Marián Lapšanský: Váženého klavírneho virtuóza vozí do práce šofér.

Šéf Slovenskej filharmónie Lapšanský: Na aféru so žiakom chce zabudnúť

Riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Lapšanský sa snaží zabudnúť na čin, za ktorý bol kedysi odsúdený.

Klavírny virtuóz známy po celom svete a dlhoročný šéf najprestížnejšieho hudobného telesa na Slovensku má v skrini kostlivca.

Generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie Mariána Lapšanského totiž v minulosti súd právoplatne odsúdil za vážny trestný čin. Čo sa vlastne stalo? „Išlo o vzťah s chlapcom, myslím, že jeho žiakom,“ spomína si jeden z Lapšanského kolegov.

Hrozilo mu väzenie

Vyšetrovanie sa začalo v druhej polovici osemdesiatych rokov. Klavirista už vtedy nebol žiaden mladík, mal približne štyridsať rokov a naplno rozbehnutú hudobnú kariéru. Pôsobil ako sólista Slovenskej filharmónie. Doma i v zahraničí ho poznali ako skvelého muzikanta. Práve začínal svoju pedagogickú dráhu.

„V prípade bol chlapec, ktorý prehovoril. Slovenská filharmónia odmietla dať za Lapšanského celospoločenskú záruku, jeden jej člen totiž vystúpil proti,“ dozvedáme sa.

Súd nakoniec Mariána Lapšanského uznal za vinného. Aj keď mu za trestný čin, ktorý podľa súdu spáchal, hrozilo väzenie na jeden až päť rokov, dostal trojročnú podmienku.

Či pri zhovievavejšom rozsudku zavážil Lapšanského predošlý život riadneho občana, jeho dovtedajšia trestná bezúhonnosť, alebo nebodaj niečo iné, nevedno. Pred rokom 1961 totalitný systém považoval homosexualitu za trestnú. Bola v rozpore so socialistickou morálkou.

Všetko sa zmenilo trestným zákonom zo spomínaného roku, ktorý začal stíhať pohlavné styky toho istého pohlavia len za určitých okolností. A to v prvom rade za styk s osobou mladšou ako osemnásť rokov a so staršou ako pätnásť rokov, ak bola zneužitá závislosť takejto osoby.

Osoby mladšie ako pätnásť rokov sú chránené bez ďalších podmienok a rozhodujúce nie je ani privolenie takejto osoby, píše sa vo výklade zákona.

Slovenská filharmónia: Lapšanský šéfuje výkladnej skrini vážnej hudby na Slovensku už desať rokov. Foto: Norbert Grosz

Oceňovaný

V roku 1987 teda Marián Lapšanský dostal bolestivú nálepku trestanec. Podmienka ho však dlho neťažila. Už nasledujúci rok ho pravdepodobne zastihla amnestia prezidenta Gustáva Husáka, ktorý ju vydal k sedemdesiatemu výročiu vzniku československého štátu. Odvtedy sa na klavírneho majstra hľadí ako na netrestaného.

V roku 2005 obsadil stoličku riaditeľa štátnej Slovenskej filharmónie, ktorej šéfuje dodnes. V máji získal Cenu ministra kultúry za výnimočný prínos v oblasti hudby a za celoživotné majstrovstvo. Pôsobí aj ako profesor na Vysokej škole múzických umení.

A čo hovorí na celú udalosť po rokoch? „Je to príliš dávno a je to úplne pasé, nehnevajte sa. Bolo to pre mňa boľavé a naozaj sa k tomu už nechcem vracať,“ povedal nám.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní