Na slobode: Vladimír Weiss mladší krátko po prepustení. Vzadu jeho obhajca Juraj Kuráň, ktorý je známy ako futbalový fanúšik.

Škandál futbalistu Weissa: To si už reprezentanti naozaj môžu dovoliť všetko?

Pár hodín po obvinení sa mladý Weiss opäť veselo zabával.

Bitka o to, kto vlastne sedel za volantom. Tak to vraj vyzeralo po tom, čo v nedeľu nadránom zastavili muži zákona na bratislavskom Rázusovom nábreží luxusný Mercedes G. Okrem futbalového reprezentanta Vladimíra Weissa mladšieho sa v jeho aute viezlo oficiálne desať ľudí. No kto z nich šoféroval?

V tom vraj spočiatku nemali jasno ani rozveselení mladí, ktorí sa po zastavení začali po vozidle všelijako presúvať. Najprv sa ako vodička prihlásila žena, ktorá sedela v strede na paneli medzi sedadlami, nato vzal vinu na seba ďalší muž.

Ale na predloženie dokladov vyzvali policajti toho, koho videli za volantom. A tým bol Vladimír Weiss mladší. Legitimoval sa, no podrobiť sa dychovej skúške odmietol a nesúhlasil ani s odberom krvi.

Podľa viacerých našich zdrojov sa celá posádka snažila hliadku ovplyvňovať, aby to „nechali tak“. Nestalo sa. Futbalový reprezentant putoval do cely policajného zaistenia a po tridsiatich hodinách ho polícia obvinila z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za čo mu hrozí jeden rok väzenia.

Večer v dobrej nálade: Päť hodín po prepustení z polície sa bol Weiss v dobrej nálade navečerať v reštaurácii na Kolibe. Spoločnosť mu robil aj Ivan Kmotrík mladší.
Večer v dobrej nálade: Päť hodín po prepustení z polície sa bol Weiss v dobrej nálade navečerať v reštaurácii na Kolibe. Spoločnosť mu robil aj Ivan Kmotrík mladší.
Matej Kalina

Večer v dobrej nálade: Päť hodín po prepustení z polície sa bol Weiss v dobrej nálade navečerať v reštaurácii na Kolibe. Spoločnosť mu robil aj Ivan Kmotrík mladší. Foto: Matej Kalina

Aby to nechali tak

Dvadsaťšesťročný futbalista katarského klubu Al-Gharafa automaticky prišiel o vodičák a teraz sa bráni, že luxusný Mercedes G nešoféroval. Okrem výpovedí policajtov by mali mať muži zákona k dispozícii policajný záznam, na ňom vraj vidieť, že zo strany vodiča vystúpil ako prvý futbalista.

David, ktorý neskôr seba označil za šoféra, údajne sedel na mieste spolujazdca. Policajti zaevidovali jedenástich pasažierov auta, no podľa ďalších našich zdrojov ich mohlo byť štrnásť.

Napríklad postavičku z reality šou Farma Luciu Mokráňovú videl istý taxikár, ktorý sa ozval redakcii Plus JEDEN DEŇ, z auta hneď po zastavení utiecť. Lenže medzi troma pasažierkami ženami, ktoré v prípade svedčia, nefiguruje. Mokráňová nevyužila príležitosť, aby nám celú situáciu priblížila zo svojho pohľadu.

Utiekla?: Pri zastavení Weissa políciou vraj bola aj exfarmárka Lucia Mokráňová.
Utiekla?: Pri zastavení Weissa políciou vraj bola aj exfarmárka Lucia Mokráňová.
Július Dubravay

Utiekla?: Pri zastavení Weissa políciou vraj bola ja exfarmárka Lucia Mokraňová. Foto: Július Dubravay

Je však logické, že pri „meďáku“ v osudné skoré ráno zákonite nastala trma-vrma. „Partia sa začala doťahovať s policajtmi, či by ich neodviezli, načo reagovali, že nie sú taxikári. Niektorí im začali rozprávať, aby kašľali na to, že veď Vladko je reprezentant,“ prezradil náš zdroj, podľa ktorého dorazila na miesto ďalšia policajná hliadka.

Weissov obhajca Juraj Kuráň, v slovanistických kruhoch známy ako veľký futbalový fanúšik, má v celej veci jasno. Chudáčik Vladko je podľa neho len obeťou, ktorú polícia šikanuje. „Osobu, ktorá vozidlo šoférovala, polícia vôbec nevyzvala, aby sa podrobila dychovej skúške alebo odberu krvi, čo však vôbec neváhala šikanózne a nátlakovo urobiť vo vzťahu k Vladimírovi Weissovi ako jedinému z celej skupiny osôb, a to napriek identickým výpovediam viacerých svedkov potvrdzujúcich skutočnosť, že Vladimír Weiss vozidlo neriadil,“ vyhlásil pre portál netky.sk.

S neonacistami?

Otázkou zostáva, prečo polícia obvinila práve slovenského reprezentanta a nikoho iného. Do úlohy šoféra sa pritom prihlásil Weissov potetovaný kamarát David. „Ja som šoféroval. Bol som už o tom vypovedať na polícii. Urobili sme hlúposť, že sme v aute išli desiati. To je všetko, čo k tomu môžem teraz vypovedať,“ povedal.

Ak sa však preukáže, že všetko je inak a on v skutočnosti sedel vpredu na mieste spolujazdca, hrozí mu trestné stíhanie za krivú výpoveď. Podobne ako všetkým účastníkom spanilej jazdy, ktorí budú klamať.

Zatiaľ je isté len to, že Weiss začínal divoký žúr už v sobotu v Slovenskom Grobe, kam si s početnou spoločnosťou odskočil na husacinu. Na fotografii, ktorá sa objavila na Twitteri, stojí vedľa futbalistu Filipa Oršulu - v minulosti pôsobili obaja v akadémii Manchestru City. Na snímke vidíme aj údajného Weissovho šoféra Davida. Mimochodom, toho istého Davida sme objavili na fotografii z iného mejdanu, ktorý sa odohral ešte cez leto. Zabávajúci sa mladí ľudia na momentke „heilujú“! Je zvláštne, že snímka už niekoľko týždňov visí na sociálnej sieti Facebook.

Záchranca mladého Weissa: David, v krúžku, tvrdil policajtom, že Weissovo auto šoféroval on. Archívna snímka ho zachytáva s kamarátmi na inom žúre. Gestá mladíkov príliš nápadne pripomínajú hajlovanie.
Záchranca mladého Weissa: David, v krúžku, tvrdil policajtom, že Weissovo auto šoféroval on. Archívna snímka ho zachytáva s kamarátmi na inom žúre. Gestá mladíkov príliš nápadne pripomínajú hajlovanie.
Facebook

Záchrana mladého Weissa: David, v krúžku, tvrdil policajtom, že Weissovo auto šoféroval on. Archívna snímka ho zachytáva s kamarátmi na inom žúre. Gestá mladíkov príliš nápadne pripomínajú hajlovanie. Foto: Facebook

Vráťme sa však k udalostiam z ostatného víkendu, zábavná Weissova družina prežila podľa našich informácií zo soboty na nedeľu dobrodružnú noc. Vyčíňali vraj už v bratislavskom známom podniku Le Clube. Ako sa nám podarilo zistiť, muž podobný mladému Weissovi sa tam dostal do povznesenej nálady, následkom čoho začal striekať na ľudí šampanské a liať na nich energetický nápoj.

Zasahovať preto museli biletári, ktorí zhabali fľaše a celú partiu vyhodili pred dvere. Podľa viacerých našich zdrojov dorazili k nočnej diskotéke pre hroziace výtržnosti policajné hliadky, prišlo ich vraj niekoľko. „Nebol to prvý incident, už zvažovali, že týchto chlapcov nebudú púšťať dnu. Našťastie, ochrankári klubu to zvládli profesionálne,“ tvrdí náš zdroj.

V baroch je ako doma

Futbalista Vladko Weiss má nočný život rád. Svoje o tom vie personál bratislavských podnikov. Takmer vždy, keď je „futbalový reprezentant“ v hlavnom meste, vyrazí si s kamarátmi.

Očitý svedok nám vyrozprával príhodu spred pár mesiacov, keď sa mladý futbalista opil v bratislavskom Sky Bare. S niekoľkými mužmi sedel na najvyššom poschodí, hodoval a pil. Páni mali naponáhlo a podgurážení sa hnevali, že obsluha stále nenosí účet.

„Objavil sa tam biletár, taký menší a nabúchaný. Pýtal sa, aký je problém. Vtom k nemu pristúpil Weiss a začal do neho hučať a drgať. Ako keby ho chcel vyprovokovať a pobiť sa. Biletár sa držal - vedel, že zo svojej pozície si nemôže dovoliť podľahnúť emóciám a futbalistovi jednu natiahnuť. Aj keď bolo vidieť, že by to urobil s chuťou. Weissovi sa páčilo, že si na neho nemôže dovoliť a dobiedzal ďalej,“ prezradili nám hostia, ktorí sedeli pri najbližšom stole a incident sledovali.

Do začínajúceho konfliktu sa nakoniec vmiešal jeden z futbalistových kamarátov. „Zdal sa triezvy alebo mal z nich najmenej vypité. Bolo zjavné, že dobre vie, kam by to celé vyústilo. Nestál o problémy, preto Vladka utíšil a zobral do výťahu smerom k východu.“

Nový hit internetu: Slováci si už z mladého Weissa robia žarty na sociálnych sieťach.
Nový hit internetu: Slováci si už z mladého Weissa robia žarty na sociálnych sieťach.
Internet

Nový hit internetu: Slováci si už z mladého Weissa robia žarty na sociálnych sieťach. Foto: Internet

Od Vladových kamarátov sme sa dozvedeli, že sa rád obklopuje kamarátmi, ktorí ovládajú bojové umenie. „Rád chodí von s bitkármi, čo vedia K1. Vážnymi chlapcami, čo sú šampióni,“ tvrdia. Aj preto sa vraj s mladým futbalistom neradno púšťať do konfliktu. „Nechcel som piť tvrdé, ale toľko naliehal, že som si s ním jeden dal,“ uviedol náš zdroj, ktorému prišiel Weiss do cesty v nočnom meste.

Agresívny nebol, no výrazne vraj demonštroval svoje postavenie a zárobky. Dva panáky mohli stáť v prestížnom podniku najviac dvadsať eur. „Vladko vytiahol stoeurovku a povedal, že to je dobré.“

Priletel zbytočne

Na pondelkový zraz slovenskej futbalovej reprezentácie Vladimír Weiss mladší meškal. No v podstate to bolo len na kus reči s trénerom Kozákom, ktorý ho medzičasom vyradil z kádra.

„Som z toho smutný. Vladka mám strašne rád. Je to kľúčový užitočný hráč, ktorý rozhodol veľa zápasov. Na ihrisku však potrebujem futbalistov, ktorí dokážu zachovať pokoj a mať čistú hlavu. Aj preto som sa rozhodol, že Weiss najbližšie dva zápasy hrať nebude. Čo bude ďalej, uvidíme. Počkám si na výsledok vyšetrovania,“ smútil Kozák. Inak však nemôže. Už pred tromi rokmi, v júli 2013, krátko po nástupe do funkcie v online rozhovore na našom portáli pluska.sk vyhlásil, že alkohol neznáša. „K futbalu absolútne nepatrí,“ tvrdil vtedy.

Vladimír Weiss mladší tak priletel z Kataru nadarmo. Namiesto zapojenia do tréningu z neho putoval domov, kam ho odviezla mama. Pokúsili sme sa získať aj reakciu futbalistovho otca Vladimíra Weissa staršieho, súčasného trénera Gruzínska, no nestihli sme ani položiť otázku a telefón onemel.

Žiadne Slovinsko či Škótsko: Tréner Kozák ho vyradil z kádra. Takto v pondelok večer opúšťal hotel Delfín v Senci. Domov ho viezla mama.
Žiadne Slovinsko či Škótsko: Tréner Kozák ho vyradil z kádra. Takto v pondelok večer opúšťal hotel Delfín v Senci. Domov ho viezla mama.
Michal Smrčok

Žiadne Slovinsko či Škótsko: Tréner Kozák ho vyradil z kádra. Takto v pondelok večer opúšťal hotel Delfín v Senci. Domov ho viezla mama. Foto: Michal Smrčok

Weiss starší, bývalý tréner Slovenska, pritom tiež vyhodil hráča pre alkohol za volantom. V auguste 2011 nemal so Stochom, ktorému policajná hliadka o štvrtej ráno v Nitre namerala 1,1 promile, žiadne zľutovanie. Pred prípravným zápasom s Rakúskom ho rovnako vyradil z kádra. „Musí pristáť na zemi a uvedomiť si, že všetko má svoje hranice. Je to mladý človek, kúpi si krásne auto, kúpi si Ferrari. Nech si kúpi aj helikoptéru, ale poctivá robota a disciplína byť musí. Viem odpustiť jednu chybu, ale druhú už nie,“ tvrdil vtedy.

Pripomeňme, že jeho syn sa v septembri 2012 - po prílete z kvalifikačného zápasu s Litvou - spolu s Miroslavom Stochom, s Markom Hamšíkom a Karimom Guedém zabávali na diskotéke. Vtedajší trénerský tandem Griga - Hipp vtedy všetkým štyrom až do konca kvalifikácie odobral kompletne prémie.

Vlani v januári sa zasa dostal Weiss do roztržky v predajni kebabov pod bratislavským Manderlákom so spevákom skupiny Zlokot Pavlom Remiášom. Letiaca stolička rozrazila hudobníkovi čelo, no aj tento incident sprevádzali dohady - nebolo zrejmé, kto ju po spevákovi známom pod prezývkou Lyrik hodil.

Po fláme je tréning zbytočný

Tak či onak, už 56-násobný reprezentant Vladimír Weiss mladší má od nálepky vzorného futbalistu poriadne ďaleko. Hoci to po svadbe s Martinou Horváthovou, vnučkou bývalej političky Kataríny Tóthovej, v kaštieli v Oponiciach v decembri 2013 chvíľu vyzeralo, že našiel svoj pokoj, prišli ďalšie výstrelky.

Manželka: Pred troma rokmi si vzal Vladimír Weiss mladší Martinu, ktorá má dieťa s Michalom Blažíčkom. V podsvetí prezývaný Jašter bol odsúdený na osem rokov väzenia pre drogovú trestnú činnosť a podvod.
Manželka: Pred troma rokmi si vzal Vladimír Weiss mladší Martinu, ktorá má dieťa s Michalom Blažíčkom. V podsvetí prezývaný Jašter bol odsúdený na osem rokov väzenia pre drogovú trestnú činnosť a podvod.
Mcihal Smrčok

Manželka: Pred troma rokmi si vzal Vladimár Weiss mladší Martinu, ktorá má dieťa s Michalom Blažíčkom. V podsvetí prezývaný Jašter bol odsúdený na osem rokov väzenia pre drogovú trestnú činnosť a podvod. Foto: Michal Smrčok

Čerstvý prípad z Bratislavy nesvedčí o zodpovednom prístupe k reprezentačnej nominácii. „Po prehýrenej noci plnej alkoholu je tréning v nasledujúci deň zbytočný. Ani organizmus trénovaného športovca ho nemôže zvládnuť. Biochemické reakcie stále prebiehajú a oslabujú celé telo. Taký tréning nemá žiadny zmysel. Nielen deň po záťahu, ale ani tie nasledujúce. Telo potrebuje aspoň dva-tri dni, aby sa znovu dalo do poriadku, keďže v ňom nastane rozvrat vnútorného prostredia. Koľko času je nutné na regeneráciu, závisí od toho, aké je trénované a ako rýchlo dokáže zmetabolizovať alkohol,“ vysvetľuje telovýchovný lekár Jozef Sabo zo športovo-medicínskeho centra v súkromnej nemocnici Košice-Šaca, strediska, ktoré získalo akreditáciu FIFA.

Podľa Saba je smutné, že prípadov športovcov, ktorí zaháňajú problémy alkoholom, stále pribúda. „Pivo nie je problém, obsahuje vitamíny, je v ňom slad. Dokážem si po extrémnom vyčerpaní predstaviť, že si vrcholový športovec dá aj tri-štyri. Horšie je to s tvrdým alkoholom. A keď sa zmieša s fetom, je zle. Chodia za nami aj tréneri, ktorí žiadajú testy na drogy pre svojich zverencov. A nie raz sa stane, že sú pozitívne. Nemám z toho dobrý pocit,“ pokračuje Sabo.

Len za seba

Nielen futbal, aj náš tenis má v súčasnosti problémy s reprezentantmi. Slovenskému tenisovému zväzu nedávno došla trpezlivosť a Martinovi Kližanovi aj Lukášovi Lackovi naparil pokutu 20-tisíc, resp. 10-tisíc eur a podmienečne ich vylúčil z tímu.

Obaja po nominácii na Davisov pohár na súboj s Austráliou tvrdili, že sú zranení, no vzápätí si šli pokojne zarobiť na ďalšie turnaje. „Chalani hľadali akýkoľvek dôvod, aby do Austrálie nemuseli,“ smútil bývalý tenista Ján Krošlák, pre ktorého bola reprezentácia posvätnou záležitosťou.

Krošlák sa zároveň obáva, že Kližan s Lackom sa možno ani nebudú unúvať pokutu zaplatiť a po tomto kroku zväzu už viac reprezentovať nebudú. Pritom by mali ísť mladým príkladom. Obaja sú odchovanci Národného tenisového centra. Bez neho by sa dnes asi tak dobre nemali. „Do konca kariéry by mali hrať v Davis Cupe zadarmo,“ myslí si Krošlák.


  • kd
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • nk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].