Mojsejovci niekoľkokrát zmenili vzhľad interiéru, naposledy tak urobili naozaj radikálne. V kedysi bohato zariadenej spálni skončila vaňa z kúpeľne.

V dome Mojsejovcov je totálna spúšť: Pozrite sa, čo ostalo zo slávnej vily na Pereši!

Vytrhané parkety a osekané kachličky, odmontovaná vaňa i kuchyňa na mieru, zatečené steny. Okázalý gýčový nábytok, ktorý hral hlavnú úlohu v známej reality šou, je fuč. Tak teraz vyzerá kedysi najslávnejšia vila na Slovensku.

Pri pohľade na niekdajšie hniezdočko lásky Mojsejovcov sa už nikto nemôže čudovať slovám košickej podnikateľky, že jej je fajn vo vyšetrovacej väzbe, kde ju držia už päť mesiacov. „To je šéfka, ktorú dávali v televízii za príklad podnikateľky na Slovensku?“ pýta sa jej niekdajší najlepší kamarát.

Barabizňa

Z Pereša sa Nora odsťahovala po tom, čo začala mať problémy s manželom i opletačky so zákonom. Tvrdila vtedy, že sa chystá vilu vymaľovať. Naspäť sa však už nevrátila. Útočisko našla v dome v Čermeli a naposledy, už ako rozvedená žena, bývala v podnájme v Košickej Novej Vsi.

Manžel Braňo, na ktorého v roku 2011 známu nehnuteľnosť prepísala, pred niekoľkými týždňami ohlásil, že sa z neho stane, tak ako z mnohých iných východniarov, Bratislavčan. Keď sme s ním naposledy hovorili, tvrdil, že s rodinou bývalej manželky nie je v spojení, prespáva u kamaráta a hľadá si podnájom.

Košickú vilu, o ktorej kedysi dokonca aj spieval, síce stále má vo vlastníctve, no jeho dlh voči banke kúpil najprv istý Ján Kačuriak, podľa našich informácií niekdajší Norin kamarát. Potom prešlo záložné právo na firmu Viggo Slovakia, s. r. o. Čo s vilou jej zástupca zamýšľa, nie je jasné. Napriek našej snahe sa nám k tejto téme nevyjadril.

Ešte pred rokmi predávali Mojsejovci dom za 700-tisíc eur. Podľa fotografií, ktoré máme k dispozícii, však potrebuje finančne nákladnú rekonštrukciu. Obklady i dlažba v kúpeľni sú obité. Vaňa je pohodená v spálni. Kuchynská linka, ktorú vraj túžila Nora vymeniť, aj so spotrebičmi zmizla úplne. Rovnako ako niektoré plávajúce podlahy.

Mojsejovej slávny šatník, ktorý sa kedysi prehýbal pod šatami, kožuchmi, kabelkami i topánkami tých najzvučnejších značiek, už neexistuje. Niekto odstránil poličky, navyše tu na stenách vidieť mokré fľaky. „Stav domu je primeraný tomu, čo sa okolo neho deje. Ostatné je na slobodnej vôli majiteľa,“ odkázal nám Braňo.

Jediné, čo vo vile pripomína zašlú slávu Mojsejovcov, sú obrovské krištáľové lustre. „V obývačke sedávala Nora s cigaretou v ruke a pila vodu Evian, lebo jej chutila iba tá. Mne chutí aj z vodovodu. Až mi zima prešla po chrbte, keď vidím, ako to dopadlo,“ komentuje snímky z Pereša František Versače Kabrheľ, známy z reality šou Mojsejovci.

Zaspomínal si na slávnu éru košických manželov, keď sa prezentovali nákladným životným štýlom a do gýčovej domácnosti si pozývali filmové štáby i spriatelené celebrity.

„A keď odišli, Nora všetkých ohovárala. Kupovala psíkom kočiare a obliekala ich do Swarowského dupačiek, lososa im nakladala na ružový aj zlatý porcelán a vykrikovala na každého, aká je spodina. Smiala sa do tváre ľuďom, ktorí museli ráno vstávať do práce. Ona asi ráno vstávala a chodila vypĺňať hárky na istý úrad, za ktorý ju teraz všetci naháňajú.“

O tom, ako boháčka naozaj rozhadzovala peniaze, si už jej niekdajší kamarát myslí svoje. „V Miláne bola nakupovať len raz, pravidelne chodievala do Viedne a raz bola v Londýne. Všetko ostatné bolo len klamstvo pre médiá a ľudí, aby ju obdivovali. Bola to len jedna umelá bublina, ktorá teraz praskla a spľasla."

"Keď sa na to pozerám s odstupom času, veď ona stále klamala. Ráno vstala, klamala, večer išla spať a klamala, vo sne klamala, v reálnom dni klamala, ona klamala nonstop. A desať rokov si chovala na prsiach hada. Ako povedala, došiel s jednou igelitkou. A doma jej potom opitý rozbíjal vázy a vitríny."

"Na vlastné oči som videl, ako držal v jednej ruke fľašu vodky, v druhej fľašu becherovky a potom si dal štyri tabletky proti bolesti. Braňo sa teraz tvári, že nevie, čo sa deje. On veľmi dobre vedel, z čoho žili. Za tým si stojím. Kde je teraz? Čo jej nepomôže? Odrazu chce vygumovať desať rokov života a tváriť sa, že ju nepoznal?“ rozohňuje sa Versače.

Čítajte viac:

Čo nové, Mojsejovci? Vieme, čím žijú známi exmanželia z Pereša

Prieťahy

Do vývrtky dostávajú Mojsejovci Kabrheľa pre vlečúce sa spory. Podľa jeho tvrdení mu totiž podnikateľka nevrátila 850-tisíc eur, ktoré jej vraj v roku 2008 požičal. Či je to naozaj tak, rozhodne súd. Civilný, v ktorom ide o náhradu škody, sa zatiaľ zasekol. Od roku 2011, keď podal žalobu a zaplatil súdny poplatok vyše 16-tisíc eur, prebehlo len jedno pojednávanie.

„Požiadala o jeho prerušenie, pretože sa vedie trestné stíhanie. Okresný aj krajský súd jej žiadosť zamietli. Teraz dala dovolanie na Najvyšší súd. Robí to len preto, aby robila obštrukcie a prieťahy,“ myslí si.

Pojednávanie v trestnej veci sa ešte vôbec nezačalo, okresný súd totiž vec vrátil prokuratúre. „Vyšetrovalo sa to dva roky, spis má vyše dvetisíc strán. Okresný sudca, ktorý má rozhodovať, už v inom prípade rozhodol v jej prospech. Mám pred ním a štátnymi inštitúciami rešpekt, ale ako sa mám brániť? Jediné, čo chcem, je pojednávanie a spravodlivý rozsudok,“ sťažuje sa Versače.

Podľa neho sa všetko zadrhlo na otázke, či mohol disponovať takou veľkou sumou. „Ak si niekto požičia peniaze z banky a nevráti ich, súd sa nepýta, odkiaľ mala banka peniaze. Zákon nezakazuje požičiavať si medzi fyzickými osobami.“

A prečo vlastne na údajnú rizikovú pôžičku pristúpil? „Viackrát som jej pomohol už predtým. Napríklad v roku 2007 som jej požičal 12,4 milióna slovenských korún, ktoré mi vtedy vrátila predčasne, pretože jej plánovaný obchod nevyšiel. Týmto chcem vyvrátiť jej slová, že som žobrák zo zamrežovanej búdky."

"No žobrák je niekto iný a v zamrežovanej búdke je teraz ona,“ odpovedá a svoje tvrdenie podkladá kópiou zmluvy o pôžičke, na ktorej je podpis podobný Mojsejovej podpisu.

Čítajte viac:

Nora Mojsejová sa cíti v base ako vojak! Hrá hry a štrikuje

Nová darovacia zmluva

Nora vyšetrovateľom tvrdila, že to bolo presne naopak, peniaze vraj požičiavala ona Versačemu. Hovorila o desiatkach tisíc eur. Ešte vlani v októbri ju preto za mrežami navštívili vyšetrovatelia aj s jej niekdajším priateľom a reč mala byť aj o zničenom Pereši.

„Bol som tam v rámci vyšetrovania na konfrontácii. To boli kedysi výsmešné poznámky, že topánky pod tisíc eur nebude kupovať! A teraz mala na sebe trampky, teplákovú súpravu a už nemala vlásky dlhé ako Mahuliena zlatá panna. Ona, čo sa z každého vysmievala, ako vyzerá a čo má oblečené!"

"Držala ma za ruky, oči mala mokré a prosila ma, aby som jej pomohol, že mi všetko vráti. Pravým prstom ukázala na svoju advokátku a povedala jej - zariaď, nech Braňo prepíše na Versačeho dom na Pereši, lebo chcem mať aspoň s ním pokoj.“

Hoci nám Mojsejovej advokátka slová o tejto dohode poprela, Versače pokračuje: „Poobede mi Norina sestra Erika priniesla do hotela Yasmín rok starú, notárom overenú darovaciu zmluvu, v ktorej Mojsej daroval Pereš Mojsejovej. Norina sestra mi len povedala: Versače, ak ti tá zmluva pomôže, tak ju použi, lebo Braňo nechce prepísať nehnuteľnosť na teba,“ dopĺňa podnikateľ.

Predkladá nám kópiu zápisnice z Národnej kriminálnej agentúry v Banskej Bystrici, kam dva originály tejto zmluvy neskôr odovzdal. Podľa Braňa Mojseja by však mala byť neplatná. „Od predmetnej darovacej zmluvy som písomne odstúpil,“ komentoval ju.

Príde na najvyššieho?

Nitrianskemu podnikateľovi mala Mojsejová odkázať i nábytok, ktorý kedysi sama nariadila odviezť z Pereša. „Mal byť uskladnený v nejakom sklade v Prešove a jej sestra už nemala z čoho platiť jeho uskladnenie. Našiel som tam iba zhnité drahé koberce, povytrhávané vane a starý hnedý nábytok, ktorý podľa mňa pochádzal z jej domu z Čermeľa. Dal som ho previezť do Nitry do skladu. Ak jej chýba, môžem jej ho vrátiť, ak mi zaplatí náklady spojené s prevozom a vráti vyše 850-tisíc eur.“

Niekdajšia boháčka však čelí aj niekoľkým ďalším závažným obžalobám. Keď sa naposledy ukázala na jednom zo súdnych pojednávaní, vyzerala, že je opäť vo forme. V kožuchu a s dokonale upravenou manikúrou všetkých šokovala tvrdením, že v lochu sa nenudí. „Keď jej je tak super, háčkuje tam a štrikuje, tak ju treba dať do Talibanu čipkované čiapky alebo turbany robiť,“ odkazuje jej Versače.

„Má tam trikrát denne stravu, sprchu, toaletu, človeče, nehnevaj sa, môže štrikovať, háčkovať, vyšívať a hlavne premýšľať o sebe a o tom, že okradla bývalého najlepšieho kamaráta. A keď ju nezastihne svetský súd, tak Boží určite áno.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní