Sivá eminencia Úradu vlády jazdí do roboty na luxusnej motorke

Riaditeľ kancelárie predsedu vlády Roberta Fica Roman Šipoš (54) je nakazený smeráckou vášňou k motorkám.

A nie k hocijakým. Vozí sa na rovnakej značke, akej prepadol Ján Počiatek a Robert Kaliňák.

Harley a bonsaje

„Harley, ktorý ste videli parkovať pred Úradom vlády, som si kúpil jazdený v roku 2012,“ povedal PLUS 7 DNÍ Roman Šipoš. Na tom, že na nablýskanej motorke pre frajerov jazdí do práce, nevidí nič zvláštne. „Nie je to nič megalomanské. Chodiť na motorke nie je nič zlé. Je to bez stresov, ľahšie sa mi jazdí cez mesto,“ vysvetľuje, prečo v peknom počasí volí radšej Harley ako automobil. „Na motorke jazdím roky. Prvýkrát som z nej spadol ako 15-ročný,“ prezradil a dodal, že má ešte jednu vášeň - bonsaje. Okrem práce má ďalšiu obľúbenú destináciu - Starú Ľubovňu. Tam cestuje najradšej sám, cez polovicu Slovenska za rodičmi. „Rád vypnem a oddýchnem si, keď jazdím,“ vraví. Hoci sa rád pochváli opálenými dierkami na ruke, ktoré mu slnko „vytetovalo“ cez motorkárske rukavice, na zrazy vraj nechodí. Dokonca popiera, že by si šiel niekedy zajazdiť s ďalšími milovníkmi rýchlych motoriek zo Smeru. „Harlejákov“ sa pritom pohybuje v okolí premiéra pomerne dosť.

Ministri vietor milujú

Motocykel vlastní aj ďalší Ficov blízky človek z Úradu vlády - Igor Federič. Minister vnútra Robert Kaliňák priznal, že vlastní dva stroje - choppery značky Harley Davidson. Tie sa páčia aj exministrovi spravodlivosti Tomášovi Borcovi.

Náklonnosť k motorkám v minulosti prejavil tiež exminister dopravy Ján Počiatek. Samotný premiér v roku 2011 absolvoval s partiou na motorke výlet po USA dlhý 2 700 kilometrov. Tvrdil, že na požičanom stroji. Bezstarostnú jazdu si v tom čase mohol dovoliť, lebo krajinu spravovala vláda Ivety Radičovej a Fico si užíval slobodu bez ochranky. Drahá zábavka: Čo sa týka cien, všetko závisí od jednotlivých modelov a detailov, ktoré si majiteľ želá mať na svojom tátošovi.

Ten, ktorý vozí Romana Šipoša na Úrad vlády, môže stáť 10-tisíc eur a viac. „Mladší odo mňa majú aj lepšie motorky, a to neprešli takým pracovným zaradením ako ja počas 25 rokov kariéry,“ podotkla premiérova pravá ruka. Svoj aktuálny plat priznal - za mesiac mu chodí výplata okolo 2 600 eur v hrubom. Mimochodom, okrem práce sa Šipoš stretáva s Robertom Ficom aj inde. Bývajú v rovnakom bytovom komplexe. Keď raz Fico ako premiér skončí a bude zas bez ochranky, jeho kancelár ho môže z Bonaparte na motorke niekam „hodiť“. Je dvojmiestna.


VIDEO Plus 7 Dní