Pôvabná herečka v mladosti zakúsila peklo vojny.

Útrapy krásnej Audrey Hepburn: Komplexy z výzoru a smrť na jazyku

Audrey Hepburn vážila iba štyridsať kíl, mala anémiu a žltačku a prežila len vďaka tomu, že jedla varenú trávu a cibuľky tulipánov. Sen o kariére baletky jej prekazila nacistická okupácia Holandska.

Ikonická britská herečka Audrey Hepburn, ktorá zaujala svet svojimi strhujúcimi výkonmi, neopozeranou krehkou krásou, zmyslom pre módu a prácou pre charitu, v mladosti unikla smrti len o vlások. Počas nacistickej okupácie v Holandsku prišla takmer o všetko. Stratila domov a jej príbuzných deportovali alebo zastrelili.

V priebehu okupácie zomrelo v Holandsku vyše 22 tisíc ľudí. Nacisti zabavili obyvateľom všetky potraviny i palivo a ľudí kosili hlad a zima. Hoci Audrey akoby zázrakom prežila, vojnou ostala dlho poznačená. Mala šestnásť rokov a vážila iba 40 kíl. Trpela astmou, žltačkou, závažným opuchom a akútnou formou anémie.

V čase, keď telo dospieva a organizmus potrebuje výživu, trápil mladé dievča neznesiteľný hlad. „Jedli sme žihľavu, varili sme si trávu a cibuľky z tulipánov. Naozaj sa to nedalo vydržať,“ posťažovala sa po rokoch hviedza kultovej snímky Raňajky u Tiffanyho.

„Mama si v sebe niesla spomienky na vojnu po celý život,“ píše v novej biografii Audrey at Home Hepburnovej mladší syn Luca Dotti.

Namiesto baletky herečka

Druhá svetová vojna prerušila tínedžerke Audrey súkromnú školskú dochádzku v Londýne a jej sen byť balerínou sa začal rúcať. Rodičia ju v strachu, že sa Londýn stane terčom nemeckého bombardovania, prinútili vrátiť sa späť do Holandska. Aby päť rokov tvrdej tanečnej driny nevyšlo navnivoč, rozhodla sa Hepburn venovať herectvu.

Hoci vo filmoch udivovala nenapodobiteľným pôvabom a éterickou krásou, v skutočnosti ju v mladosti trápili komplexy. Bola nešťastná z veľkých kruhov pod očami v dôsledku anémie, svoje dlhé nohy považovala za škaredé a bola presvedčená o tom, že má priveľké uši a nos.

Čítajte viac:

Audrey Hepburn si lásku z plátna preniesla do súkromia. Čakal ju šok

Závislá od jedla

Pomerne vysoká herečka – merala 170 centimetrov – bola celý život extrémne štíhla, napriek tomu, že jedlo patrilo k jej vášňam. Aj preto, že kedysi trpela hladom.

Bola doslova závislá od čokolády, ktorou zaháňala stres a smútok. Koncom nemeckej okupácie jej istý holandský vojak daroval sedem čokoládových tyčiniek a Audrey verila, že práve tie jej pomohli udržať sa pri živote v posledných dňoch hladovania. Neskôr mala čokoládu vždy po ruke, vrátane zásob v bielizníku!

Závislosťou boli aj cestoviny, bez ktorých sa herečka nezaobišla. V kufri so sebou vždy nosila na cesty okrem balíkov cestovín aj olivový olej a parmezán. Milovala aj zmrzlinu, víno a dobrú škótsku. Napriek neuveriteľnému apetítu však nemohla pribrať ani gram.

Sen o normálnom živote

Aj ako veľká filmová hviezda bola Audrey Hepburn vnútri stále ženou, ktorá sa zúfalo snaží získať späť to, čo v mladosti stratila. Rodinu a bezpečie domova.

Jej prvou veľkou láskou bol hollywoodsky donchuan William Holden, s ktorým sa stretla pri nakrúcaní romantickej komédie Sabrina. Herec však nemohol mať deti, pretože v minulosti podstúpil sterilizáciu, a sklamaná Audrey, ktorá netúžila po ničom inom, sa s ním napriek veľkej zamilovanosti rozišla.

Prvé manželstvo s hercom Melom Ferrerom trvalo takmer pätnásť rokov. Krehká herečka dvakrát potratila, z toho raz po páde z koňa. Až keď si dala prestávku od nakrúcania, podarilo sa jej v roku 1960 donosiť a porodiť syna Seana. Napokon ostal jej jediným dieťaťom, ktoré mala s prvým manželom. Kým sa v roku 1968 rozviedla s Ferrerom, potratila ešte dvakrát.

Potom do života filmovej hviezdy vstúpil taliansky psychiater Andrea Dotti. Dvojica spolu prežila v manželstve trinásť rokov a herečka v roku 1969 porodila syna Lucu.

Ďalšou veľkou láskou Audrey Hepburn bol holandský herec Robert Wolders, vdovec po televíznej hviezde Merle Oberon. Herečka sa neskôr vyjadrila, že roky prežité s ním boli najšťastnejšie v jej živote.

„Bude to znieť neuveriteľne nudne, ale moja predstava neba je sedieť s Robertom, so synmi a s našimi psami doma pri skvelom jedle a pozerať spolu televíziu. Mojím cieľom nie je luxus. Ako dieťa som veľmi chcela mať dom so záhradou – a dnes to mám. To je to, o čom som vždy snívala,“ vyznala sa herečka v talkšou Larryho Kinga v roku 1991.

Poslednú časť života strávila Audrey ako veľvyslankyňa dobrej vôle UNICEF na humanitárnych misiách. Zomrela na rakovinu po metastázach v brušnej dutine 20. januára 1993. Posledné dni strávila vo vidieckom dome so záhradou a ovocnými stromami na švajčiarskom vidieku. V prostredí, po ktorom vždy tak veľmi túžila.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní