Dmitrijovi Rybolovlevovi (vľavo) to nevyšlo s nežnou kráskou Elenou, ani Alecovi Wildensteinovi s preplastikovanou Jocelyn.

Ťahanice o jachty, lietadlá a milióny: Najdrahšie rozvody histórie

Rybolovlev, Wildenstein, Hamm či Abramovič majú spoločné nielen postavenie v spoločenskom rebríčku, ale aj rozvody, ktoré im poriadne prevetrali bankové kontá.

Že peniaze nezaručia lásku, dokazujú prípady miliardárov, ktorým stroskotali manželstvá i po dlhých rokoch spoločného života. Súdne procesy sa nezriedka ťahali týždne i mesiace. Napokon, veď šlo o astronomické sumy. Toto sú najdrahšie rozvody v histórii.

Dmitrij Rybolovlev a manželka Elena: 4,5 miliardy dolárov

Stretli sa počas štúdia medicíny v ruskom Perme a prvý milión si zarobili ako lekári. Neskôr Rybolovlev začal podnikať. Zbohatol najmä predajom podielu vo firme, ktorá bola najväčším ruským výrobcom hnojív. Verejnosti je známy ako majiteľ futbalového klubu AS Monaco.

Po rozvode pripadla Elene polovica majetku – 4,5 miliardy dolárov – a viacero nehnuteľností, vrátane dvoch najdrahších domov v Spojených štátoch a sídla na gréckom ostrove Skorpios. Tešiť sa môže aj z dvoch domov v Ženeve a dvoch víl v lyžiarskom stredisku Gstaad.

Foto: kronpress.ro

Alec Wildenstein a manželka Jocelyn: 2,5 miliardy dolárov

V roku 1999 si po dlhom rozvodovom procese pripísala na konto slušnú sumu v podobe 2,5 miliardy dolárov exmanželka obchodníka s umením Aleca Wildensteina Jocelyn. Ďalších 100 miliónov mal Wildenstein platiť ročne ako alimenty, ktoré však jeho bývalá nesmela utrácať na plastické operácie.

Pre početné zákroky, ktoré jej úplne zdeformovali tvár, prezývajú 74-ročnú Jocelyn „mačacia žena“. Wildenstein zomrel v roku 2008 ako 67-ročný na rakovinu.

Alec Wildenstein a Jocelyn
Alec Wildenstein a Jocelyn
Foto: pixgood.com

Foto: pixgood.com

Bernie Ecclestone a manželka Slavica: Miliarda dolárov (?)

Po rozvode šéfa Formuly 1 Bernieho Ecclestona v roku 2009 médiá informovali, že manželka Slavica, mladšia o 28 rokov, si prilepší o 1 – 1,2 miliardy dolárov.

V roku 2014 sa však Ecclestone musel postaviť pred mníchovský súd pre úplatkársku aféru. Oficiálne dokumenty vtedy ukázali, že v rámci vysporiadania sa udial presný opak – Slavica mala platiť Berniemu alimenty vo výške 100 miliónov dolárov po dobu 10 rokov.

Foto: profimedia.sk

Harold Hamm a manželka Sue Ann: 995,5 miliónov dolárov

V roku 2012 súd rozviedol 24-ročné manželstvo Harolda Hamma s partnerkou Sue Ann. Šéf ropnej spoločnosti Continental Resources v tom čase disponoval majetkom v hodnote 11 miliárd dolárov. Keďže nemali predmanželskú zmluvu, Sue Ann mala nárok na polovicu.

Po desiatich týždňoch súd rozhodol, že Hamm zaplatí exmanželke 995,5 milióna dolárov, z toho 322,7 miliónov hneď a zvyšok v mesačných splátkach.

Foto: profimedia.sk

Čítajte viac:

Miliarda dolárov? Nechaj si! Exmanželke magnáta sa odškodné máli

Adnan Khashoggi a manželka Soraya: 874 miliónov dolárov

Rozvod saudskoarabského predajcu zbraní s manželkou mal dvadsať rokov prívlastok najdrahší v histórii. Pár sa zosobášil v roku 1961, keď Sandra konvertovala na islam a zmenila si meno na Soraya.

O rozvod požiadali po trinástich rokoch, no proces sa vliekol. Napokon musel podnikateľ zaplatiť exmanželke 874 miliónov dolárov, no aj so štyrmi miliardami, ktoré mu ostali na konte, bol najbohatším mužom na svete.

Foto: listsoplenty.com

Stephen Wynn a manželka Elaine: 741 miliónov dolárov

Dvojica sa stihla rozviesť hneď dvakrát - v roku 1986 a v roku 2010, keďže sa po prvom odlúčení dali opäť dohromady. Hoci Wynn vyhlasoval, že svoju ex miluje a rozvod prebehol hladko, napokon ho stál 741 miliónov dolárov. Elaine navyše získala 18 percentný podiel v jeho spoločnosti Wynn Resorts, prevádzkujúcej kasína.

Foto: zimbio.com

Sir Chris Hohn a manželka Jamie Cooper-Hohn: 530 miliónov dolárov

Jedným z najväčších rozvodov v Anglicku bol ten medzi londýnskym správcom investičných fondov Chrisom Hohnom a jeho ženou Jamie Cooper-Hohn. Na súde sa obaja doťahovali, kto má dostať viac peňazí.

Jamie tvrdila, že majetok v hodnote 1,35 miliardy dolárov nadobudli počas manželstva. Napokon jej súd priklepol „iba“ čosi vyše tretiny, spolu v prepočte 457 miliónov eur. Zdôvodnil to tým, že Hohn ako „finančný génius“ mal na výške spoločného imania vyšší podiel.

Foto: scmp.com

Craig McCaw a manželka Wendy: 460 miliónov dolárov

Craig McCraw zbohatol predaji telekomunikačnej spoločnosti McCaw Cellular, ktorú založil v roku 1981. S prvou manželkou Wendy sa rozviedli po 21 rokoch. Odškodné 460 miliónov dolárov, ktoré McCrawova ex dostala, jej na krátko zabezpečilo miesto medzi najbohatšími Američanmi v rebríčku Forbes.

Foto: wikipedia.org, wendy.mccaw.com

Mel Gibson a manželka Robyn: 425 milióna dolárov

Rozvodové papiere šla vypĺňať manželka Mela Gibsona Robyn po tom, ako herca a režiséra pristihli na verejnosti s ruskou speváčkou Oksanou Grigorievou. Gibson poslal svojej ex na účet 425 miliónov dolárov a okrem toho jej súd priklepol polovicu budúcich výnosov Gibsonových filmov. Okrem majetku však umelec prišiel aj o ženu, lebo vzťah s Grigorievou čoskoro skrachoval.

Foto: profimedia.sk

Robert Johnson a manželka Sheila: 400 miliónov dolárov

Manželia, ktorí spoločnými silami vybudovali televízny kanál Black Entertainment Television, sa stali prvými miliardármi čiernej pleti v Spojených štátoch. Ich vzťah ale nevydržal a v roku 2000 skončili pred súdom. Sheila dostala 400 miliónov dolárov a čo je kuriózne, neskôr sa vydala za sudcu Williama T. Newmana, ktorý ju rozviedol s Johnsonom.

Foto: profimedia.sk

Roman Abramovič a manželka Irina: 300 miliónov dolárov

Ruský miliardár a majiteľ anglického futbalového klubu FC Chelsea Roman Abramovič sa s Irinou rozviedol v roku 2007, po 16 rokoch manželstva. Hoci ruské médiá najskôr špekulovali o odškodnom vo výške 1,5 miliardy dolárov, napokon Irina dostala 300 miliónov, pričom suma už zahŕňala hodnotu domov vo Veľkej Británii a v Moskve, jachtu a lietadlo.

Roman Abramovič a Irina
Roman Abramovič a Irina
Foto: profimedia.sk

Foto: profimedia.sk

Rupert Murdoch

Rebríček uzatvára austrálsky mediálny magnát Rupert Murdoch, hoci nie je isté, koľko presne ho dva rozvody vyšli. Keď sa v roku 1999 nechal rozviesť s Annou, viaceré médiá hovorili o sume 1,7 miliardy dolárov. Ďalšie však oponovali, že číslo je prehnané a ponúkali odhad okolo sto miliónov.

Podobný zmätok panoval aj pri druhom rozvode magnáta s manželkou Wendy, pri ktorom sa vravelo o sume 1,8 miliardy dolárov. Oficiálne však toto číslo nebolo nikdy potvrdené.

Foto: wikipedia.org


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní