„Stalo sa to a musíme s tým žiť,“ hovorí o svojom postihnutí Noga

„Brat meria dva metre, ja 135 centimetrov. Musel som sa s tým naučiť žiť,“ priznáva herec Michal Noga, ktorý má čoraz viac práce

Je iný, a preto sa vnútorne pripravoval, že ako herec nebude mať vždy na ružiach ustlané. No Michal Noga (26), ktorý študuje herectvo na VŠMU, dnes nemá o prácu núdzu. Na Markíze sekunduje Tomášovi Maštalírovi v Divokom Zapadákove, na JOJ-ke zase hrá po boku Jána Koleníka v historickom seriáli 1890. A to nie je ani rodina so slávnejším menovcom Miroslavom Nogom, s ktorým sa, mimochodom, v živote nestretol. „Nepriamo mi však pomohol Peter Dinklage,“ ďakuje Michal na diaľku hviezde seriálu Hra o tróny.

Bol hviezdou hollywodskych hororov. Nakoniec mu zničili život

Americký herec pre svoje postihnutie spočiatku dostával podradné roly elfov, Santa Clausov, šašov. „Nechcel to, ale z niečoho musel platiť účty. Len čo začal hrať Tyriona v kultovom seriáli Hra o tróny, ľudia sa na typ človeka, ako som aj ja, začali pozerať úplne inak. Zrazu ukázal, že vie hrať postavu, ktorá je vážna a vtipná zároveň. Zbúral bariéry,“ myslí si jeho slovenský obdivovateľ, ktorý je tiež fanúšikom najsledovanejšieho seriálu na svete. „Som presvedčený, že Tyrion bude nakoniec vyvolený a v poslednej sérii ho uvidíme na drakovi,“ predpovedá.

OTO by bez nej nebol. Budete prekvapení, ako začínala šéfka najväčšej televíznej ankety

Seriál 1890: Na JOJ-ke hrá Michal exotického pobočníka zámockého pána. Na snímke s Jánom Koleníkom.
Seriál 1890: Na JOJ-ke hrá Michal exotického pobočníka zámockého pána. Na snímke s Jánom Koleníkom.
Foto: TV JOJ

Mal byť prekladateľ

Po zatrpknutosti či zlej nálade niet ani stopy. Do kaviarne oproti bratislavskej Vysokej škole múzických umení vchádza malý muž s fúzikmi. Úsmevom hneď nakazí všetkých naokolo. Introvert to rozhodne nie je. „No tak bohém… Treba udržiavať kolektív. Nejdem po škole hneď domov, ale všetko s mierou,“ prehovorí študent herectva, s ktorým sa sudičky poriadne zahrali.

So štyrmi súrodencami vyrastal priam v akademickom prostredí. „Môj otec je veľký vedátor. Pracuje v Ústave anorganickej chémie v SAV, je profesor na prírodovedeckej fakulte a predseda učeneckej spoločnosti. Mama robila v archeologickom múzeu, teraz je na dôchodku.“ No kým starší súrodenci sa vydali na vedeckú, lekársku či učiteľskú dráhu, Michalova cesta bola kľukatejšia.

Kimlička si posvietil na vizáž známych Sloveniek: Ktorá je vždy za dokonalú?

K chémii či iným exaktným vedám ho to nikdy neťahalo. „Aj som sa otca niekedy pýtal, čo vlastne robí, ale povedal, že by som musel ovládať aspoň základy, aby som to pochopil. Rozmýšľal som, čo so sebou. Tak som po gymnáziu študoval prekladateľstvo, odbor nemčina - taliančina. Vedel som po nemecky, chcel som sa naučiť aj po taliansky, ale po dvoch rokoch som si uvedomil, že by som to nechcel robiť celý život,“ opisuje nám svoj príbeh, do ktorého života dielom náhody vstúpili múzy.

Bacha na ňu! Slovenská kriminalistka, z ktorej odpadávajú aj ázijskí policajti

Na začiatku bola Michalova spolužiačka zo strednej, ktorá študovala strih na „filmovke“. Nevšedného kamaráta neraz obsadila do krátkych študentských filmov a neskôr prišla s tým, či by herectvo neskúsil aj profesionálne. „Spievať som síce vedel, kedysi som sa učil hrať aj na zobcovej flaute, ale k divadlu som nikdy nemal vzťah. Na činohre som bol dovtedy asi jediný raz v živote. Ale nakrúcať ma veľmi bavilo. Tak som šiel na cirkevné konzervatórium a po dvoch rokoch som vedel, že chcem robiť aj divadlo.“ Bol tu však jeho malý veľký handikep.

VIDEO neuveriteľnej premeny: Z bezdomovca stylisti vyčarovali atraktívneho hipstera a dojali ho k slzám!

