Martina Štofaníková: Porodila Borisovi Kollárovi jeho štvrté dieťa.

Stratený v New Jersey? Polícia roky hľadá brata Martiny Štofaníkovej

Brata Martiny Štofaníkovej, matky štvrtého dieťaťa Borisa Kollára, už viac ako dvanásť rokov hľadá polícia.

V živote Štofaníkovcov sa toho za posledných dvanásť rokov zmenilo naozaj veľa. Martina vyštudovala právo, presťahovala sa do Bratislavy, porodila štvrté dieťa multioteckovi Borisovi Kollárovi, jej rodičia predali dom v Ľuboticiach neďaleko Prešova a odišli bývať bližšie za dcérou do okolia Bratislavy. Asi pred dvoma rokmi postihla rodinu Štofaníkovcov smutná udalosť, keď ich navždy opustil Martinin otec.

To však nie je všetko, čo táto rodina nesie so sebou ako ťažký údel. Azda jediná vec, ktorá sa za posledných dvanásť rokov nezmenila, je bezvýsledné policajné pátranie po Martininom bratovi Marošovi. Zdroj týždenníka Plus 7 Dní však tvrdí, že dávno zmiznutý podnikateľ žije legálne v USA.

Hľadajú márne

Podnikateľ Maroš Štofaník odišiel 6. decembra 2000 z rodičovského domu v Ľuboticiach a odvtedy akoby sa po ňom zľahla zem. Nezvestnosť svojho syna prišiel na políciu ohlásiť dnes už nebohý pán Štofaník.

„Menovaný odišiel na aute Suzuki Grand Vitara, ktoré bolo nájdené riadne uzamknuté na Ulici mládeže v Poprade 18. januára 2001. Stále je vedený v pátraní ako hľadaná osoba, je vyhlásené pátranie po jeho pobyte,“ povedal nám Daniel Džobaník hovorca krajského riaditeľstva polície v Prešove.

Začiatkom roka 2003, teda tri roky po zmiznutí Maroša Štofaníka, pátranie prekvalifikovali z nezvestnej osoby na hľadanú. Dôvodom bolo, že Štofaníkovo meno figurovalo v prípade trestného činu krátenia dane a poistného. „V tomto prípade bolo trestné stíhanie prerušené,“ uviedol Džobaník, no viac prezradiť odmietol.

Podľa našich zdrojov sa Martinin brat v deväťdesiatych rokoch pohyboval v prostredí, z ktorého mnoho ľudí už cestu domov nenašlo. O Marošovi sa v Prešove aj po rokoch šepká ako o podvodníkovi a takzvanom dépéháčkarovi. Bol podnikateľ a robil sprostredkovateľa pri rôznych obchodoch.

V rokoch 1995 až 1998 ho vyšetrovali v súvislosti s ekonomickou trestnou činnosťou. Mali to byť podvody na dani z pridanej hodnoty, falošné faktúry a doklady. Na východe si spomínajú, že po ňom zostali vysoké dlhy a niekoľko podvedených ľudí.

Auto sa našlo: Štofaníkovo Suzuki Grand Vitara, rovnaké ako na snímke, našli mesiac po jeho zmiznutí v Poprade. Foto: internet

Inšpirácia pre umenie

Maroš Štofaník bol v Prešove taký „obľúbený“, že o ňom členovia známej prešovskej skupiny Chiki liki tu-a dokonca naspievali pesničku s výstižným názvom Tak už ho majú. „Štofaník Maroš, je môj kamoš, akurát že donáša, ajajaj,“ znejú prvé slová piesne z úst skladateľa a speváka Martina Višňovského. Už na prvé počutie sú veľavravné.

Višňovský si na zloženie tejto skladby veľmi dobre spomína. „Je to jeden z ľudí, ktorých neznášam. Našil na veľa známych príbehy a oni mali potom problémy s políciou. Policajti ho na revanš nechali fungovať. Veľa ľudí takto dostal do nešťastia, našťastie, nie až tak, že išli sedieť, ale viem, že donášal policajtom,“ tvrdil nám frontman kapely Višňovský.

„Keď vyšla táto pesnička, nikto sa ho nezastal, ľudia sa na ňom len smiali,“ pripomenul spevák. „Počul som, že nedopadol dobre. Bol to veľmi zvláštny človek.“ Marošova sestra Martina vtedy pracovala v miestnom rádiu.

Kauza samopal

Meno Maroša Štofaníka sa osem rokov po jeho zmiznutí doslova prehnalo médiami. Na svetlo sveta sa dostalo v súvislosti s podozreniami, ktoré musel pred parlamentným výborom na obranu a bezpečnosť aj pred vojenským prokurátorom vysvetľovať vtedajší policajný viceprezident Michal Kopčík. Ten, mimochodom, tiež pochádza z Prešovského kraja.

Štofaníkovo meno vyšlo z úst korunného svedka v kauze olejárov Ernesta Šimoniča, ktorý bol Štofaníkovým známym. Ten vyrozprával príbeh o tom, ako v roku 1998 videl muža, v ktorom po rokoch spoznal vysokého policajného funkcionára Kopčíka, nelegálne predávať Marošovi Štofaníkovi samopal so sklopnou pažbou.

Vojenská prokuratúra začala na základe Šimoničovej výpovede trestné stíhanie vo veci. Policajný viceprezident Kopčík však v kauze vystupoval len ako svedok. Konanie bolo prerušené okrem iného aj preto, lebo nezvestného Štofaníka nemohli vypočuť. Kopčík podal na Šimoniča trestné oznámenie a obvinenie, že Štofaníkovi predával samopal, rázne poprel.

Žije v USA?

V kauze údajného predaja samopalu bola vypovedať aj Marošova sestra Martina Štofaníková. Tá mala v čase, keď jej brat zmizol, devätnásť rokov. Rodina po ňom pátrala aj na vlastnú päsť, no nájsť sa ho nepodarilo. V Prešove sa celé roky hovorilo, že už nie je medzi živými.

Nám sa však podarilo zistiť, že so Štofaníkovým zmiznutím to nemusí byť až také zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá. Jeho kroky vraj smerovali ďaleko za hranice Slovenska. V Prešove sú totiž ľudia, ktorí sa na neho veľmi dobre pamätajú a disponujú informáciou, že Štofaník odišiel do USA.

„Žije tam legálne v New Jersey. Vraj tam podniká spolu s dvoma Slovákmi. Robí niečo s mäsom,“ prezradil nám náš zdroj. S touto informáciu sme oslovili aj Martinu Štofaníkovú. Zaujímalo nás, či vie o tom, že jej brat má živobytie údajne v Spojených štátoch a že mu majú spoločnosť robiť dvaja Slováci. Na naše otázky neodpovedala.

Isté však je, že Martina do USA často chodí. Majú to byť lety do New Yorku, odkiaľ je len na skok do New Jersey. Či však chodí za bratom, môžeme len hádať.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní