Koniec: Šéf scientológov David Miscavige (vpravo) sa už s Cruisom nekamarátia.

Tom Cruise šokuje: Opustí scientológov pre lásku?

Tom Cruise je odhodlaný opustiť scientológov, len aby získal exmanželku Katie Holmesovú a dcérku Suri späť

Rozlúči sa Tom Cruise kvôli Katie Holmesovej so scientológmi? Túto otázku horúčkovito riešia nielen jeho priaznivci, ale aj celý Hollywood. Správa prišla ako blesk z jasného neba, veď herec až doteraz patril k najhorlivejším propagátorom sekty. Dnes je, zdá sa, všetko inak.

Sklamaný scientológiou

Tom Cruise má byť scientologickou cirkvou sklamaný natoľko, že jej pripisuje vinu na rozchode s manželkou Katie Holmesovou. Päťdesiatjedenročný herec je pritom jej najslávnejší člen a možno sa stane rovnako slávnym odídencom. Opustiť rady scientológov sa vraj rozhodol po dvadsiatich rokoch - pre lásku. Prinajmenšom to hovoria jeho známi. „Stratil to najdôležitejšie v živote. Teraz sa na to pozerá tak, že scientológia mu zničila nielen kariéru, ale aj dve manželstvá,“ tvrdí informovaný zdroj pre noviny The People.

Pripomeňme, že v roku 2001 sa s ním rozviedla herečka Nicole Kidmanová (45) a pred viac ako dvomi mesiacmi ju nasledovala Katie Holmesová (33). Podľa známych hlboko otrasený Cruise sa odhodlal o svoju lásku bojovať, Katie a šesťročnú dcérku Suri by rád získal naspäť. „Vždy sa úzkostlivo držal scientologických pravidiel, no až teraz pochopil, že mu boli nanič,“ spresnil jeho kamarát.

V manželstve nefungovali

Hovorí sa, že láska je slepá, no v prípade Toma Cruisa sa skôr zdá, že mu otvorila oči. Po rozvode s Holmesovou sa začal scientológom cielene vyhýbať. Zrejme si uvedomuje, že hoci veril v ich pomoc pri tom, čo mu je cenné - rodina a vzťahy -, jeho očakávania sa nenaplnili. Tom je zúfalý, že scientologické techniky ani v jednom z jeho manželstiev nefungovali.

„Keď mu Katie predložila rozvodové dokumenty, bol to preňho šok. Bol zvyknutý, že je neporaziteľný, nedotknuteľný. Keď stratil Katie, cítil sa ako obyčajný muž, ktorý zlyhal na celej čiare. Hoci vieru v správnosť scientologického učenia ešte celkom nestratil, organizáciu viní z krachu manželstva. Navyše si myslím, že Katie mu navrhla druhú šancu, keď sa so sektou rozíde,“ ozrejmil anonymný zdroj.

Sekta s Holmesovou nerátala

Katie Holmesová sa po rozvode rozhodla, že so životom ženy v ústraní je koniec. V polovici septembra predviedla prvú kolekciu značky Holmes & Yang na newyorskom týždni módy - s partnerkou Jeanne Yangovou na nej pracovala už od roku 2008. Obe ženy pôsobili nervózne, no Holmesovej odhodlanie žiť „sama za seba“ prehliadka posilnila. V tom čase preniklo, že ak by bolo podľa scientológov, Tom Cruise by si k oltáru Katie Holmesovú vôbec nepriviedol. Podľa amerického časopisu Vanity Fair totiž sekta v roku 2004 pre Cruisa vybrala herečku Nazanin Boniadiovú (32).

K hľadaniu partnerky scientológovia pristúpili profesionálne, kasting viedla samotná Shelly Miscavigeová, manželka vodcu cirkvi Davida Miscavigea. Katie napokon nasledovala Cruisa do radov scientológov ešte pred uzatvorením manželstva v roku 2005. To nič nemení na skutočnosti, že pre sektu nebola favoritka a dokonca s ňou vôbec nepočítali. Po bleskovom rozvode sa herečka opäť vrátila ku katolíckej viere.

Kauza Nazanin

V Iráne narodená Nazanin Boniadiová bola členkou organizácie už v čase zbližovania sa s Cruisom. Ich „romantické“ stretnutie mala zinscenovať sekta vrátane spoločnej noci, ktorou bola minimálne Nazanin „očarená“. Po troch mesiacoch však Tom ich vzťah rázne ukončil. Celý príbeh ostal na niekoľko rokov utajený, Boniadiová so scientológmi vraj podpísala dohodu o mlčanlivosti.

Scientológovia trvali na manželstve Cruisa s herečkou Nazanin Boniadiovou, na zábere s režisérom Paulom Haggisom, tá však zlyhala. Foto: Profimedia.sk

Dnes organizácia aj Cruise všetko popierajú. Blízky priateľ Boniadiovej, režisér Paul Haggis, však pre portál Showbiz411.com poznamenal: „Nazanin sa za zapletenie do tejto kauzy hanbí a nechcela, aby sa to niekto dozvedel.“ Samotný Haggis bol členom sekty tridsaťpäť rokov, v októbri 2009 ju opustil. Nazanin po nezdare pri ovládnutí Cruisa a ich rozchode vysokopostavení predstavitelia cirkvi poslali do scientologického centra na Floridu, kde ju mali nútiť „potupne za trest čistiť toalety zubnou kefkou“. Podľa režiséra Haggisa pred dvomi rokmi Nazanin scientológov opustila.

Kidmanová prehovorila

Keď prišla Suri Cruisová na svet, nikto nepochyboval, že je to hercovo vyprosené dieťa. O to zaujímavejšie vyznieva tvrdenie novín The Sun, že po rozchode s Holmesovou Tom milovanú dcérku takmer šesť mesiacov nevidel. Po rozpade vzťahu oznámenom v júni sa hollywoodska hviezda podľa zverejnených informácií zaviazala, že na dcérku bude prispievať sumou 400-tisíc dolárov ročne, až kým nedovŕši 18 rokov.

Bývalá manželka, na snímke s Keithom Urbanom, podala žiadosť o rozvod pre scientológov, Cruise sa vtedy rozhodol pre sektu. Foto: Profimedia.sk

O tom, aké komplikované bolo priviesť s Cruisom na svet potomkov, teraz prehovorila jeho bývalá manželka Nicole Kidmanová. Ich pevný zväzok trval od roku 1990 do roku 2001. Pre austrálsky časopis Who červenovláska, dnes dvojnásobná matka, poznamenala: „Mala som mimomaternicové tehotenstvo, niekoľko potratov a takisto som podstúpila liečbu na podporu plodnosti. Robila som všetko možné pre to, aby som otehotnela. Každá žena, ktorá tým prejde, pozná depresie.“ Ťažké obdobie po rozvode rodičov Katie a Toma zažíva aj malá Suri. Hoci sa do školy tešila, v prvej triede sa nestretla s porozumením. Rodičia jej spolužiakov začali brániť, aby chodila s ich deťmi do školy. Zo strachu, že noblesný katolícky súkromný inštitút v newyorskej štvrti Manhattan budú obliehať pre dieťa slávnych rodičov paparaci.

Hercov má plné zuby

Otázne ostáva, či má Katie Holmesová napriek medializovanej podmienke o exmanžela skutočne záujem. Podľa ľudí z jej blízkosti o žiadnych kolegov z hereckej brandže už nestojí. Tridsiatnička sa zdôverila, že hrdinov strieborného plátna po boku má už plné zuby. „Katie sa aspoň zatiaľ nechce viazať. Jej predchádzajúce vzťahy s Joshuom Jacksonom, Chrisom Kleinom a Tomom Cruisom nevyšli, a tak sa asi poobzerá mimo brandže,“ preniklo z jej okolia.

Na tému Katie Holmesová a Tom Cruise sa vyjadrila aj Nicole Kidmanová: „Nie, nie je pravda, že som Katie po rozvode utešovala. Vôbec som sa s ňou nerozprávala. Obom prajem všetko dobré, ale zasahovať do toho nebudem. Čo sa môjho sobáša s Tomom týka, vydávala som sa rýchlo a mladá. Nič neľutujem, manželstvo mi prinieslo Bellu a Connora, ktorých sme si osvojili, všetko bolo súčasťou toho, čo mi pomohlo dospieť.“ Austrálčanka je dnes šťastne vydatá za speváka country Keitha Urbana (44). Majú spolu dcérku Sunday Rose, ktorá prišla na svet v roku 2008. O tri roky neskôr do rodiny pribudla Faith, vynosila ju náhradná matka.

Suri s mamou Katie pri príchode do školy, kde nie je pre slávnych rodičov vítaná. Foto: Profimedia.sk

Exmanželia stále sami

Ako to dopadne s dvojicou Katie a Tom, ostáva otvorené. Hoci sa Cruise po rozchode párkrát objavil s neznámou ženou po boku, žiaden dlhodobý vzťah vraj nehľadá. Momentálne vo Veľkej Británii nakrúca sci-fi triler All You Need Is Kill. Zdroj z jeho blízkosti pre časopis People uviedol: „V Londýne ho vidno s kamarátmi. Žiadna žena v jeho živote nie je.“ Hoci tri mesiace po rozchode sa hovorilo o Cruisovom zblížení s herečkou Cameron Diazovou, išlo zrejme iba o reči. Herec zdôraznil, že sa chce v prvom rade sústrediť na deti, najmä malú Suri, a na kariéru. Podobne na tom je Holmesová. „Katie má pocit, že jej kariéra v manželstve trpela a ešte nepovedala posledné slovo. Naďalej verí v lásku a dúfa, že jedného dňa sa znovu vydá. V najbližšom čase však neplánuje stretávať sa s mužmi,“ spresnil jej známy. Bude pre Toma Cruisa, ak by definitívne opustil rady scientológov, platiť výnimka? - špekulujú priaznivci dvojice.

Na bode mrazu

Holmesová chystala rozchod už dávno pred jeho oznámením a všetko si dôkladne premyslela. Na to, že takýto zväzok nemá zmysel, prišla údajne pol roka pred tým, ako sa o to podelila s verejnosťou. Plánuje podobne premyslene aj návrat do náručia bývalého manžela bez asistencie scientologickej cirkvi? Zdá sa, že Tom Cruise to s vystúpením z jej radov myslí vážne. Na bode mrazu sa ocitlo aj jeho dlhoročné priateľstvo so šéfom sekty Davidom Miscavigeom. „Tom a David boli nerozluční, teraz medzi nimi cítiť chlad,“ naznačil Tomov kamarát.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní