Škôlkarka: Malá Charlotte (2,5 roka) si od januára musí zvykať na nový režim.

Škôlka pre britskú princeznú: Malí aristokrati sa tam učia poprosiť aj
 skladať básne. Stojí to tisíce libier

Ľudia
Martina Štefániková

Ako to vyzerá v škôlke, do ktorej od januára chodí Charlotte, dcéra britského kráľovského páru Williama a Kate?

Prestížny britský magazín Tatler sa o nej vyjadruje ako o „skrytom poklade“. Willcocks, jedna z najvyhľadávanejších materských škôl v Anglicku, do ktorej treba dieťa prihlásiť už pri narodení - aj tak nemáte istotu, že sa do nej dostane -, sa totiž ukrýva v priestoroch kostola za slávnou koncertnou sálou Royal Albert Hall.

Pravdaže, predpokladáme, že princ William a jeho manželka Kate sa o prijatie dieťatka obávať nemuseli a malú Charlotte, ktorá sa - za náležitej pozornosti médií - stala škôlkarkou začiatkom nového roka, do Willcocksu zobrali hneď a radi. Veď kto by nevyužil takú reklamu?

Nečakaný výber

Tento rok v máji oslávi malá Charlotte tretie narodeniny. Musí však počítať s tým, že ich zrejme zatieni narodenie jej druhého súrodenca, ktorý by mal prísť na svet v apríli, a zrejme aj májová svadba jej strýka Harryho s herečkou Meghan Marklovou.

Pozornosť si teda môže užiť aspoň teraz, pri nástupe do materskej školy, čo bola, súdiac podľa britských médií, najväčšia udalosť nového roka, ktorá zatienila aj pompézny londýnsky ohňostroj.

Mimochodom, výber škôlky Will-cocks bol podľa expertov na kráľovskú rodinu trochu nečakaný. Počítalo sa s tým, že rodičia dcérku pošlú do Thomas’s Kindergarten, predškolského zariadenia „základky“ Battersea, kam od septembra chodí jej brat, princ George. Prípadne do škôlky Maggie and Rose v londýnskej štvrti Chiswick, ktorú vlastní veľká priateľka Williama a Kate Rose Van Cutsemová - jej dcéra Grace bola družičkou na ich svadbe.

Sympatický pár však napokon stavil na praktickosť a vybral si škôlku, ktorá je na skok od Kensigtonského paláca, kde bývajú. „Vždy sme rodičom radili nájsť škôlku kúsok od domova, najlepšie na pešiu vzdialenosť,“hovorí
Alice Roseová, špecialistka Tatleru na výchovu a vzdelávanie.

Telocvik aj poézia

Čo všetko o prestížnej škôlke Willcocks vieme? Okrem toho, že do nej malá Char-lotte bude chodiť pešo, je toho dosť. Škôlku založila v roku 1964 Diana Willcocksová s cieľom ponúknuť londýnskym deťom solídny základ vzdelania. Funguje na princípoch Montessori - aj na Slovensku sa stávajú čoraz populárnejšími - a od septembra 2009 ju vedie Lavinia Taylorová.

Ako sme spomínali, prihlášky sa podávajú hneď pri narodení spolu s nenávratným manipulačným poplatkom 125 libier. V triede pre najmladších môže byť najviac 32 detí, o ktoré sa stará čisto ženský kolektív. Ten je starostlivo zvoleným mixom skúsených starých učiteliek a entuziastických mladých dievčat. Mimochodom, Charlottina babička princezná Diana bola kedysi, ešte pred svadbou s Charlesom, presne takou mladou nadšenkyňou v materskej škole Young England. Okrem vychovávateliek majú deti učiteľku telesnej výchovy, francúzštiny a hudby. Veľký dôraz sa kladie na výchovu k zdvorilosti a slušnosti. Očakáva sa, že malá Charlotte sa bude svojej učiteľke pri rozhovore pozerať do očí a podá jej ruku pri príchode aj odchode. Aj keď je z kráľovskej rodiny, musí hovoriť prosím a ďakujem a upratať po sebe hračky i tanier.

Najmenšie deti chodia do škôlky len na tri hodiny denne. Podobne ako u nás sa tam učia samy obliecť, obuť a držať ceruzku. Ich týždenný rozvrh zahŕňa tiež hodiny varenia, prírodovedy, spievania a aktivity, ako je umenie prejavu, skladanie básničiek či puzzle.

Drahý špás

Ak by ste čakali, že deti diplomatov, bohatých obchodníkov a kráľovskej rodiny sa budú vo svojej škôlke topiť v luxuse, obklopené najnovšími vychytávkami hračkárskych firiem, musíme vás sklamať. Vybavenie je štandardné, ba až strohé a namiesto hrania s „bárbinami“ učiteľky uprednostňujú rozvoj detskej kreativity.

Cena za možnosť vzdelávať sa tu sa vyrovná hociktorej slovenskej predraženej luxusnej škôlke. Nuž, v Anglicku a vo Willcockse vedia, že najcennejšie sú skúsenosti a za tie sa platí - aj v školstve. Štvrťročné školné pre najmenších, ktorí sú v škôlke len tri hodiny dopoludnia, stojí 3 050 libier, čo je asi 3 500 eur. Ak dieťatko strávi v škôlke celý deň, ročné náklady sa vyšplhajú na slušných 14 500 libier, teda takmer 16 500 eur. Inak, škôlka, ktorú navštevoval Charlottin brat George, stála „iba“ 33 libier na deň, teda 825 libier za štvrť roka.

To, čo je pre slovenské škôlky bežné, v Anglicku považujú za nezvyčajnú úžasnosť - a tak sa britské denníky rozplývajú nad tým, že Willcocks má svoj vlastný rodičovský klub, čosi ako ZRPŠ (Združenie rodičov a priateľov školy), ktorý sa podieľa na jej aktivitách. „Som si istá, že aj princ William dostane pozvanie do raňajkového klubu oteckov,“ hovorí pre telegraph.co.uk Victoria Wilsonová, bývalá riaditeľka konkurenčnej škôlky, kde kedysi učila princezná Diana.

Zvykne si: Až do pôrodu bude mať teda Kate aspoň niekoľko hodín týždenne pre seba. Len prvých pár dní bude musieť zostať v škôlke, aby bola poruke, keď bude treba Charlotte s niečím pomôcť alebo aby ju upokojila, keď sa jej odlúčenie od mamy bude zdať priveľmi bolestné. No keďže Charlotte je už druhé dieťa, asi to nebude trvať veľmi dlho.


  • Martina Štefániková
VIDEO Plus 7 Dní