Ten sa nezdá: Komorník princeznej Diany lieta v sexuálnom škandále

Preslávil sa ako komorník a dôverník princeznej Diany. Istý čas sa dokonca o ňom hovorilo aj ako o jej milencovi. Paul Burrell (58) však radšej lovil v celkom iných vodách.

Hoci kráľovská rodina to o ňom vedela už dávno - a občas sa „o tom“ objavili klebety aj v médiách -, Burrell vyšiel s pravdou na verejnosť iba pred niekoľkými dňami.

Jeho coming out sa odohralo vo veľkom štýle a pre mnohých bolo doslova šokujúce. Muž, ktorý roky strážil najväčšie Dianine tajomstvá - pravda, až kým ich nespeňažil -, oznámil, že sa rozviedol s manželkou a v apríli sa chystá oženiť so svojím dlhoročným partnerom. Informáciu priniesol minulý týždeň britský denník The Sun.

Greg Pead: Opäť sa snaží priživiť na Burrellovej sláve.
Greg Pead: Opäť sa snaží priživiť na Burrellovej sláve.
profimedia

Svadba v travesty klube

Burrell, ktorý sa stal milionárom vďaka sérii kníh o svojom živote v kráľovskom paláci a najmä o najintímnejších tajomstvách princeznej Diany, žije podľa denníka so svojím nastávajúcim, právnikom Grahamom Cooperom (58), už vyše desať rokov. Svadba bude v apríli, v travesty klube v Blackpoole. Burrellovo rozhodnutie podporili podľa denníka The Sun aj jeho dvaja synovia Alexander (27) a Nicolas (24). Obaja vraj plánujú zúčastniť sa na obrade.

Sotva naň však príde Burrellova exmanželka Maria. A to napriek tomu, že po tridsiatich dvoch rokoch manželstva - päť posledných už prežili každý zvlášť - sa vraj rozišli civilizovane a bez zbytočných komédií. Koniec koncov, pani Burrellová o orientácii svojho muža vedela. Oficiálne od roku 2010, neoficiálne mala „tušáka“ - vzhľadom na isté náznaky - už dlhšie. Rodina túto informáciu však solidárne držala pod pokrievkou. A aj keď to expartneri oznámili až teraz, rozvod prebehol už vlani.

Zarobil milióny

Maria - so synmi žije na Floride, kde Burrell kúpil rozľahlé panstvo v roku 2004 - sa však určte nemá na čo sťažovať, veď z majetku exmanžela jej kvapla utešená časť. Ako sme už spomínali, Burrell si prišiel na pekné peniaze, keď vydavateľstvám predal najintímnejšie spomienky svojej bývalej zamestnávateľky.

Či už boli pravdivé, alebo nie, boli dostatočne pikantné na to, aby sa knihy predávali ako teplé rožky. Prvá, A Royal Duty, vyšla v roku 2003 a predalo sa jej viac ako tri milióny výtlačkov. Burrell na knihách zarobil vyše 20 miliónov libier. Nič na tom nezmenil ani fakt, že sa proti knihám ohradili vtedy ešte princovia tínedžeri a Burrella obvinili, že ich matku v konečnom dôsledku „zradil“.

Nový muž: Burrell sa k homosexualite priznal iba nedávno. Rozviedol sa s manželkou a s priateľom, právnikom Grahamom Cooperom, vľavo, chystajú svadbu.
Nový muž: Burrell sa k homosexualite priznal iba nedávno. Rozviedol sa s manželkou a s priateľom, právnikom Grahamom Cooperom, vľavo, chystajú svadbu.
profimedia

Zúčastnil sa na orgiách

No nech bola aj správa o chystanej svadbe Paula Burrella s mužom akákoľvek šokujúca, oveľa väčšia bomba prišla až po nej. Denník Daily Mail totiž vyrukoval s odhalením, že jeden z najslávnejších členov kráľovskej domácnosti bol v roku 1981 zapletený naozaj v pikantnom škandále. O čo konkrétne išlo? Ako doslova píše Daily Mail „o divoké homosexuálne orgie na kráľovskej jachte Britannia“. Podľa dokumentov, ktoré desaťročia chránil výstražný nápis Top secret, sa na nich zúčastnili viacerí elitní čenovia kráľovskeho námorníctva. Medzi nimi aj Burrell.

Keďže išlo o prominentov a homosexualita bola v tom čase v britskej armáde trestná, vyšetrovanie sa viedlo v najväčšej tajnosti. Podľa The Sun bolo v najvyššom záujme všetkých vec ututlať. Desať účastníkov divokého žúru však nakoniec muselo opustiť armádu. No Burrell mal šťastie. „Paul tam bol. Ale nezadržali ho a nemusel ani podstúpiť žiadnu policajnú procedúru, pretože bol v tom čase kráľovninou pravou rukou,“ Povedal pre The Sun agent Adam Muddle.

Ožeň sa alebo vypadni!

Kráľovná Alžbeta II. dostávala denný raport o postupe vyšetrovania, jej manžel, princ Phillip zas špeciálnu správu o jeho výsledkoch. O prípad sa zaujímali z pochopiteľných dôvodov. Burrell, ktorý v paláci pracoval od osemnástich, bol totiž v tom čase jej osobný lokaj - mimochodom, v angličine na to majú skvelý výraz footman. A akýkoľvek škandál by vrhol zlé svetlo aj na palác. Navyše, kráľovná bola Burrellovi naklonená - presne tak, ako o pár rokov jej nevesta. Sympatický a úslužný mladík si vedel získať ľudí.

O škandále na jachte sa dodnes toho vie málo, no klebetí sa, že kráľovná si vtedy 23-ročného Burrella zavolala a oznámila mu, že je veľmi sklamaná. Mladíkovi dôrazne naznačila, že buď sa zače správať ako muž, nájde si „pekné dievča a ožení sa“, alebo ho z lukratívneho miesta - aj keď nerada - vyrazí. Dva roky po afére sa Burrell oženil s komornou princa Philipa Mariou Cosgrovovou. No a zaujímavé bolo, že hoci podľa tradície manželia v paláci nemohli pracovať, v tomto prípade kráľovná Alžbeta II. urobila výnimku. Žeby preto, aby mala Maria manžela stále na očiach?

Tajná láska: Austrálčan Greg Pead, vpravo, údajne prežil s Burrellom trojročnú romancu. Komorník ho vraj požiadal o ruku.
Tajná láska: Austrálčan Greg Pead, vpravo, údajne prežil s Burrellom trojročnú romancu. Komorník ho vraj požiadal o ruku.
profimedia

Romanca z minulosti

Burrellova rodina možno taká nadšená z náhleho záujmu médií nie je, no istému Gregovi Peadovi prinieslo jeho priznanie slastných pätnásť minút slávy. A nebolo to prvý raz, čo sa 63-ročný Austrálčan na komorníkovi priživil. Už v roku 1997, v čase, keď Burrell čelil obvineniu, že ukradol stovky vecí z Dianinho majetku - súd sa náhle skončl, keď si kráľovná zázračne spomenula, že mu ich sama dala do opatery, aby nezmizli -, predal Pead britskému bulváru informáciu, že k Burrellovi ho viažu romantické spomienky.

Muži vraj spolu prežili trojročnú romancu ešte predtým, než sa komorník oženil s Mariou. Komorník Peada dokonca pozval do kráľovniných súkromných komnát - vraj aby si pozrel jej slávnych psíkov corgiov. No napriek silnej vášni, ktorá ho vraj k priateľovi z Austrálie pútala, odsťahovať sa za ním do jeho rodnej krajiny odmietol.

„Napísal mi veľa zaľúbených listov. V jednom ma požiadal o ruku. Stále ho mám. Paul v ňom píše, že by sa chcel so mnou oženiť, chcel byť oblečený v bielom,“ povedal Pead pre server MailOnline. „Zaujímalo by ma, či sa teraz dá do bielej.“ Burrell Peadove vyjadrenia nikdy nekomentoval, akýmkoľvek rečiam o svojej homosexualite sa roky vytrvalo bránil. S pravdou o svojej orientácii sa vraj zveril iba princeznej Diane, ktorá mu bezmedzne dôverovala a volala ho svojou „skalou“. Teda, aspoň to tvrdí Burrell.

Švagor na ňom zarobil

Aj Maria v čase, keď už bola v obraze, mlčala o manželovej homosexualite. K téme sa vyjadrila jediný raz, keď jej brat Ron Cosgrove predal nedeľníku príbeh, kde obvinil sestru práve z toho, že o mužových avantúrach s rovnakým pohlavím vedela. Cosgrove tiež tvrdil, že jeho švagor mal aférku so susedom na Floride a že s Mariou zostali vo zväzku len kvôli deťom.

Mimochodom, Burrell dodnes vraví, že exmanželku má stále rád a že svadba s ňou - aj manželstvo a deti, ktoré z neho vzišli - boli tá najlepšia vec, ktorá ho stretla. Jeho prešibaný švagor sa na ňom pokúsil priživiť ešte raz, no paradoxne predal médiám za 45-tisíc libier celkom protichodnú informáciu. Bol to totiž práve on, kto tvrdil, že Burrell bol milencom princeznej Diany. Komorníkovi právnici okamžite zasiahli, informáciu označili za bohapustú lož, pričom tieto obvinenia poprela aj Maria.

Krycí manéver?: „Buď si nájdeš pekné dievča a oženíš sa, alebo ťa vyhodím,“ povedala Alžbeta II. Burrellovi po afére na jachte. Dva roky nato si zobral Mariu Cosgrovovú.
Krycí manéver?: „Buď si nájdeš pekné dievča a oženíš sa, alebo ťa vyhodím,“ povedala Alžbeta II. Burrellovi po afére na jachte. Dva roky nato si zobral Mariu Cosgrovovú.
profimedia

Hviezda televíznych šou

Dianin komorník teda konečne našiel dokonalé šťastie. A ako žije? Zrejme spokojne. Nemá núdzu o peniaze, o slávu ani o lásku. So svojím nastávajúcim vedú nahrávaciu spoločnosť. Po ukončení kariéry v kráľovskom paláci - za jeho služby mu kráľovná udelila Kráľovskú viktoriánsku medailu za zásluhy - sa viackrát objavil v rozličných televíznych šou, napríklad v britskej verzii Ostrova, keď tri týždne strávil v austrálskej džungli či ako porotca a tréner v súťaži Austrálska princezná. A keď by mu aj vyschol finančný prameň? Nevadí. Určite má v zálohe ešte nejaké pikantnosti o Diane. Alebo si ich aspoň dokáže vymyslieť.