle, niekoľko hodín denne športuje - behá alebo jazdí na bicykli.

Od okruhu najbližších spolupracovníkov vyžaduje, aby pracovali iba šesť hodín denne, ale nepretržite, lebo sa mu to zdá efektívnejšie. Má povesť muža, ktorý je vždy pripravený pomôcť, k spolupracovníkom v núdzi je veľkorysý. Ak však niekto upadne do jeho nemilosti, vie byť neuveriteľne tvrdý.

Neznáša klebety, reči „o ničom“ a ľudí, ktorí zverené úlohy neplnia presne. Je alergický na neprofesionalitu, nemá pre ňu pochopenie. Pozoruhodné je, že dve tretiny jeho zamestnancov sú ženy.

Jednu z nich dokonca zamestnáva ako pilotku, a to v krajine, kde ženy nemôžu viesť motorové vozidlo. Aj jeho súperi priznávajú, že princ Al-Valíd bin Talál je muž s víziou.

Najvyššia stavba sveta

Aristokrat si potrpí aj na štýl, okázalosť a život v luxuse. Jeho palác v Rijáde má rozlohu 42 700 štvorcových metrov a je v ňom 371 miestností. Al-Valíd bin Talál na cesty uprednostňuje Boeing 747-400 prispôsobený jeho potrebám, stroj prezývajú Lietajúci palác. Vraj v ňom nechýba princov zlatý trón.

Ako prvá súkromná osoba si v roku 2007 objednal lietadlo Airbus A 380 a podobne ako Boeing ho dal vybaviť na mieru vrátane parkovacieho miesta pre Rolls-Royce, kina, tureckého kúpeľa a modlitebnej miestnosti.

Doteraz sa za výstredné považuje, že Airbus predal - za päťsto miliónov dolárov v januári 2013 bez toho, aby v ňom čo len raz letel. Kupca dodnes neprezradil. Ak sa chce presúvať po vode, má jachtu Kingdom 5 KR s dĺžkou 85 metrov a s pristávacou plochou pre vrtuľníky, pripravenú kedykoľvek vyštartovať z prístavu na brehu Červeného mora.

Princov najnovší projekt takisto patrí do kategórie superlatívov. Nesie názov Kingdom Tower a mal by stáť v meste Džidda, najvýznamnejšom prístave Saudskej Arábie v provincii Mekka.

Mrakodrap by mali dokončiť v novembri 2019. S výškou 1 007 metrov pôjde o prvú stavbu, ktorá bude vyššia ako kilometer. Počíta sa, že náklady na výstavbu sa vyšplhajú na 1,2 miliardy dolárov.

Miliardová filantropia

Čím sú plány do budúcnosti veľkolepejšie, tým sa aj podľa znalcov scény ťažšie odpovedá na otázku, prečo sa princ rozhodol dať miliardy na charitu.

„Myslím, že človek by mal na vrchole svojich tvorivých síl prijímať dramatické a drastické rozhodnutia,“ vyhlásil princ na 66. poschodí centrály svojho holdingu v Rijáde v spoločnosti svojich detí, princa Chaleda a princeznej Reem, a médií.

Z tváre potomkov sa nedalo vyčítať, čo si o otcovom dobročinnom rozhodnutí myslia. Aristokrat spresnil, že na presun majetku v priebehu nasledujúcich rokov aj po jeho smrti existuje presný plán.

„Filantropia je osobná zodpovednosť a zároveň základná súčasť mojej moslimskej viery,“ naznačil Al-Valíd. Vyjadril nádej, že jeho dar pomôže vybudovať mosty, posilní pochopenie medzi kultúrami, pomôže rozvoju spoločnosti, posilní práva žien a umožní, aby sme dosiahli tolerantnejší svet v každej oblasti.

Hoci dôvody, ktoré princ uviedol, sú šľachetné, pochybovačom nestačia. Domnievajú sa, že aristokrata k tomu vedie najmä okázalá výstrednosť a snaha ocitnúť sa na vrchole svetového rebríčka darcov.

Večné miesto v dejinách?

Podľa skeptikov princ zaplatí za svoju snahu byť výnimočný za každú cenu a v každej oblasti, ktorú si vyhliadne. Tentoraz to má byť túžba pokoriť svetový rekord.

Zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates svojho času vzbudil obrovskú pozornosť, keď sa so svetom podelil o 28 miliárd zo svojho osobného majetku.

O niečo menej, 23 miliárd dolárov, venoval na dobročinnosť americký investor, tretí najbohatší muž sveta Warren Buffett, podľa ktorého saudskoarabského princa prezývajú.

Ak by princ Al-Valíd bin Talál dal na charitu 32 miliárd dolárov, dostal by sa na vrchol ako najväčší dobrodinec všetkých čias a získal by významné miesto v dejinách ľudstva. Skeptikov prekvapuje zmena jeho životného štýlu.

Donedávna bol známy pre rozhadzovačný životný štýl a svoje bohatstvo ponúkal na obdiv. Aká vnútorná zmena či utajená udalosť v jeho živote podmienili nečakaný obrat, vie zrejme len on sám. Podľa princovej internetovej stránky jeho nadácia okrem iného podporuje projekty zamerané proti biede a hladu na celom svete.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní