Sťahovanie nebude! Ešte nenarodený potomok v rodine prezidenta Kisku radikálne vyriešil otázku bývania

Prezidentova manželka Martina je tehotná, piate dieťa hlavy štátu sa narodí v auguste.

Pravidelné cestovanie prezidenta Kisku za manželkou Martinou (40) do Popradu má nečakaný výsledok. V lete priletí za prvou dámou okrem manžela bocian. Podľa našich informácií je Martina Kisková v šiestom mesiaci tehotenstva. Sladké tajomstvo pár dokázal utajiť aj preto, že pani prezidentová sa v spoločnosti takmer vôbec neukazuje.

Sladké tajomstvá

Zaguľatené bruško prvej dámy, ktorá pracuje v charitatívnej nadácii, sa nám podarilo odfotiť pred domom prezidenta v Poprade. O 10.50 zastavili čierne autá s ochrankou a so šoférmi na ulici. Desať minút nato vyšiel z dverí prezidentský pár. Andrej Kiska nežne podopieral manželku. Vyzerali spokojne, prvá dáma sa pri nastupovaní do limuzíny usmievala.

Nedeľa doobeda, 9. 4. 2017: Prezidentský pár vychádza z domu v Poprade. Na manželke už vidieť zaguľatené bruško.
Nedeľa doobeda, 9. 4. 2017: Prezidentský pár vychádza z domu v Poprade. Na manželke už vidieť zaguľatené bruško.
Foto: Vlado Benko jr.

Kiska má z prvého manželstva s Máriou Kiskovou dve dospelé deti. Z aktuálneho vzťahu má chlapca a dievča. Bábätko, ktoré je na ceste, bude teda piatym potomkom Andreja Kisku. Starší syn už z neho stihol spraviť dedka, a tak sa prezident očakávaným potomkom môže prihlásiť do klubu recesistov - Urob si svoje vnúča.

Pohlavie dieťatka aj výber mena zatiaľ rodičia prezradiť nechceli. Z prírastku však majú veľkú radosť. „Pravdaže sa tešíme. Už dlhšie sme diskutovali, že by sme mohli mať ďalšie bábätko,“ povedal týždenníku PLUS 7 DNÍ prezident.

Dvaja chlapci a dve dievčatá

O deťoch z prvého manželstva sa začalo viac hovoriť počas prezidentskej kampane. Dcéra Natália (26) žila v Londýne. Nedávno sa však dala pracovne zlákať do firmy HB Reavis k miliardárovi Ivanovi Chrenkovi. Po boku úspešného otca sa objavuje pravidelne. Sprevádzala ho napríklad aj na premiére filmu Únos, ale vídať ju tiež na spoločných večeriach s hlavou štátu.

Najstarší syn Andrej (30) úspešne podniká a sám je už otcom malej dcérky Mie (2). Tú mu porodila manželka Irma, dcéra exministra kultúry Rudolfa Chmela. Mladšie prezidentove deti, Veronika (12) a Viktor (8), žijú s matkou v Poprade. Po otcovom boku ich mohla verejnosť vidieť počas inaugurácie v lete 2014. Inak si žijú bežný život školákov mimo kontroly médií či verejnosti.

Deti z prvého manželstva: Dcéra Natália a syn Andrej sprevádzali otca počas prezidentskej kampane.
Deti z prvého manželstva: Dcéra Natália a syn Andrej sprevádzali otca počas prezidentskej kampane.
Foto: Emil Vaško

Pri starších deťoch chýbal

Prezident rieši klasický problém pracujúcich rodičov - ako zladiť prácu s túžbou byť rodine čo najviac nablízku. Na priek neprajníkom sa mu to zatiaľ darí. „Chodím na týždňovky a žijeme tak, ako mnoho iných rodín na Slovensku. Cez víkend sa snažím byť s rodinou, ale nie vždy to vychádza,“ povzdychol si Andrej Kiska.

Byť pri malých deťoch čo najviac je pre neho možno o to dôležitejšie, že pri tých starších spočiatku chýbal. „Keď som bola tehotná prvýkrát, odišiel na povinnú vojenskú službu na rok a syna videl, až keď mal tri mesiace,“ spomínala si na ťažké časy prvá manželka Andreja Kisku Mária. „Po štyroch rokoch sme sa rozhodli pre druhé dieťa a prišla revolúcia a možnosť odísť do USA. Nechcela som stáť manželovi v ceste za poznaním a skúsenosťami. A tak hoci som bola v ôsmom mesiaci tehotenstva, povedala som ‚choď‘. Svoju rodinu videl až o viac ako rok,“ dodala exmanželka.

Pred troma rokmi: Manželka Martina sa po inaugurácii hlavy štátu rozhodla venovať výchove detí v Poprade.
Pred troma rokmi: Manželka Martina sa po inaugurácii hlavy štátu rozhodla venovať výchove detí v Poprade.
Foto: Július Dubravay

Cestovanie ako hriech

Novinka o prírastku do rodiny prezidenta prichádza v čase, keď na verejnosti rezonovali jeho časté lety do Popradu. Prezidenta si poriadne podala vláda a nešetrili ho ani médiá či politickí komentátori. Minister vnútra Robert Kaliňák vyčíslil, že lety hlavy štátu na linke Bratislava - Poprad stáli daňových poplatníkov od januára 2015 doteraz skoro milión eur. Premiér Fico Kiskovi lietanie vyčíta už dlhšie a ku kritike sa pridal aj šéf parlamentu Andrej Danko. Nájomníka Grassalkovičovho paláca dokonca nazval papalášom. Ale aj politici sú len ľudia. Možno bude pre nich pochopiteľnejšie, prečo sa hlava štátu tak ponáhľala za svojou polovičkou.

Počas inaugurácie v roku 2014: Prezident s deťmi z druhého manželstva Veronikou a Viktorom.
Počas inaugurácie v roku 2014: Prezident s deťmi z druhého manželstva Veronikou a Viktorom.
Foto: Július Dubravay

Opäť tak vznikla otázka, či sa manželka Martina s deťmi nenasťahuje do hlavného mesta, bližšie k manželovi. Kiska dávnejšie zamýšľal rodinu nasťahovať do vily pod Slavínom. Jej rekonštrukciu však v obstarávaní firmy vyčíslili takmer na dvojnásobok toho, čo plánovala minúť prezidentská kancelária. Rozdiel musí schváliť rezort financií a zahraničia. Ten s rozhodnutím váha a prestavba aj sťahovanie sa tak odkladajú. „Je jasné, že do konca môjho funkčného obdobia, ktoré sa skončí o dva roky, sa s rezidenciou nič nestane,“ hovorí prezident. Rodina teda naďalej zostáva v Poprade, on v Bratislave.


VIDEO Plus 7 Dní