Obmedzenia?: Mladý herec ich vníma skôr ako výzvy. Kedysi by si vraj nepomyslel, že raz urobí stojku.
Obmedzenia?: Mladý herec ich vníma skôr ako výzvy. Kedysi by si vraj nepomyslel, že raz urobí stojku.
Foto: EMIL VAŠKO

Nikto nenesie vinu

Rodený Prešporák, ako si Michal Noga hovorí, sa narodil s achondropláziou. V preklade to znamená, že má síce trup a hlavu dospelého človeka, len končatiny nedorástli do bežnej veľkosti. „Napríklad môj starší brat meria dva metre, ja som sa narodil ako štvrté z piatich detí. Mama síce tvrdí, že počas tehotenstva prekonala virózu, ale skôr je to dané geneticky. Pri počatí sa chromozómy trochu pokafrú. Môže sa to stať hocikomu, nedá sa viniť ani otec, ani matka. Ani jeden z nich nie je nositeľom tohto génu,“ približuje nám svoje postihnutie, ktoré sa v ich rodine vyskytlo prvý raz. „Stalo sa to a musíme s tým žiť,“ pokrčí plecami.

Skutočný príbeh: Táto diéta mi KONEČNE zmenila život

Umelecké prostredie, v ktorom sa teraz Michal pohybuje, je prirodzene liberálne. No ako je to so zvyškom spoločnosti, ktorá posledné roky produkuje petície proti homosexuálom a protesty proti menšinám? „Hneď vidím, že neznámy človek, ktorý ma nepozná, si dáva pozor, aby mi náhodou niečo zle nepovedal. Až prehnane. Ja sa na tom len smejem. A keď vidí, že si sám zo seba uťahujem a že som vyrovnaný človek, potom sa aj on uvoľní,“ prezrádza herec svoj recept, ako roztápať ľady. Jeho vyrovnanosť pramení z veľmi dobrého rodinného zázemia.

Šebová aj Pauhofová: Obdiv k ženatému režisérovi!

„Šťastie je aj to, že som nechodil na špeciálnu, ale normálnu školu. Vedel som sa hneď socializovať. Keď som prišiel na základnú, spolužiaci si na mňa hneď zvykli, nikto ma neriešil. Neskôr si zo mňa uťahovali tí mladší, ale fakt sa nedá povedať, že by ma týrali alebo šikanovali. Áno, potom prišla puberta, niekto mi povedal krpec, tak som to znášal ťažšie. To bolo také - nikto ma nechápe, všetci ma neznášajú. Myslím si však, že každý si nesie nejaký komplex. A na strednej to už boli zlaté časy, to bolo úžasné. Viacero ľudí mi potom hovorilo, že videli môj príklad a pozitívne ich to naladilo. Nehovorím, že idem šíriť osvetu, ale keď ľudia vidia, čo robím, môžem ich povzbudiť. Preto som aj išiel na herectvo ukázať, že áno, dá sa to, len sa o to treba aspoň pokúsiť.“

7 ideálnych snackov do práce: Pridajú energiu, nie kilá

Otvoril hranice všetkým: Peter Dinklage získal za úlohu v kultovom seriáli Hra o tróny viacero cien. Zmenil tým pohľad ľudí na hercov s jeho handikepom.
Otvoril hranice všetkým: Peter Dinklage získal za úlohu v kultovom seriáli Hra o tróny viacero cien. Zmenil tým pohľad ľudí na hercov s jeho handikepom.
Foto: PROFIMEDIA

Prekára sa s Ondríkom

A tak sa Michal vybral na prijímacie pohovory na VŠMU. V komisii sedela legendárna Emília Vášáryová, ale aj Peter Šimun, ktorý sa neskôr stal jeho ročníkovým vedúcim, Ingrid Timková či Ján Galovič. „Nehovorím, že mi bolo všetko jedno, mal som aj rešpekt, aj strach, že ma pre môj hendikep odmietnu. Dopredu som si pripravil argumenty na otázku, či si uvedomujem, že robotu nemajú istú ani ,normálni‘ vyštudovaní herci. Ale nikto sa ma na nič také neopýtal! V princípe je to však to isté, ako keby som bol černoch alebo korpulentná žena. Tí majú tiež obmedzené možnosti hrania. Našťastie, keď príde Montserrat Caballé a začne spievať, nikto nerieši jej obezitu.“

Tajomný spôsob liečby: Pre TOTO sa bojíme k psychiatrovi!

Teraz zarezáva mladý herec v treťom ročníku a nie je isté, či je viac komik, alebo inklinuje skôr k dramatickému herectvu. Vraj by chcel ukázať, že zahrá aj vážne témy, nielen to, že „pobehuje a robí srandu“. Vidieť ho už môžeme na doskách Slovenského národného divadla, kde si padol do oka s Milanom Ondríkom.

„Prišiel a na rovinu mi povedal, že ma nebude ľutovať, a robil si zo mňa žarty. A videl, že ja to zvládam a že sa na to chytám, tak si ma obľúbil. A ja jeho. Ale nielen jeho, mám tam rád všetkých.“ Práve Ondrík sa o Michalovi Nogovi vyjadril, že jeho typ je skôr výhoda než nevýhoda, pretože na neho môže čakať celá škála shakespearovských postáv. Predpovedal mu budúcnosť a, ako sa ukázalo, nebol ďaleko od pravdy.

Prasklo tajomstvo slovenského šoubiznisu: Svadba hviezdy zo seriálu Horná Dolná!

Nemá konkurenciu

Začínajúci Herren dnes na rozdiel od ostatných nechodí na kastingy a nemusí súperiť s inými, jemu podobnými. Aj do televíznych seriálov, v ktorých ho dnes môžeme vidieť, ho oslovili priamo. „Zavolali mi, vyskúšali si ma pred kamerou a potom mi to už len potvrdili, že o. k. Historický seriál 1890, v ktorom hrám grófovho spoločníka, sme nakrúcali štyri mesiace v Betliari. Nikto tam nebol v kuse, každý chodil na etapy, ale veľmi dobre sme sa všetci zžili, boli sme ako jedna veľká rodina. Do seriálu Divoký Zapadákov ma zase oslovila kamarátka režisérka, ktorú si veľmi vážim. Prečítal som si scenár, zdal sa mi vtipný, tak som si povedal, prečo nie. Takže teraz veľa točím. Je to psychicky, fyzicky aj časovo náročné, to sa tak zrazu nakopí,“ rekapituluje mladý herec pokorne.

Ten pocit, keď je trápne aj vám: TOP výber tých najhorších slovenských seriálov, aké tu doteraz boli!

Spolužiaci, medzi ktorými je Juraj Bača, Viktória Valúchová či Natália Germániová, mu vraj nezávidia. „Nemajú prečo, nechcem, aby to vyznelo hlúpo, ale v princípe vo svojom type nemám konkurenciu. A ja ich zase neobmedzujem v ich type.“

Mrzák z Inishmaanu: V školskom predstavení. Rád ukazuje aj dramatickú stránku svojho herectva.
Mrzák z Inishmaanu: V školskom predstavení. Rád ukazuje aj dramatickú stránku svojho herectva.
Foto: ARCHÍV M. N.

Aj sukničkár

Zvláštne je, že ľudí s rovnakým postihnutím Michal Noga sám nevyhľadáva. „V Česku existuje občianske združenie Paleček, ktoré je skvelé, ale bol som tam len dvakrát. Keď som medzi ,svojimi‘, akosi viac vnímam, že som iný aj ja. Paradoxne,“ priznáva úprimne. „Lepšie mi je, keď som s ,normálnymi‘, stratím sa v tom a nemyslím na seba.“

Záletný Andy Kraus už nevie, čo od radosti: Aha, koho si dosadil do seriálu!

Špeciálne výnimky preto nepotrebuje ani v praktickom živote. „Napríklad kuchynská linka mi je všade po hruď a ak by bola nižšie, zdalo by sa mi to zvláštne. Takže ani nič také nechcem. Iné obmedzenia vnímam skôr ako výzvy. Už som zvyknutý na to, že na niečo nedočiahnem. V obchodoch prosím ľudí, aby mi to, čo potrebujem, podali dole, ale nevnímam to ako problém. Ani šoférovanie nie je také ťažké, mohol by som mať auto s vyvýšenými pedálmi. Ale zatiaľ cestujem MHD, ktorú mám zadarmo, takže…“ zasmeje sa blondiak s fúzikmi.

Čo sa oblečenia týka, nakupuje v bežných obchodoch a potom si len dá skrátiť nohavice. Aj keď si dáva pozor na kĺby, šport zo svojho života úplne nevylúčil. Chodieva plávať a v škole sa dal aj na gymnastiku. „Ale, ako som už povedal, nemôžete donútiť vyliezť rybu na strom. Takže ženy veľmi nedvíham. Niekedy však treba skúsiť posunúť svoje hranice - a ide to. Napríklad v živote som si nemyslel, že niekedy spravím stojku. A potom som si povedal - zvládnem to.“

Michal Noga je, zdá sa, pripravený na všetko. Aj na rolu sukničkára, ktorou sa preslávil spomínaný Peter Dinklage v Hre o tróny. „Uvidíme…“ usmeje sa. „Nenazval by som sa však určite sexsymbolom. Ani v súkromí nie som zvodca. Ešte neprišla tá pravá, aby bola hodná môjho balenia,“ vysvetľuje pobavene.

Bankár z Markízy: Scenár seriálu Divoký Zapadákov sa mu zdal vtipný.
Bankár z Markízy: Scenár seriálu Divoký Zapadákov sa mu zdal vtipný.
Foto: TV MARKÍZA

VIDEO Plus 7 Dní