Posledná známa fotografia: V roku 2013 už žila Eva Krížiková v ústraní, no dokázala sa postarať o dom aj záhradu.

Smutný osud: O slávnu herečku sa starajú v luxusnom domove pre seniorov pri Bratislave

O ťažko chorú Evu Krížikovú sa starajú najbližší. Pomáhajú si dražbou diel, ktoré namaľoval jej zosnulý manžel?

O slávnu herečku Evu Krížikovú (83), ktorú už niekoľko rokov trápia zdravotné ťažkosti, sa starajú v luxusnom domove pre seniorov pri Bratislave. Po­dľa najnovších správ však na tom nie je fyzicky ani psychicky veľmi dobre. Hoci patrí k legendám nášho divadelníctva, vyzerá to tak, že môže pociťovať aj finančnú núdzu. V polovici júna sa totiž na bratislavskej aukcii výtvarných diel zjavili obrazy po herečkinom zosnulom manželovi Františkovi Zvaríkovi (†87). Všetky, aj keď za pomerne nízke sumy, sa predali.

Dramatické mesiace

Keď hviezdy, ktoré kedysi dlhé desaťročia rozdávali divákom silné emócie, chradnú, každé divadelné pódium akoby prichádzalo o jednu z dosiek, ktoré znamenajú svet. Eva Krížiková bola esom našej hereckej brandže. V Slovenskom národnom divadle, v televízii aj vo filme. Po smrti manžela Františka Zvaríka síce ešte istý čas v divadle pôsobila, napokon sa pred okolitým svetom aj pred kolegami úplne uzavrela. Väčšinu času trávila v dome pod bratislavským Slavínom. Jej zdravotný stav však postupne upadal.

Pod Slavínom: Vila Evy Krížikovej dnes zíva prázdnotou. Ako si ju jej dcéra a nevlastný syn Ján podelia, je otázne.
Pod Slavínom: Vila Evy Krížikovej dnes zíva prázdnotou. Ako si ju jej dcéra a nevlastný syn Ján podelia, je otázne.
Foto: Archív

„Žiaľ, bola vo veľmi zlom stave, fyzicky aj psychicky. Jej najbližší museli riešiť neľahkú situáciu, ako sa o mamu postarať,“ opisuje človek z herečkinho okolia udalosti spred pár mesiacov. Eva Krížiková najskôr ležala na neurologickej, potom na internej klinike v nemocnici v bratislavskom Starom Meste. Potom umelkyňu presunuli do Nemocnice Milosrdní bratia. Keď sa jej stav čiastočne stabilizoval, dcéra Barbora jej zariadila opateru v luxusnom domove pre seniorov v dedine na Záhorí.

Rodinný údel

Paradox je, že známa herečka za celý svoj život nepodstúpila žiaden vážnejší zákrok. Od detstva síce trpela anginou pectoris, no operovali ju len raz, a to na slepé črevo. Až pred pár rokmi skončila pod drobnohľadom lekárov v kritickom stave. Hovorilo sa o infarkte, Eva sama túto informáciu poprela. Pri rozhovoroch so známymi si v poslednom období, keď sa ešte dokázala sama o seba postarať, zaspomínala na viaceré traumatizujúce udalosti, ktoré ju postihli v minulosti. Keď mala štrnásť rokov, komunisti jej otcovi zhabali stavebný podnik. Otec prišiel domov a pred očami dospievajúcej dcéry padol mŕtvy na posteľ. Dostal infarkt. Jej mladší brat, ktorý už nežije, zase trpel detskou mozgovou
obrnou.

Herečkin majetok: Eva Krížiková vlastní aj polovicu rodinného domu v Ivanke pri Dunaji.
Herečkin majetok: Eva Krížiková vlastní aj polovicu rodinného domu v Ivanke pri Dunaji.
Foto: Archív

Čo s majetkom?

Po tom, čo musela Eva Krížiková chtiac-nechtiac opustiť svoje obydlie v Starom Meste, vila v lukratívnej štvrti zíva prázdnotou. Menší priestor z bočnej strany obýva Zvaríkov potomok z prvého manželstva a Krížikovej nevlastný syn Ján. Ten s herečkou, ešte za ich vzájomného spolužitia v dome, nemal najlepší vzťah. Osemdesiattriročná Krížiková okrem toho vlastní polovicu menšieho rodinného domu v Ivanke pri Dunaji. Aký osud teraz postihne obe nehnuteľnosti, je otázne. V každom prípade, niekoľko obrazov z pozostalosti a autorskej dielne Františka Zvaríka sa nedávno objavilo na aukcii výtvarných diel.

Multiumelec: Zanechal po sebe poklad.
Multiumelec: Zanechal po sebe poklad.
Foto: reprofoto Emil Vaško

Krížikovej manželovi totiž múzy nadelili viacero talentov. Okrem toho, že bol velikánom slovenského divadelníctva, maľoval. Napríklad počas skúšok si na stránky scenárov portrétoval mnohých svojich kolegov. Pántika, Chudíka, Kronera, ale aj Meličkovú, Valentovú, Vášáryovú až po najmladšie generácie. „Rovnako ako v speve aj v maľovaní bol Ferko samorast. Výtvarné umenie nikdy neštudoval, a predsa ho mal v krvi,“ hodnotila kedysi Eva jeho záľubu. Po manželovi jej napokon zostala unikátna zbierka malieb, ktoré boli desaťročia ukryté v jeho bratislavskej vile. Mnohé uskladňoval neodborne, takže ich už jeho príbuzní nedokázali zachrániť. Portréty hereckých kolegov však pred dvoma rokmi vystavili v priestoroch Slovenského národného divadla.

Na bratislavskej aukcii sa nedávno zjavili iné obrazy, ktoré František Zvarík namaľoval ešte v polovici osemdesiatych rokov. Z pozostalosti umelca sa v júni dostali do dražby tri diela. Všetky našli nových majiteľov. Ženský akt s názvom Čakajúca kúpil ktosi za vyvolávaciu sumu 250 eur. Za pastel na papieri, namaľovaný podľa Tou­lousa-Lautreca, zinkasovali pozostalí 350 eur. Najviac získali za olejomaľbu La Goullue s dvoma ženami vstupuje do Moulin Rouge. Obraz takisto inšpirovaný Lautrecom sa predal za 550 eur. Nebolo to pritom prvý raz, čo sa Zvaríkovo dielo dostalo do známej bratislavskej aukcie výtvarných diel. Už v roku 2012 sa podarilo za inú jeho olejomaľbu zinkasovať tisíc eur.

Prečítajte si aj:


  • dab
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní