Spomína: Najbližších má stále pred sebou. Milovaný syn Peter zomrel speváčke pred dvoma rokmi.

Speváčka Oľga Szabová prekonala finančné problémy aj smrť syna

Legendárna speváčka Oľga Szabová si kúpila nové auto, no v deň, keď si ho mala prebrať, utrpela vážny úraz.

Na speváčku Oľgu Szabovú sa valí nešťastie za nešťastím. Najskôr pochovala mladšieho syna Petra a päť mesiacov nato sa navždy lúčila aj s manželom, dirigentom a hudobníkom Jurajom Velčovským.

Do úzkych ju priviedli tiež finančné ťažkosti. Musela predať vilu v luxusnej bratislavskej štvrti a presťahovať sa do nového domu. Najviac ju kvária bolesti chrbtice, ktorú si zničila, keď mesiace polohovala manžela pripútaného po infarkte a dvoch porážkach k posteli.

V júni jej operovali chrbticu, no pred pár dňami skončila v sále znova. V deň, keď si mala ísť vyzdvihnúť novú fiatku päťstovku, spadla a zlomila si nohu.

Volá Josephine

Veľký talent objavil v Oľge Juraj Velčovský na vystúpení v Redute, keď mala pätnásť rokov. „Prišiel za mnou do kancelárie, kde som sa mala prezliekať. Robil mi poklony, ja som bola decko, otecko sedel vnútri a strážil ma. Pýtal sa, či nechcem ísť spievať, keď dokončím školu. A keď odchádzal, otočil sa a povedal - Aj tak raz budeš mojou ženou,“ spomína dnes sedemdesiatjedenročná umelkyňa.

S láskou svojho života a jeho slávnym orchestrom precestovala takmer celú Európu aj Rusko. V Nemecku na ich vystúpeniach nechýbali také hviezdy ako Lex Barker či Udo Jürgens, ktorý si s nimi aj zaspieval. O ich kumšte sa dopočula aj slávna džezová diva Josephine Bakerová.

Vybrala si nás podľa nahrávok a aj preto, že chlapci hrali ‚z listu‘, čo bolo pre ňu veľké plus. Pred prvým vystúpením v Lucerne sme v šoku držali palce chlapcom, aby len neurobili nejaký kiks.“

Bakerová následne plánovala zobrať si ju aj s orchestrom na turné do Francúzska. „Boli sme ochotní ísť s ňou len tak, bez honoráru, aj keď nemá peniaze, len nech spieva,“ netají ani po rokoch nadšenie speváčka. Žiaľ, ikona „hot jazzu“ Bakerová dostala mŕtvicu a zomrela. Chudobná.

Nahráva doma: Syn Juraj, ktorý hrával s Mekym Žbirkom a Robom Grigorovom, má štúdio v podkroví. Foto: Emil Vaško

Takmer ušla

Vtedy zrejme Oľge prvýkrát skrsla v hlave myšlienka na definitívny odchod na Západ. Časom jej túžba emigrovať rástla a konkrétnu podobu nabrala, keď už bola mamou trojročného Juraja a niekoľkotýždňového Peťka.

„Povedala som manželovi, že máme jedinečnú príležitosť, aby sme ostali vonku. Mali sme podpísané zmluvy na dva roky dopredu, Jurko išiel s nami a Petrík ostal u mamičky s tým, že ma ubezpečovali, že ho cez Červený kríž do dvoch-troch mesiacov dostanem,“ opisuje napätú situáciu.

V zahraničí sa uskutočnilo niekoľko schôdzí v hoteloch, na ktorých členovia orchestra hlasovali, kto je za a kto proti. Väčšina bola za návrat domov, lebo nie každý mal so sebou manželku a deti.

„Takže sme sa vrátili… Ale všetko zlé je na niečo dobré. Aspoň som si dochovala chorú matku a pochovali sme rodičov. Takže ktovie, ten luxus a peniaze by nás vonku možno netešili, keby sme to nemohli urobiť,“ vysvetľuje.

Ťažké časy

Pomery po novembrovej revolúcii ju nenadchli. Bola zvyknutá vystupovať s mnohočlenným orchestrom a zásadne naživo. Po novom už nemala muzikantov a podklad išiel iba z kaziet, potom z cédečiek. Urážalo ju aj správanie dramaturgov.

„Jeden taký bol v Slovenskej televízii. Pripravovali sme silvestrovský program a on si ma zavolal do kancelárie. Chcel vedieť, ako budem oblečená. Mala som šaty s výstrihom a bolerko. Kázal mi, aby som si to bolerko dala dole. O. K., to sa svet ešte nezrútil, ale keď mi povedal, aby som si sukňu vytiahla nad kolená, spustila som ruky a odišla preč. Bola som veľký rebel.“

Vtedy začali interpretke mnohých šlágrov chýbať peniaze. Juraj zahraničným účinkovaním dokázal istý čas držať rodinný rozpočet nad vodou, no zakrátko dostal v Nemecku porážku. Ďalšia ho skosila po návrate domov. Na druhý deň dali Olinke výpoveď podnájomníci, ktorí mali v ich rozľahlom dome prenajaté jedno podlažie. „Tie peniaze chýbali. Mali sme splácať pôžičku na dom,“ vyratúva drobná žena.

