Herečka Hedy Lamarr využívala nielen ženské zbrane, ale aj bystrú hlavu.

Sexbomba s mozgom vynálezcu: Táto filmová kráska položila základy wi-fi

Hollywoodska herečka Hedy Lamarr bola svojho času považovaná za najkrajšiu ženu sveta a priekopníčku erotiky na filmovom plátne. Okrem predstierania orgazmu vo filme však bola aj šikovná vynálezkyňa.

Hedwiga Eva Maria Kieslerová sa narodila v Rakúsku a od malička túžila len po jednom – stať sa herečkou. V 30-tych rokoch začala herectvo študovať v Berlíne a jej krásu si rýchlo všimli filmári.

Slávu jej priniesol kontroverzný česko-nemecký film Extáza z roku 1933, nakrúcaný v Prahe, ktorý si ako prvý nepornografický snímok dovolil neslýchané – ukázal sexuálne scény a ženský orgazmus.

Čaj s Mussolinim

V tom istom roku sa Kieslerová vydala za bohatého majiteľa výrobne zbraní Fritza Mandla, arogantného a žiarlivého muža, ktorý jej zakázal herectvo a pokúsil sa odkúpiť všetky kópie škandalózneho filmu.

Manželku brával všade so sebou, dokonca aj na rokovania s obchodnými partnermi, ktorými boli Adolf Hitler a Benito Mussolini. Rodená Židovka sa tak stala svedkom dlhých rozhovorov o zbraniach, plných technických detailov.

Túžba venovať sa herectvu však bola čoraz väčšia. Aby Kieslerová unikla despotickému manželovi, utiekla do Paríža, odtiaľ do Londýna, New Yorku a napokon zakotvila v Los Angeles.

Zmenila si meno na Hedy Lamarr, označili ju za najkrajšiu ženu sveta a na filmovom plátne zažiarila po boku hviezd, ako boli Clark Gable, Spencer Tracy či James Stewart. O posteľ sa delila s mnohými – vrátane žien – a vydatá bola šesťkrát.

Nedocenený objav

Zdalo by sa, že popri turbulentnom osobnom živote ju nebude príliš zaujímať dramatická situácia vo svete. Opak bol však pravdou. Keď v roku 1940 nacisti ponorkami sabotovali lode Spojencov, Lamarr sa rozhodla zužitkovať svoje vedomosti, ktoré získala vďaka exmanželovým schôdzkam s Hitlerom.

Na jednom z večierkov sa stretla s americkým skladateľom a pianistom Georgeom Antheilom, s ktorým vymysleli systém známy pod súčasným názvom Frequency Hopping Spread Spectrum (FHSS). Jeho podstatou bolo, že sa pri prenose informácií vysielač a prijímač neustále prelaďujú na ďalšie frekvencie. Metóda mala umožniť vyhľadávať bez signálu nepriateľské torpéda.

Hoci svoj objav dvojica ponúkla americkému námorníctvu, to ich nápad nebralo príliš vážne. Princíp využili Američania až o dvadsať rokov neskôr počas kubánskej raketovej krízy.

Dnes si ťažko možno predstaviť svet bez mobilných telefónov, wi-fi, satelitu a navigačných prístrojov. Za svoj prínos do bezdrôtovej komunikácie niekdajšia hollywoodska sexbomba Lamarrová a hudobník Antheil nikdy neboli ocenení.

Hoci si objav v roku 1942 dali patentovať ako „tajný komunikačný systém“, z výnosov, ktorý priniesol neskorší úspech metódy, nevideli asi cent. Herečka zomrela v roku 2000 na Floride.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní