VIDEO Kauza Cervanová: Mama záhadne zavraždenej študentky sa vrátila na miesto, kde videli jej dcéru naposledy živú

Začiatkom júla 1976 sa v klube Unique zabávala medička Ľudmila Cervanová. O pár hodín neskôr ju pred internátom v Mlynskej doline uniesli ničomníci, ktorí ju ešte v tú istú noc hromadne znásilnili a zavraždili.

Už štyridsať rokov bojuje Margaréta Cervanová o to, aby sa spravodlivosti učinilo zadosť. Páchatelia polícii unikali, preto pátrala na vlastnú päsť a nakoniec napísala list prezidentovi Československa Gustávovi Husákovi. Vrahov jej dcéry nakoniec vyšetrovatelia dolapili. Právoplatné odsúdení kriminálnici začali sami seba po Nežnej revolúcii označovať za politických väzňov. Ťažko skúšaná matka zavraždenej Ľudmily preto z času na čas vyjde na verejnosť, aby prehovorila.

„Viete čo, mne na verejnej mienke vôbec nezáleží. Aj tak si každý myslí, čo chce. Lebo nemusí prežívať to čo matka, ktorú sedem vrahov pripravilo o dieťa. Tí, čo chcú veriť, uveria, tí, čo nechcú, neuveria,“ myslí si pani Cervanová, ktorú sme v pondelok večer stretli vo vysokoškolskom klube Unique. Tam sa Ľudmila krátko pred únosom zabávala.

Kto chcel podpis pre mamu

Vrátiť sa miesto, kde naposledy videli svedkovia jej dcéru živu, nebolo pre matku jednoduché. „Som tu druhýkrát, ale aj teraz som sem išla so strachom. Prekonala som to, keď som tu videla toľko nádherných ľudí. Momentálne vám môžem kľudne s čistým svedomím povedať, že som nadšená, že sa poďakujem Pánubohu za to, že som takúto pomoc dostala,“ povedala a v očiach sa jej zaleskli slzy.

Cervanovci v šťastnom období, malá Ľudmila stojí vedľa matky.
Cervanovci v šťastnom období, malá Ľudmila stojí vedľa matky.
Foto: ARCHÍV

Silné puto: Cervanovci, keď boli šťastní. Malá Ľudmila stojí vedľa matky. Foto: ARCHÍV

Krátko predtým pokrstili v klube ďalšiu z kníh o kauze Cervanová a Margaréta sa do nej vďačne všetkým, ktorí ju vyjadrili podporu, podpisovala. Príležitosť využil aj podpredseda NR SR Martin Glváč. Ten si venovanie od pani Cervanovej nepýtal pre seba, ale pre svoju mamu. Výnimočne sme ho pritom videli v hlbokom predklone.

Čo jej dodáva energiu

V klube sa ukázalo mnoho hostí, známych z právnických či policajných kruhov. Nechýbal sudca Juraj Kliment, ktorý ako člen odvolacieho senátu Najvyššieho súdu SR v roku 2006 definitívne odsúdil siedmich Nitranov za znásilnenie a vraždu Cervanovej, jeden z dozorujúcich prokurátov prípadu Milan Valašik, ale aj bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor či známy advokát Ladislav Kuruc, ktorý svojho času zastupoval moderátora Rasťa Žitného.

Napriek celoživotnému trápeniu a vyššiemu veku pôsobila Margaréta Cervanová v dobrej kondícii. „Žijem, ako sa dá. Som sama, všetko si robím sama. Vo všetkom si poradím a to mi stačí,“ uviedla a prezradila aj to, odkiaľ čerpá energiu. „Neviem, asi mi ju Ľudinka dáva. A potom ešte jedno. Mám tu výborných ľudí, ktorí ma neodmietli, ktorí mi pomohli, ktorí boli ku mne láskaví. A jedna žena-matka, ktorá stratí dieťa, láskavosť veľmi potrebuje.“


  • kd
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní