Klavír na mieru: Petrof navrhol podľa svojich predstáv.

Tento Slovák vymyslel českú Novu. Dnes jedáva tresku na stanici

Slovenský režisér Peter Kršák vymyslel českú televíziu Nova, vďaka tomu si dnes užíva bezstarostnú penziu.

Vôbec mi nerobí problém ísť na hlavnú stanicu a dať si tam kapustnicu alebo tresku. Som rád, že ma nikto neoslovuje, - rozpráva slovenský režisér, ktorého meno bežnému našincovi nič nehovorí. V skutočnosti je jedným z najbohatších Slovákov.

Na odpredaji najznámejšej českej televízie Nova mal podľa Sme zarobiť desiatky miliónov. Napriek tomu dnes tvrdí, že peniaze nemajú pre neho takú cenu. „Sú to len nuly za jednotkou. Mám však z čoho žiť. Keď Pavol Rusko predával Markízu, mohol sa odo mňa učiť,“ smeje sa.

Ctižiadostivý Železný

Slovák Peter Kršák založil Novu po tom, čo mu doma stroskotal projekt s názvom TATRI. Nevzdal sa a v roku 1992 vyprodukoval spoločnosť CET 21, z ktorej vznikla najúspešnejšia európska televízia.

„Ten projekt som vymyslel,“ vracia sa na začiatok príbehu a pokračuje. „Našiel som ľudí, ktorých som obsadil akoby do filmu.“ Medzi nimi bol Fedor Gál, v tom čase ho vnímali ako hrdinu Nežnej revolúcie, ktorému ublížili.

„Myslel som si, že mu treba pomôcť, lebo doma nikto nie je prorokom... Chodieval k nám cez ulicu a sťažoval sa, že býva vo vládnej vile v Prahe. Veľa izieb, veľa kúpeľní, veľa záchodov a on sám.“

Filmár Kršák časom prizval do partie aj svojho scenáristu a asistenta Vladimíra Železného, v Bratislave známeho aj ako tvorcu televízneho cyklu Okná vesmíru dokorán. „Bol to veľmi vzdelaný muž s encyklopedickou pamäťou. Niečo podobné ako Vladimír Mečiar,“ opisuje ho. Aj preto zo Železného spravili prvého generálneho riaditeľa Novy - bol odborne spôsobilý, ale súčasne vraj aj chorobne ctižiadostivý.

„Vždy som Vladimírovi Železnému hovoril, že žiaden strom nerastie do neba, a, ako hovorí Seneca, bohatstvo múdremu slúži a hlupákovi vládne.“

Prečo predal svoj podiel v NOVE? Čomu sa venuje dnes? Prečítate si v aktuálnom vydaní týždenníka Plus 7 DNÍ.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní