V prvej dvadsiatke britského hudobného rebríčka mal Ed Sheeran naraz až šestnásť pesničiek.

V hitparáde mal naraz šestnásť piesní. Zmenili kvôli nemu pravidlá

Jeho poznávacím znamením sú strapaté ryšavé vlasy a milý úsmev. Spieva o bežných veciach zo života tak prirodzene, že mu ich uveríte. S ľahkosťou a sviežo.

Britský spevák, miláčik nielen domácich fanúšikov, však svojím úspechom spôsobil rozruch v hitparádach. Veď si to len predstavte! V prvej dvadsiatke britského hudobného rebríčka mal naraz šestnásť pesničiek. Začala sa organizátorom zdať hitparáda príliš monotónna?

Miesto aj pre iných

Britská Offical Charts Company, ktorá zostavuje hudobné rebríčky pre všetky žánre, od prvého júla zmenila pravidlá, aby zostalo viac miesta pre iných umelcov. Každý interpret môže mať v hitparáde v tom istom období nanajvýš tri single. „Zámer je podporiť nové talenty pri šplhaní v tabuľkách bez toho, aby tento postup bol ohrozený veľkým množstvom diel od zabehnutých autorov,“ povedal zástupca organizácie magazínu The Guardian. Očakávajú nárast nových piesní v tabuľkách asi o desať percent.

Nové pravidlá považuje britská Offical Charts Company za spravodlivé. Priečky hitparád obsadzujú úspešní umelci najmä vďaka službám ako Spotify či iTunes. Predaj fyzických nosičov je na ústupe. Aj Ed Sheeran bodoval práve vďaka miliónom prehratí na službe Spotify. Umelci, ktorí majú obrovskú fanúšikovskú základňu, teda majú väčšiu šancu obsadiť prvé priečky tabuliek ako menej známi, aj keď s kvalitnou tvorbou.

Hudobný kráľ z Ostrovov

Posledný album Eda Sheerana s názvom ? boduje na celej čiare a stal sa najžiadanejším albumom roka 2017. Celosvetovo sa ho predalo viac ako sedem miliónov. „Singel Shape Of You okupoval vrchol ostrovného rebríčka štrnásť týždňov,“ hovorí Renáta Tomášová z vydavateľstva Warner Music. Dvadsaťšesťročný rodák z britského Západného Yorkshiru debutoval v roku 2011 albumom ? a doma sa okamžite stal miláčikom. Svet sa o ryšavého chlapca začal viac zaujímať o rok neskôr vďaka spolupráci s Tylor Swiftovou, ktorej robil predskokana na turné. Ale až s nahrávkou ? sa z neho stala skutočná hviezda. Obsadil prvú priečku v Spojenom kráľovstve aj v USA a v roku 2015 jeho druhá štúdiovka x vyhrala cenu Brit Award v kategórii album roka.

Boduje aj na Slovensku

Spevák Ed Sheeran však ovládol aj našich a českých poslucháčov. „Pesničkárov nový album ? je najžiadanejší titul v oboch krajinách našej bývalej federácie. Zároveň bol Sheeran s piesňou Shape Of You prvý v oboch singlových rebríčkoch,“ upresnila Renáta Tomášová.

V čom vidí úspech nenápadného ryšavého speváka Vladimír Kočandrle, výkonný riaditeľ Warner Music Czech Republic? „Žijeme v čase veľkohubých vyprázdnených deklarácií. V prípade úspechu nového albumu britského pesničkára Eda Sheerana je však použitie adjektív ako impozantné alebo kolosálne primerané. Za dlhé roky sa takými tromfmi mohla pochváliť jedine Adele,“ pripomína. „A najlepšie na tom je, že strojcom tohto zázraku je sympaticky pôsobiaci, inteligentný a navyše neúnavne pracovitý chalan s gitarou,“ dodáva.