Vedela, že správu o nulovom príjme za podnájom nemôže chorému manželovi povedať. Potrebovala zarobiť peniaze, no o ponukách na vystúpenie ani chýru, ani slychu. „Núkala som sa, telefonovala som, ale každý mal problém sa uživiť. Nebolo toho, kto by ma niekde zobral.“ Napokon sa s ňou kontaktoval človek menom Martin Jakubec. Na „repeťácku“ hviezdu urobil dojem. Bol galantný a elegantný.

Pohár pretiekol

Stala sa zárobkovo činným členom rodiny a Jakubec vždy zaplatil honorár, na akom sa dohodli. Čo robil v zákulisí, ju nezaujímalo. Až časom začal mať, ako hovorí pani Oľga, „vrtôšky“.

„Napríklad mi zakázal spievať pesničku Dávno, tak dávno, lebo je vraj dlhá. A to bol môj najväčší hit. Plagátmi so spoluúčinkujúcimi nalákal na koncert päťsto ľudí, no na mieste sme my ostatní mohli odspievať len tri pesničky. Nakoniec povedal, že každý zaspieva ešte dve, ale keď sa blížil koniec, zozadu nám ukazoval, že jednu, a niekedy ani jednu. Všetko vyplňoval on…"

"Až som raz povedala Dušanovi Grúňovi: Preboha, tebe nevadí, že my tu sedíme na stoličke a on si dve hodiny vyspevuje? Veď my sme hlavní aktéri, na ktorých postavil reklamu. Pomaličky sa môj pohár naplnil a povedala som si: Takto pracovať nebudem. Preto od neho odišla aj Norika Blahová,“ prezrádza speváčka.

Dodáva, čím ju Martin Jakubec dorazil úplne: „Keď napísal, že ma zreinkarnoval a že som spodina. Tak to ma nesmierne uráža. Ale už som povedala, meno Martin Jakubec nebudem riešiť.“

Do perníkovej chalúpky

Umelkyňa musela predať dom nad Bratislavským hradom. Len za plyn platila mesačne tristo eur - presne toľko, koľko pri šťastí zarobila za víkendové vystúpenia. Nehnuteľnosť takmer kúpil Boris Kollár, no rozmyslel si to.

Napokon sa kupec našiel a speváčka sa presťahovala do útulného domu na okraji hlavného mesta. Jurajovi sa príliš nepozdával, nazýval ho perníkovou chalúpkou.

Dôchodok 430 eur

Na lôžko nebol pripútaný len Juraj, ale aj Oľgin mladší syn Peter - a to deväť rokov. Krátko po svadbe v roku 2001 prechodil zápal pľúc i zápal mozgových blán a dostal silnú porážku. Z kómy sa síce po čase prebral, no do plnohodnotného života sa už nezapojil.

„Jedného dňa mi povedal - Skončím ako Duchoň. Zomriem presne ako on - taký mladý. A stalo sa mu to, keď mal tridsaťpäť.“ Po smrti syna speváčka prisahala, že už nikdy na javisko nevstúpi. Bolesť sa znásobila o päť mesiacov, keď poslednýkrát vydýchol aj Juraj Velčovský. V dome zavládlo ticho a smútok. A bolesť. So starším synom Jurajom, ktorý je tiež muzikant, sú si dnes oporou. Oľga Szabová poberá penziu vrátane vdovského necelých 430 eur.

„Po tom, čo sme sem roky vozili zo zahraničia devízy a Slovkoncertu odovzdávali strašné peniaze, je to na zaplakanie,“ tvrdí. Tantiémy, ktoré každoročne dostáva, sú vraj almužna. Našťastie jej niečo ostalo z predaja domu. A opäť začala vystupovať. Na pódium ju dostali bratia Andrej a Roberto Lecovci a ona pri nich nabrala opäť chuť do života i umenia.

Všade, kde sa objaví, musí zaznieť Mendocino. Skladbu, ktorú odmietala nahrať a nasilu jej ju vnútil až jej manžel.

Keď nepil, nedalo sa s ním vydržať

Legenda slovenskej muziky často spomína na kamaráta Karola Duchoňa. Od raných začiatkov spolu chodili po zahraničných vystúpeniach a ona sa musela prizerať, ako si alkoholom ničí život.

„Jeden čas mu manžel povedal: Ak neprestaneš piť, robiť s nami nebudeš! Prestal, ale bolo to strašné. Keď nepil, bol nervózny, nedalo sa s ním vydržať. Ten milý Karol, čo sa všetkým rozdával, sa naraz zmenil na úplne inú osobu. A tak sme boli radi, keď si dal panáka,“ priznáva Oľga Szabová.

Slzy do očí sa jej vtisli, keď jej Duchoň oznámil v šatni zdrvujúcu správu: „Toto je posledný koncert, už zajtra musím nastúpiť do nemocnice na Kramáre.“ Doteraz ju mrzí, že im Karol zakázal navštevovať ho.

„Jeho druhá manželka Alenka nesprávne opisovala, že ho opustili všetci priatelia. To nie je pravda. Požiadal nás, aby sme za ním nechodili, keď leží a umiera. Schudol na štyridsaťtri kíl. Ten chlap, ktorý mal vyše sto. Takže vieme, prečo nechcel, aby sme ho videli,“ podotýka.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní