Režisér Matúš Libovič (vľavo) stojí za najsledovanejšími seriálmi súčasnosti - Chlapi neplačú, kde si zahrali aj Tomáš Maštalír s Marcelom Chlpíkom (v strede) a Búrlivé víno, kde hrá Miloslav Kráľ (vpravo).

Tento muž stojí za popularitou Marcela Chlpíka, Juraja Loja či Mila Kráľa

„Nikomu by ani nenapadlo, že Nela a Filip sa dajú dokopy,“ prezradil režisér seriálových hitov Matúš Libovič. Ktorý z hercov bol podľa neho horenos?

Za seriálmi Búrlivé víno a Chlapi neplačú, ktoré televíziu Markíza držia najviac nad vodou sledovanosti, treba hľadať i režiséra Matúša Liboviča. Z tohto príjemného muža vyžaruje pokoj a o „svojich hviezdach“ sa vyjadruje s rešpektom.

Pochvaľuje si, že mal možnosť v televízii zreinkarnovať herecké esá či vytvoriť nové sexsymboly. Najviac sa však pýši tým, že bol pri zrode detskej hviezdy Marcela Chlpíka. Čo ešte prezradil o seriálových hviezdach?

Aj love story

U Matúša Liboviča sa väčšinou rodí láska pred kamerou, no stalo sa, že prerástla aj do skutočného života. V Búrlivom víne réžiroval Nelu Pociskovú a Filipa Tůmu, ktorí sa zblížili i vďaka tomu, že hrali vášnivý pár.

„Pre mňa osobne bolo zaujímavé sledovať, ako prechádzajú z bežnej príjemnej komunikácie do hádky pred kamerou a keď odohrajú, čo treba, zas sa bavia o tom, ako bolo napríklad na výlete.“

Režisér však prezradil i to, že vzťah oboch hercov mnohých prekvapil. „Tí dvaja sú úplne rozdielne osobnosti. Asi nikomu nenapadlo, že sa dajú dokopy. Ale som rád, že sú spolu a držím im palce.“

Do dejín slovenských televízií sa však Libovič zapíše aj vďaka sedemročnému Marcelovi Chlpíkovi, ktorý hviezdi v seriáli Chlapi neplačú. Rozpráva o ňom ako o malom géniovi, ktorý úlohu Paľka Hronského hľadajúceho citové puto k otcovi zvládol tak bravúrne, že by bolo škoda, keby talent nerozvíjal ďalej.

„Od nejakej vyššej moci má veľký dar byť hviezdou od narodenia. Keď sme robili kasting na jeho úlohu, producentka si ho všimla medzi osemsto deťmi a hneď ho priviedla ku mne. Ostatní chlapci museli prechádzať jednotlivými kolami. Na ňom bolo hneď vidieť, že je výnimočný."

"Škála jeho hereckých prejavov je na jeho vek naozaj obrovská a hodnoverná. Je až zarážajúce, ako profesionálne sa vie vžiť do úlohy a pracovať s emóciami,“ vychvaľuje ho a dodáva, že je to možno dané aj tým, že nemal ľahký život. „Na svoj vek je veľmi inteligentný. Veľakrát som prekvapený, akým veciam rozumie. V jeho prípade sa dá hovoriť o hollywoodskom príbehu chlapca.“

Génius i potvora

Verejne sa však už hovorí o Chlpíkových hviezdnych manieroch a obrovskej hyperaktivite, matka s ním preto navštevuje psychológa. Režisér nepopiera, že pre štáb je spolupráca s malou hviezdou často veľká výzva. „Marcel je poriadna potvora, rebel a neriadená strela v jednom. Pri natáčaní s ním môžete naozaj len tušiť, ako sa to skončí,“ smeje sa.

Nesporným talentom však disponujú aj ďalší detskí herci, zhodou okolností potomkovia známych hercov Timur Kramár a Richard Labuda. „Obaja prešli náročným kastingom a môžem vám povedať, že keď sa dostali do najužšieho výberu, zvažovali sme, či ich obsadiť. Obávali sme sa, že diváci ich budú porovnávať s otcami,“ prezrádza režisér a napokon ich herecké výkony s otcami porovnáva on.

„Pre mňa je to veľmi zaujímavá konfrontácia. Keď jeden deň nakrúcate s otcom a druhý deň so synom, neubránite sa hľadaniu spoločných prvkov. Timur má oproti Riškovi veľkú výhodu v tom, že sa podobá skôr na mamu. Každý si ho hneď nespojí s Marošom. Naopak, Riško je celý otec. A čím viac bude rásť, tým to bude výraznejšie.“

Čítajte viac:

Marcel Chlpík zo seriálu Chlapi neplačú nezvláda slávu. Skončil u psychológa!

Kedysi bol horenos

V seriáli Búrlivé víno zase Matúš Libovič vyrába nové sexsymboly - tento prívlastok sa týka hercov Juraja Loja a najnovšie aj Mila Kráľa. „Našťastie sa z toho ani jeden z nich, aspoň pokiaľ viem, nezbláznil. Mila som dokonca učil na katedre réžie. Kedysi to bol horenos, ale teraz to má v hlave už celkom upratané,“ smeje sa.

Hrdý je i na to, že v „jeho“ seriáloch sa zreinkarnovali takmer zabudnutí herci. „Pani Evičku Rysovú som musel veľmi dlho prehovárať, kým do Búrlivého vína podpísala zmluvu. Chcela byť voľná, aby mohla lietať za synom a jeho rodinou do Kanady.“ Práca za kamerou Matúšovi Libovičovi vyhovuje. Vraj nikdy ani na okamih netúžil ocitnúť sa v pozícii herca.

„Všetko sú to veľmi špecifickí ľudia. Obdivujem, že niekto ráno natočí päť obrazov, potom v divadle skúša nejaké predstavenie, po skúške natočí ďalších päť obrazov a večer sa opäť vráti do divadla a odohrá náročné predstavenie. Ja by som to nezvládol. Preto sa k hercom snažím byť tolerantný a dokonca mi až tak veľmi nevadí, keď sú myšlienkami niekde inde.“

Najspoľahlivejší a najväčší profíci sú podľa režiséra starší herci. „Mám rád, keď prídu s opoznámkovaným scenárom a spolu rozoberáme situácie, ktoré ideme nakrúcať. Každý má vlastnú predstavu a navzájom sa korigujeme, či sme to správne pochopili.

Dokonca aj malý Timur občas príde a povie, že keď sa rozpráva s ockom doma, reaguje úplne inak, ako je napísané v scenári. Vždy sa teším, keď k takejto situácii príde, a poviem - fajn, poďme to takto natočiť.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní