Tisova vila: Spoluzakladateľ Smeru ju kúpil za milión eur, rekonštrukcia ho vyjde približne na ďalší milión a pol.

Spoluzakladateľ Smeru Bohumil Hanzel kúpil Tisovu vilu

Bohumil Hanzel v Trenčíne kúpil vilu za milión eur, ďalšie peniaze pôjdu na rekonštrukciu.

Milovník umenia, bývalý vplyvný poslanec za Smer a jeden z jeho zakladateľov Bohumil Hanzel (65) investuje už nielen do obrazov, ale aj do nehnuteľností. Nedávno sa mu podaril husársky kúsok, keď za milión eur kúpil trenčiansku vilu zosnulého diplomata a bankára Fraňa Tisa - bratranca Jozefa Tisa, prezidenta vojnovej Slovenskej republiky. Nejde však o budovu, v ktorej kedysi sídlila Štátna bezpečnosť a z ktorej v roku 1990 zmizli niektoré spisy - pomenovanie Tisova vila jednoducho označuje v Trenčíne až dve budovy.

Telefonát z realitky

Kúpu financoval Hanzel z vlastných úspor i z predaja vzácnych obrazov. Úver si preto brať nemusel. „Nerád pracujem s úverom. Predal som drahé obrazy, lebo som potreboval veľa peňazí. Niektoré stáli aj päťdesiattisíc eur,“ hovorí exposlanec.

Na kopci: Exposlanec za Smer Bohumil Hanzel býva neďaleko Tisovej vily, ktorú sa chystá rekonštruovať. Foto: NORBERT GROSZ

Nechce už však prezradiť, komu a za koľko spomenuté diela predal. Napokon sme z neho vydolovali aspoň to, že sa rozlúčil s „nejakými galandovcami“, napríklad s obrazom Milana Paštéku. Takisto predal jeden z obrazov Viery Žilinčanovej a Michala Jakabčica. „Jakabčicove diela si cením asi najviac, jedného som síce predal, ale ostalo mi ďalších päť,“ tvrdí. Jeho vzácnu zbierku, o ktorej sa hovorí, že patrí medzi najlepšie na Slovensku, tvorí v súčasnosti približne tristo obrazov asi od sto autorov, zbierať ich začal pred dvadsiatimi rokmi.

Obrazy aj vystavuje, či už vo vlastnej galérii v Trenčíne, alebo v bratislavských galériách. Tisova vila sa nachádza na jednom z najkrajších miest Trenčína na kopci, s nádherným výhľadom na mesto. K tipu na dobrú kúpu sa vraj expolitik dostal jednoducho. „Volali mi z realitnej kancelárie, či nemám záujem kúpiť to. Keďže som tento objekt poznal, povedal som si, že by bolo dobré vilu zachrániť,“ tvrdí Hanzel. Vilu kúpil pred pár mesiacmi, po nedokončenej a najmä nie veľmi podarenej rekonštrukcii objektu bývalými majiteľmi.

Prestavať!

Hanzel už má s budovou konkrétne plány. „Celá rekonštrukcia pôjde preč. Postavené garáže, farby aj omietka zateplená polystyrénom. Budem sa snažiť vrátiť vilu do pôvodného stavu. Chcem však do prestavby vložiť aj moderný prvok, napríklad sklo. Spolu s architektom premýšľame nad tým, ako zosúladiť moderné prvky, a pritom zachovať pôvodný štýl vily z roku 1930,“ vysvetľuje Hanzel.

Podnikateľ síce disponuje pôvodnými výkresmi, no nemá fotografie, ako vila vyzerala kedysi. Netuší ani to, kto bol jej pôvodným architektom. Oči mu však kolú nedávno postavené garáže, ktoré vilu sčasti zakrývajú. Nové garáže chce zapasovať do terénu tak, aby získal priestor okolo budovy. Rovnako sa chce porátať s nevkusnou a lacno pôsobiacou dlažbou okolo domu i s plastovými oknami. „V prvom kvartáli budúceho roka by som mal mať prvé nákresy od architekta.

Priatelia: Hanzelova prvá manželka Janka bola neterou Alexandra Dubčeka.Foto: ARCHÍV B. H.

Sklenené prvky dodajú vile nadčasový ráz, spredu postavím aj výťah. Napriek tomu si vila zachová pôvodný charakter z tridsiatych rokov. Len to sklo bude stáť tristo-štyristotisíc eur,“ hovorí Hanzel. „Zadanie je jasné. Po prvé, vila musí byť zmysluplne zreštaurovaná. Po druhé, musí ísť o rezidenciu, ktorú by mohol používať napríklad trenčiansky primátor, župan alebo nejaký veľvyslanec, ale existuje aj ďalšia možnosť,“ dodáva.

Pohráva sa totiž s myšlienkou, že by sa do Tisovej vily po jej rozsiahlej rekonštrukcii presťahoval. „Ak by sa nám s manželkou po rekonštrukcii vila príliš zapáčila, uvažujeme aj o možnosti, že by sme sa sem presťahovali my. Aj napriek tomu, že sme so svojím súčasným bývaním spokojní a je to len päťsto metrov odtiaľto. Zvažujeme aj možnosť, že by sme tu preniesli časť kultúrnych aktivít a umenia. Napríklad v súvislosti s Art Film Festom, výstavami sôch, obrazov a podobne,“ dodáva.

Nad mestom:

V súčasnosti Bohumil Hanzel aj s manželkou Katarínou (49) a dcérou Katkou (18) obývajú dom neďaleko Tisovej vily s rozsiahlou záhradou a s krásnym výhľadom na mesto. Práve ten by však mohli mať zo zrekonštruovanej stavby ešte o čosi lepší. Tisova vila je na konci ulice, a tak okrem všadeprítomnej zelene nenarušuje výhľad na mesto žiadna ďalšia nehnuteľnosť. Pozemok má rozlohu asi štyritisíc štvorcových metrov a architekt Peter Kohout chce z neho vytvoriť otvorený priestor, ktorý pojme väčšie množstvo hostí. Na terasu by sa podľa Hanzela malo zmestiť minimálne stopäťdesiat hostí. Hanzel počíta, že rekonštrukcia vily ho vyjde na milión eur plus ďalšieho pol milióna ho budú stáť exteriérové úpravy. Ide vraj len o jeho hrubý odhad, spočítané investičné výdavky ešte nemá.

Druhá Tisova vila a ŠtB

Známejšou ako tá Hanzelova sa stala iná trenčianska Tisova vila, z ktorej v roku 1990 zmizli zväzky ŠtB. V tom čase bol slovenským ministrom vnútra Vladimír Mečiar, budova však patrila federálnemu ministerstvu.

Nad Mečiarom sa dlhé roky vznášal tieň podozrenia, že materiály z Tisovej vily mu nekalo slúžili v politickom boji. Inšpektor Leonard Čimo vo svojej výpovedi tvrdil, že 26. januára 1990 si ho Mečiar zavolal a rozkázal mu ísť do Tisovej vily, kde vraj práve likvidujú tajné materiály. Čima sprevádzal vodič Ján Rezník - ten istý, ktorý o dva roky neskôr havaroval v aute s Alexandrom Dubčekom neďaleko Humpolca.

Inšpektor vypovedal, že v plechovej skrini v Tisovej vile zobral asi pol metra vysoký balík materiálov a odovzdal ho ráno po príchode do Bratislavy priamo Mečiarovi. Vyšetrovanie tohto činu trvalo niekoľko mesiacov. Uzavrel ho vtedajší vojenský prokurátor Dobroslav Trnka konštatovaním, že väčšina svedkov vyvracia Čimove tvrdenia o vynášaní nejakých materiálov.

Mečiar Čimovu verziu poprel. Ako minister i premiér sa však niekoľkokrát zmienil o informáciách zo zväzkov ŠtB, bol preto konfrontovaný s otázkou, odkiaľ takéto informácie má. Vtedy sa zrodil jeho slávny výrok, že po príchode do práce „našiel na stole obálku, v ktorej boli tri spisy“.

Na jar v roku 1992 vtedajší prezident Václav Havel odvolal z postu generálneho prokurátora Ivana Gašparoviča - podľa medializovaných informácií aj pre nečinnosť v kauze Tisovej vily. O pár mesiacov sa na kandidátke HZDS dostal do parlamentu a stal sa jeho predsedom.

Chartista i poslanec

Bohumil Hanzel sa začal priamo politicky angažovať pred tridsiatimi piatimi rokmi, keď podpísal ako jeden z niekoľkých desiatok ľudí na Slovensku Chartu 77. Jeho vtedajšia manželka Janka bola neterou Alexandra Dubčeka, ktorý bol pod neustálym dohľadom Štátnej bezpečnosti. Podpis Charty mal jednoznačnú dohru - Hanzela si predvolali na ŠtB a požiadali ho, aby sa z krajiny vysťahoval.

Vtedy päť rokov ženatý disident si pobalil kufre a s manželkou i dvoma deťmi sa vysťahoval do Švédska. Inak by s najväčšou pravdepodobnosťou skončil vo väzení. V Škandinávii začínal ako robotník, neskôr vyštudoval vysokú školu manažmentu a vypracoval sa na úspešného manažéra. Práca vo dne v noci však bola časovo mimoriadne náročná a manželstvo ju nevydržalo. „Po siedmich rokoch od nášho núteného vysťahovania sa mi podarilo navštíviť Slovensko, kde som spoznal svoju súčasnú manželku Katarínu.

Zakladatelia: S Robertom Ficom stál Hanzel pri zrode Smeru. Vydanie jeho dvoch knižiek podporil miliónom korún.Foto: ARCHÍV

Po štrnástich dňoch sme sa dohodli, že sa vezmeme, a dnes sme už 26 rokov svoji,“ spomína Hanzel. Rok po zvrhnutí režimu sa Hanzel vrátil do Trenčína a pustil sa do podnikania. V spoločnosti QEX, zaoberajúcej sa bankovou technikou a reklamou, začínal s piatimi zamestnancami, dnes zamestnáva okolo päťdesiat ľudí. Podniká aj v realitách, stavebníctve a prevádzkuje súkromnú galériu umenia.

V roku 1999 ho už ako úspešného podnikateľa zlákala politika a stal sa spoluzakladateľom Smeru. To ho v roku 2002 vynieslo až do parlamentu, vydržal v ňom však len jedno volebné obdobie. V roku 2004 totiž za druhej Dzurindovej vlády podporil zdravotnícku reformu Rudolfa Zajaca, čo ho stálo miesto v predsedníctve Smeru i ďalšiu politickú kariéru.

V roku 2010 sa však Hanzel náhle opäť objavil na scéne. Tri týždne pred voľbami obvinil Roberta Fica, že v roku 2002 inkasoval milióny korún za miesta na kandidátke alebo lukratívne štátne funkcie po predpokladaných víťazných voľbách. Kampaň podľa neho stála 284 miliónov korún, hoci Smer, vtedy mimoparlamentná, a teda bez štátnych peňazí fungujúca strana, priznal iba niečo vyše desať miliónov korún.

A prvýkrát spomenul peniaze, ktoré mal Fico zohnať „vlastnou hlavou“. Vtedajší premiér tvrdenia svojho niekdajšieho spolupracovníka poprel. Pár dní nato sa v médiách objavila nahrávka s hlasom mimoriadne podobným tomu Ficovmu. Hlas sa chváli, že „vlastnou hlavou“ zohnal od utajených sponzorov dohromady najmenej 75 miliónov korún.

„Dúfam, že to nikto nepočúva. Zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci.“ Premiér označil nahrávku za „absolútny podvrh, ktorý sa technicky dá vyrobiť za tri minúty“.

Hanzel vyhlásil, že začal dostávať anonymné vyhrážky smrťou. Za asistencie médií preto odniesol na švédske veľvyslanectvo v Bratislave údajné dôkazy o korupčnom pozadí Smeru - s tým, že ak by sa mu niečo stalo, ambasáda by dokumenty zverejnila. Dnes Hanzelovi do reči o týchto udalostiach už nie je. „Považujem to za uzavretú kapitolu.

Už sa k tejto téme nebudem vyjadrovať,“ poznamenal počas prehliadky Tisovej vily. Hanzelov štyridsaťročný syn Martin sa tohto roku stal majstrom Švédska v klasickej kulturistike a je aj niekoľkonásobným majstrom krajiny v gréckorímskom zápasení. O dva roky mladšia dcéra Adriana sa živí ako fyzioterapeutka, Katka z druhého manželstva bude maturovať a rozmýšľa o štúdiu práva.


VIDEO Plus 7 Dní