Holanďan Frank je na svoje podnikanie hrdý. Hovorí, že mu pomohol aj zvláštny prístup slovenských podnikateľov.

Úspešný Holanďan: Slováci sú opantaní rýchlym ziskom. Majú však šťastie, že zažili komunizmus

Vošli sme do útulného dreveného obchodíku, ktorý je situovaný v strede nákupného centra. Po anglicky nás víta majiteľ a suverénne nám podáva ruku. Pochádza z Holandska a má úsmev na tvári. Prečo? Lebo je v Bratislave šťastný.

Na poličkách má Frank desiatky syrov rôznych druhov a odrôd. Kozie syry s talianskymi bylinkami, syry s modrou plesňou, tvrdé syry, kravský vegetariánsky syr. Všetky sú dovážané z Holandska, len pravá čokoláda, ktorá zdobí pult v obchodíku, je priamo z Belgicka. Nie je to náhoda, Holanďan Frank žil chvíľu v Bruseli. Kúsky sveta, ktoré pochodil, si priviezol do svojho podniku v Bratislave.

Ukazuje na starožitné hodiny po starej mame, ktoré visia za pultom, aj na starobylú medenú pokladňu, ktorú musí otvoriť niekoľkými mechanickými pohybmi.

Desiatky druhov syru, domáce pivo a víno. To nájdete v obchode u Holanďana Franka. Foto: Martin Domok

Nikde inde na svete

„Keď sme s manželkou plánovali svadbu, už som býval v Bratislave. Povedal som jej, že si ju veľmi rád vezmem, ale nech sa pripraví na to, že zo Slovenska nikdy neodídem,“ usmieva sa majiteľ obchodu. Sme priam prekvapení jeho pozitívnym pohľadom na Slovensko a na Slovákov, ktorý kvetnato opisuje.

„Slováci sú pokorní ľudia, ktorí sa neženú za každú cenu za majetkom. Niekedy sedím v centre Bratislavy na káve a pozorujem, ako sa pokojne prechádzajú a klebetia, nikam sa neponáhľajú a užívajú si atmosféru mesta,“ pochvaľuje si pozitívne skúsenosti. Frank žije na Slovensku už 15 rokov, zapustil tu korene, spolu s manželkou vychovávajú deti a tvrdo pracujú.

„Na Slovensku nie je až také náročné podnikať. Podmienky sú tu takmer rovnaké ako v krajinách, v ktorých som žil pred tým. Ale slovenskí podnikatelia sú iní, takí zvláštni. Na začiatku podnikania ich opantá vidina rýchleho zárobku a obrovských peňazí. Bol som svedkom niekoľkých rýchlych krachov. Podnikanie je beh na dlhé trate. Ja som hrdý na to, čo som dosiahol, pretože som to zvládol sám,“ vystihuje Holanďan slovenské podnikateľské prostredie. Veľa mladých produktívnych ľudí odchádza za vidinou lepšieho finančného a sociálneho života do zahraničia.

Aj do Frankovej rodnej krajiny, do Holandska, či do Belgicka, kde sú niekoľkonásobne vyššie platy. Pýtame sa, prečo sa on vydal opačným smerom a vybral si práve Slovensko. „Ľudia v Holandsku sa tvária, že sú si všetci rovní. Prezentujú sa tak celej spoločnosti. Ale medzi sebou bojujú o to, kto si uchmatne lepší status a postavenie. Sú materialistickí a veľmi im záleží na veciach a na peniazoch,“ myslí si. Najviac nás však prekvapilo to, že si myslí, že za skromnosťou Slovákov stojí komunizmus. „Máte v niečom šťastie, že ste ho zažili. Bol to zlý režim, ale ste vďaka nemu pri zemi, ste pokorní a stred vášho života je rodina, pretože v konečnom dôsledku si uvedomujete, že na veciach a peniazoch až tak nezáleží.“

Atmosféru obchodu dotvárajú rôzne nástroje. Mnoho z nich si Frank priniesol z Holandska či Bruselu. Foto: Martin Domok

Bezpečnosť a vyrovnanosť

Tak, ako má so Slovenskom pozitívne skúsenosti, tak má s Holandskom a s Bruselom negatívne. „Žil som neďaleko moslimskej štvrte Molembeek, je to tam hrozné. Keď som počas prechádzky telefonoval, musel som sa obzerať každých pár sekúnd za plece, či sa niekto nechystá vytrhnúť mi mobil z ruky a utekať. Ženám sa často stáva, že im retiazky s príveskami strhnú z krku. Tu, na Slovensku, sa cítim bezpečne. Viem, že moja rodina je v bezpečí.“ Svoj názor má aj na migračnú krízu s utečencami, ktorí zaplavujú Európu a vyrábajú politikom vrásky na čele.

„Ak do Európy chcú prísť ľudia, ktorí chcú ekonomicky profitovať, nech prídu. Ale nech na sebe pracujú, sú prospešní pre spoločnosť. Ak sú v nebezpečenstve, ak sa boja o svoju rodinu, tak im nezáleží na tom, do akej krajiny ujdú. Či to je Holandsko, Nemecko, alebo Rusko. Ak sa nechcú prispôsobiť a prebrať životné návyky domácich, nech sa vrátia tam, kde im to vyhovuje.“

Frank je na Slovensku šťastný a myslí si, že Slováci majú právo byť hrdí na to, odkiaľ pochádzajú a akú krásnu majú prírodu. Nezarába toľko, čo by zarobil v Holandsku alebo v Belgicku, do Rakúska by nešiel bývať, ani keby mu dali pol milióna eur.

Svoju prácu má rád, so svojimi zamestnancami vychádza dobre, exaktne odporučí dobre víno či šampanské ku kvalitným syrom, ktoré predáva niekedy aj trikrát lacnejšie, ako konkurencia. Nevadí mu, že platí vysoký nájom, pretože si vybudoval dlhoročnú klientelu, ktorá nenavštívi jeho obchod bez toho, aby si pár kúskov kráľovských syrov neodniesla. Slovensko by nevymenil ani za svoju rodnú krajinu.


VIDEO Plus 7 Dní