Šoumen Sagan ako ho nepoznáme: Kedysi bol utiahnutý a málovravný!

Ľudia

Dnes nemá problém zahrať Johna Travoltu vo vlastnej verzii Pomády, či sem-tam uštipnúť hostesku. Bývalý mediálny manažér Petra Sagana však prezradil, že slávny cyklista na začiatku kariéry príliš smelý nebol.

Jozef Korbel po ôsmich rokoch spoluprácu so Saganom v úlohe mediálneho manažéra na vlastnú žiadosť ukončil. Vzápätí ho oslovil náš najlepší tenista Martin Kližan.

„Bolo to krásne. Aj mne to pomohlo. Prajem mu všetko dobré, ale tých osem rokov stačilo,“ priznal Korbel. Ich spolupráca sa začala na jar 2008.

„To bol Peter ešte utiahnutý, málo toho narozprával. Do spolupráce s médiami som ho musel tlačiť a presviedčať. Dodnes si súkromie prísne stráži a veľmi nestojí o medializáciu.

Stále si pamätám, keď sa stal v Taliansku juniorským majstrom sveta v horskej cyklistike a rozhodol sa, že by chcel prejsť na cestnú, ako sme jeho služby ponúkali cez mail profesionálnym cyklistickým tímom. Odpísali asi štyri, že ho budú sledovať. Keby som im preposlal dnes ich vtedajšie odpovede, asi by si klopali na čelo,“ uškŕňa sa Korbel.

Čítajte viac:

Robia z neho šaša? Sagana zapojili svokrovci do vlastného biznisu

Ani v prvom tíme Omega, kde bol na trojdňovej skúške, mladého Slováka nechceli. „Potom sa ozval Enrico Zanardo a Liquigas. V novembri 2009 sme išli do Talianska s tlmočníčkou Martou Dolinskou. Učila ho nejaké talianske výrazy. Nevedel ani ceknúť. Tam podpísal prvú zmluvu. Skúšobnú. Na desať mesiacov za desaťtisíc eur. Mal tisícku na mesiac.

Bolo to niekde pri Benátkach. Vyzeralo to tam ako v kasárňach. Ešte ho poslali na hosťovanie do Dukly Trenčín k Vendelínovi Kvetanovi, no o rok neskôr už urobil prvé výsledky a prišla prvá profesionálna zmluva. Samozrejme, za oveľa lepšie peniaze,“ vraví Korbel.

Krásnych osem rokov spolupráce: Toľko boli spolu Jozef Korbel a Peter Sagan.

Nielen šoumen, ale najmä tvrdý chlap

Prvé tlačovky robili spolu na stojáka pri aute. „Mal som problém dostať ho do médií. Ponúkal som ho ako kedysi Jožko Kroner rysavú jalovicu. Horská cyklistika nikde neletela, darilo sa mi pretlačiť len malé správičky. Niekedy naozaj len telegraficky.“

So súčasnosťou sa to nedá ani porovnať. Odchytiť pár Petrových slov na slávnostnom galavečere Zlatý pedál v bratislavskom divadle Tower Stage koncom minulého roka si vyžadovalo trpezlivosť a široké lakte.

O Saganove vyjadrenia bola po vyhlásení výsledkov ankety Cyklista roka doslova bitka. O to väčšia, že na vyhlásenie ankety o najlepšieho športovca roka sa neunúval. Hoci vyhral a podľa našich informácií v čase ankety na Slovensku bol.

„Ten humbug okolo neho sa začal pred štyrmi rokmi. Keď získal prvé tri víťazstvá na Tour de France. To už bolo nutné záujem médií selektovať. Nedalo sa vyhovieť všetkým,“ vraví Korbel.

Saganovej popularite sa však jeho bývalý mediálny manažér nečuduje. „Má silu, húževnatosť, odolnosť. Je to abnormálny profesionál. Tvrdý chlap, ktorý vie, čo chce. Na rozdiel od niektorých dnešných športovcov, ktorých nazývam pudingáči.

Taký talent ako Sagan sa narodí raz za sto rokov. Trochu ma mrzí, že sa zabúda na jeho brata Juraja. Málo sa o ňom píše. Pritom je to veľký človek, ktorý ho ťahal vpred,“ myslí si Korbel.