Počas volebnej noci: Boris Kollár a Martina Šimkovičová ešte ako jeden tím. Postupne sa spojenectvo začalo rúcať.

Šimkovičová opúšťa Kollárovu stranu: Nedostala, čo chcela?

Bývalá moderátorka Martina Šimkovičová odchádza zo strany Sme rodina. Nie je jediná.

Od volieb uplynuli dva mesiace a strana podnikateľa Borisa Kollára Sme rodina už zažíva vnútorné zemetrasenie. Búria sa nielen viacerí členovia, ale podľa našich informácií vládne nespokojnosť aj na vrcholných postoch. Opustiť poslanecký klub by mala v najbližších dňoch jedna z najznámejších tvárí strany a trojka na kandidátke Martina Šimkovičová (44). Čo ju naštvalo?

Čítajte viac:

Náhoda? Na fotkách Kollára s mafiánmi je aj známy politik!

Zatiaľ mlčí

Podľa nášho zdroja zvnútra strany sa bývalá tvár markizáckych Televíznych novín pohráva s myšlienkou dať Kollárovi zbohom už niekoľko týždňov. „Išla do politiky s tým, že chce veci posunúť dopredu. No a zdá sa jej, že neboli dodržané nejaké dohody, k tomu sa pridala istá osobná záležitosť a viaceré mediálne odhalenia. To všetko ju utvrdzuje v tom, aby zo strany odišla,“ tvrdí náš zdroj.

Šimkovičová získala vo voľbách približne štyridsaťtisíc preferenčných hlasov. Dnes pôsobí vo výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny, hoci mala prisľúbené kreslo vo výbore pre sociálne veci. „Brala to trošku ako podraz. Práve na tom jej záležalo, lebo chcela a stále chce intenzívne pôsobiť v charitatívnej a sociálnej oblasti. A ozývajú sa jej i nespokojní voliči,“ dozvedáme sa. Oslovili sme aj samotnú poslankyňu, no tá je zatiaľ na vyjadrenia o svojom odchode skúpa.

„No comment,“ znela jej jediná reakcia.

Čítajte viac:

Boris, platil rundu aj Piťo? Kollár vraj netušil, že pije s mafiánom!

Hádky a iný smer

Martina Šimkovičová však zďaleka nie je jediná z Kollárovej strany, ktorá má zajačie úmysly. Vystúpiť zo Sme rodina sa údajne chystajú aj dvaja poslanci - Peter Marček a Rastislav Holúbek. „Vadí nám, že voličom sa deklarovalo niečo iné, ako sa teraz robí. Malo sa pomáhať ľuďom, nemať krvavé oči a podporiť každý dobrý návrh a program, či už vládny, alebo opozičný. Dohody neplatia, o päť minút dvanásť sa všetko mení. A navyše strana podľa posledných prieskumov padla o tri percentá. Nie sú to Kollárove rozhodnutia, ale kľúčové ideologické rozhodnutia idú z iného smeru,“ hovorí jeden z jej členov a aktuálnu situáciu opisuje lakonicky: „Vnútri strany sú dosť veľké hádky.“

Zatiaľ sa nebudem k tomu vyjadrovať,“ hovorí na margo svojho možného odchodu poslanec Rastislav Holúbek. Jeho kolega Peter Marček má vo veci jasno. „Keby som niekedy, a to som povedal aj Borisovi, odišiel zo strany, tak len vtedy, ak by sa to uberalo iným smerom, ako sú moje predstavy a názory,“ hovorí bývalý karatista, šéf zápasníckeho zväzu a rytier Rádu svätého Lazara. O situácii v strane hovorí otvorene a ešte chce hľadať riešenia.

„Stranu som zakladal s Borisom. Dohodli sme sa, že pôjdeme do toho spolu, ja mu dám stranu a on má ľudí, program a tak ďalej. Bolo to na džentlmenskej dohode, len nie na všetko sme mali rovnaké názory. Vznikajú rozpory v rovine, čo je lepšie. Nepoznal som ľudí, ktorí budú v strane, tých si dosadil Boris. Keby som skladal štruktúru ja, možno by bola trochu iná. S názormi niektorých kolegov nie celkom súhlasím a tí, ktorí majú vplyv na Borisa, smerujú inam, ako by som smeroval ja,“ dodáva Marček.

Čítajte viac:

VIDEO: Bratia aj švagrovci: Rodinkárstvo má v našom parlamente zelenú

Chce hlasovať podľa seba

Marčekovi prekáža, keď mu niekto diktuje, ako má hlasovať. „Bol som za to, aby sme sa zdržali hlasovania pri programovom vyhlásení vlády, aj sme tak boli dohodnutí. A na poslednú chvíľu sa to zmenilo. Že budeme hlasovať proti, že sme opozícia. Nemyslím si, že preto, že sme opozícia, máme hlasovať proti niečomu, čo nie je až také zlé. Ten program až taký zlý nebol. Hlasovať proti svojmu názoru je trestné,“ vysvetľuje.

Napriek tomu by do inej politickej strany nevstúpil. „Neprichádza do úvahy. Počul som už, že za dva milióny, ale to sú neuveriteľné nezmysly,“ dodáva. Kollárovu stranu opúšťajú nielen priaznivci - podľa posledného prieskumu agentúry Polis by zostala za bránami parlamentu so ziskom 4,2 percenta.

Zabuchlo za ňou dvere už viacero ľudí, ktorí v parlamentných voľbách svietili na jej kandidátke. „Opustil som ich rady, nehodlám s týmto pseudohnutím niečo mať. Ale musím uznať, že je to problém najmä s jedným človekom, ktorý v tom hnutí je,“ povedal nám jeden z nich, advokát Andrej Vaško. Okrem ďalších odídencov vraj so zamračeným čelom skončila sympatizantka hnutia Janka Sanislová. „Tá však mala osobný spor s Borisom Kollárom. Keď sa pozriete na to, ako vyzerá, bude vám to jasné.“


  • vfr
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní