Richard Vrablec má fotku s Vladimírom Mečiarom aj s Andrejom Kiskom.

Slovenský Forrest Gump: Takto sa fotí so známymi ľuďmi

Moderátor Richard Vrablec vstúpil do histórie vďaka tomu, že sa v pravý čas vedel správne postaviť. A nebolo to prvýkrát.

Gott, pápež a nakoniec aj prezident. Richard Vrablec vie, ako sa k nim dostať čo najbližšie. Potvrdil to aj počas volebnej noci, keď Andrej Kiska prvý raz rečnil ako novozvolený prezident Slovenskej republiky. Víťaza volieb snímala skrumáž fotografov a kameramanov a keďže Vrablec, ktorý mu fandil a osobne ho prišiel podporiť, zaujal počas historického momentu správne miesto, užil si pätnásť minút slávy.

Pri novom prezidentovi nestál bližšie než ostatní, ale na každom zábere pôsobil minimálne ako jeho pravá aj ľavá ruka zároveň. V skutočnosti by si moderátor a zabávač porozumel aj s Robertom Ficom, je totiž ešte väčším fanúšikom Medzinárodného dňa žien než sám premiér.

Prvý medzi prvými

Podobné kúsky stváral kedysi hlavný predstaviteľ oscarového filmu Forrest Gump. Vďaka počítačovým technológiám sa dostal k tým najvýznamnejším - podával si ruku s americkými prezidentmi Johnom F. Kennedym, Lyndonom Johnsonom a Richardom Nixonom, na filmovom plátne debatoval i s hudobnou legendou Johnom Lennonom.

Zabávač Richard Vrablec na rozdiel od filmového hrdinu žiadne špeciálne efekty nepotrebuje. Stačila mu na prvý pohľad nenápadná poloha a cez zábery našich i zahraničných médií vyslal o sebe správu do celého sveta. „Nie som žiadny tajný člen volebného štábu, som ‚len‘ Richard Vrablec. Náhodou som sa tak dobre postavil, lebo ja sa viem dobre postaviť,“ netajil nám premyslenú stratégiu.

No touto „zhodou náhod“ sa zabávačova misia pri Kiskovi nekončila. Na nového prezidenta číhal s mobilom ruke, aby si s ním ako prvý spravil teraz také populárne selfie. „Keď už dohovoril, chcel som urobiť niečo moderné, čo je sympatické mladým ľuďom,“ vysvetlil nám veselý moderátor, ktorý spoločnú fotografiu ihneď vypustil na sociálnu sieť.

S pápežom

Richard Vrablec sa kedysi živil marketingom a je naozaj na zamyslenie, či by nemal zvažovať návrat do brandže. Priamočiare a efektné nápady mu nikdy nechýbali. Napríklad aj v roku 1993, keď sa ako funkcionár futbalového klubu Slovan vydal do Vatikánu za pápežom Jánom Pavlom II.

Mal mu tam odovzdať loptu i vlajku s podpismi hráčov, ktorí práve vybojovali posledný titul česko-slovenského majstra. Svätý Otec im za to poslal ružence a nahral zdravicu. Tú potom Vrablec púšťal ohromeným fanúšikom na štadióne.

Dodnes sa však zachovala predovšetkým pozoruhodná fotografia. Pápež na nej hladí svojou svätou rukou vysmiateho Richarda. Snímku vyhotovil vatikánsky fotograf a dá sa predpokladať, že obletela celý svet.

V archíve má moderátor plno ďalších vzácnych snímok - ako sa na letisku vo Vajnoroch zdraví s Alexandrom Dubčekom. Na ďalšej fotografii pôsobí ako sivá eminencia legendárneho Karla Gotta, pre ktorého agentúru nakoniec niekoľko rokov pracoval. „Najkrajšie, čo mám v živote, sú spomienky. Preto si robím tieto fotky. Aby som sa mohol pred tým, ako raz skočím do truhly, tešiť z toho, akých zaujímavých ľudí som v živote stretol,“ vysvetľuje svoju filozofiu.

Kiskov človek

Vráťme sa však k prezidentským preferenciám tohto moderátora a zabávača. V kuloároch šoubiznisu mnohých prekvapili. Richard Vrablec je totiž široko- ďaleko známy ako najväčší fanúšik Medzinárodného dňa žien, ktorý oslavuje vo veľkom ako premiér Robert Fico.

Zatiaľ čo dnes už neúspešný kandidát na prezidenta zvoláva davy žien na štadióny a do kulturákov, kde im zo straníckej kasy platí vystúpenia hudobných hviezd, moderátor prácne prejavuje úctu ženám už dlhé roky.

„Na Vianoce nepíšem nikomu, ale na MDŽ osobne napíšem každej babe esemesku. Tento rok som ich poslal 1 740. Plus asi 80 percent žien zareagovalo, načo som im ešte odpísal. Trvalo mi to asi osem hodín. Niekto premrhá toľko času na Facebooku, ja sa venujem ženám, ktoré mám rád a na ktoré mám telefonický kontakt. Čo je na tom zlé?“ pýta sa.

Napriek spoločným hodnotám so súčasným premiérom však Richard Vrablec drukoval Kiskovi. Osobne sa prvý raz stretli pred rokom na jednom podujatí. „Pán Kiska tam mal úžasnú verejnú prednášku. Na začiatku ho počúvalo desať ľudí a ku koncu asi tisíc. Veľmi sa mi páčilo, aký je pozitívny. Tak som mu povedal - pán Kiska, počul som, že chcete byť prezidentom republiky, môžem vám nejako pomôcť?“ spomína.

O nezávislom občianskom kandidátovi vraj sníval už asi pätnásť rokov. „Keby tam bol pán Kňažko, pán Procházka alebo pán Fico, nepostavím sa ani za jedného. Lebo prezident musí byť prezidentom všetkých ľudí. Tak som sa pánu Kiskovi snažil pomáhať. Ako? Veľmi jednoducho - osobným príkladom."

"Pomáham starším ľuďom, keď nemajú peniaze, zaplatím im nákup. Mamičke pomôžem nastúpiť s kočíkom do električky. Zastavujem na priechodoch pre chodcov. Je to mravčia práca, ale keď každý deň urobíte päť dobrých skutkov, za celý rok odovzdáte pozitívnu energiu tisícpäťsto ľuďom.“

Pravdivosť Richardových slov sme si chceli aj otestovať. Tak sme mu minulý týždeň opäť zavolali, či by nepomohol kolegovi so sťahovaním. Chvíľu skutočne otáľal a vyhováral sa na dohodnutý program, no v skúške nakoniec obstál. Ako zástanca novej životnej filozofie si obliekol tepláky, na limuzíne dorazil na miesto a s láskou k blížnemu svojmu pomáhal s vynášaním škatúľ!

O zneužívaní jeho dobrého srdca však údajne nemôže byť ani reč, vie vraj povedať aj nie. „Keď ma teraz pán Fico alebo ktokoľvek iný požiada o pomoc a bude to podľa môjho presvedčenia, som pripravený pomôcť komukoľvek. Ale nechcem byť partajníkom, nechcem byť katolík ani evanjelik, východniar ani západniar, smerák ani z SDKÚ. Nechcem byť ani prezidentov hovorca, ani šéf tlačového odboru, ani nič podobné. Chcem byť obyčajný Rišo Vrablec, ktorý miluje ľudí a bude im rozdávať radosť spôsobom, na aký je zvyknutý.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní