Nešetrili: Ženích stavil na oblek z dielne Ermenegildo Zegna, nevesta zvolila šaty od izraelskej návrhárky.

Tajomstvo svadby milionára Babiša: Všetko mali pod palcom Slováci

Veľkolepú svadbu miliardára Andreja Babiša mali pod palcom jeho slovenskí rodáci.

Slovenčinu bolo počuť na každom kroku. Vo svojom prepychovom sídle Bocianie hniezdo, ktoré najbohatší Slovák vlastní pri Olbramoviciach v Stredočeskom kraji, mali hlavné slovo niekoľko dní. Organizáciu svojej svadby totiž Andrej Babiš (62) so svojou dlhoročnou partnerkou Monikou (43) zverili do rúk Zuzane Augustin Poláčkovej, ktorá sa odsťahovala zo Slovenska pred trinástimi rokmi a v Prahe rozbehla renomovanú eventovú agentúru. O kvetinovú výzdobu, ktorá zahŕňala napríklad aj čln v jazierku, sa staral florista so slovenskými koreňmi Ivan Šablatúra. No a hlavnú svadobnú fotografku Petru Ficovú, ktorá pred pol rokom porodila dcéru Johanku, povolali Babišovci opäť z Bratislavy. A výsledok?

Hostia od soboty rozprávajú o veselici Andreja a Moniky Babišovcov ako o najväčšej a najpompéznejšej, akú v živote zažili. „Určite to bola najkrajšia svadba, na akej som kedy bola,“ potvrdila nám jedna z pozvaných, riaditeľka módnej televízie Gabriela Drobová. „Nebola to otázka peňazí, ale vkusu. Od výzdoby cez to, ako bolo postarané o hostí, až po rodinno-priateľskú atmosféru,“ dodala nadšene.

Demonštranti? Nič si nevšimli

Aby všetko dopadlo tip-top, Bocianie hniezdo zatvorili pre verejnosť niekoľko dní pred sobášom. V sobotu ráno sa však na prístupovej ceste do sídla pokazilo nákladné auto a poobede okolo komplexu krúžila kolóna áut s demonštrantmi mávajúcimi českými vlajkami. No svadobčanom, ktorí sa riadili presným časovým harmonogramom, zábavu nič nepokazilo. „Protesty? Vnímala som ich len vtedy, keď som odbehla do izby dojčiť a bola som v tichu, tak som to začula. Ale inak do centra diania sa to nedostalo, boli tam zvukové kulisy - práve hralo sláčikové kvarteto, takže k hosťom sa to nedostalo,“ prezradila nám slovenská fotografka Petra Ficová, ktorá sa stala oficiálnou fotografkou najsledovanejšej svadby roka. „S Monikou sa poznáme asi šesť rokov. Svadby bežne nefotím, ale chceli fotografa, ktorý má iný pohľad. Bolo nás tam však viac, lebo to by sa nestíhalo. Veď fotky do médií sa posielali okamžite po obrade,“ priznala nám Petra, známa aj vzťahom so synom slovenského boháča Ladislava Reháka Martinom.

Napriek tomu Petru Ficovú pomery u Babišovcov trochu zaskočili. „Vždy je náročné fotiť svadbu, lebo ide o okamih, ktorý sa neopakuje. No Monika sa aj v stresových chvíľach, ktoré nastali pred obradom, stále usmievala a bola pozitívna. Nie je to žiadna namyslená fiflena s maniermi. Ja som tam mala bábätko s maminou a ešte aj o nás sa starala. Stále sa pýtala, či nám niečo nechýba. A Andrej Babiš? Vtipkoval, usmieval sa, mal dobrú náladu.“

Došlo aj na Vaša

Nešlo pritom o priezvisko Babišová. Monika ho nosila aj bez sobáša - svojho času si ho zmenila kvôli deťom, dnes sedemnásťročnej Vivien a trinásťročnému Frederikovi. O Babišovcoch si tak mnohí roky mysleli, že sú svoji. Teraz sa vzali v najlepšej chvíli - tri mesiace pred parlamentnými voľbami v Česku, keď sa špekuluje, že zo Slováka, ktorého majetok sa odhaduje na tri miliardy eur, by sa mohol stať premiér. Ten pozvaných požiadal, aby nenosili žiadne dary - peniaze mali radšej poslať na charitatívny účet Azylového domu svätého Vincenta de Paul pre hendikepované deti. Andrej Babiš svadobčanom dopredu ďakoval, že selfie z ich veľkého dňa nebudú posielať na sociálne siete. Zrejme preto, aby ich do médií potom rozposlal sám. Našťastie, došlo aj na romantické gestá, ktoré mali od politického marketingu ďaleko.

V noci naživo zabával asi dvesto svadobčanov český hitmaker Michal David. No cez deň sa dostal k slovu aj nenápadný Vašo Patejdl. Keď Monika Babišová kráčala k oltáru, z reproduktorov znela jeho pesnička Ak nie si moja, ktorú preslávil film Fontána pre Zuzanu. Ženíchovi počas obradu nesvedčil žiadny politický spojenec, ale generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška, s ktorým sa môže poznať od detských čias. Ako deväťročný totiž brigádoval na bratislavských tenisových kurtoch Slovana, kde zbieral tenisové loptičky za päť korún na hodinu.

„Viem, že družičky boli dlhoročné nevestine kamarátky, bolo cítiť, že toho spolu veľa prežili. Kamaráti novomanželom spravili video zo záberov z mladosti, z čias, keď sa Andrej a Monika zoznámili. Reálne zábery z reálneho života asi spred dvadsiatich piatich rokov. Musím povedať, že Monika už vtedy bola výrazná pekná blondína, mala kučeravé vlasy, keď sa zoznámili,“ prezradil nám jeden z hostí. „Všeobecne ma však prekvapilo, aké to bolo veselé. V dobrom zmysle slova to bola svadba mladej lásky, lebo novomanželia sa naozaj smiali a stále sa doberali, zároveň boli nervózni. Celé to bolo také naozajstné, aká má svadba byť.“

Vianočné tipy na darček