Vymenený obklad: Pri bývalej Ruskovej vile je postavené lešenie.

VIDEO Šéf predstavenstva Váhostavu Široký prerába: Bývalú luxusnú Ruskovu vilu v milionárskej štvrti!

Širokého syn pre seba prerába bývalú luxusnú Ruskovu vilu.

Vila, ktorú dal postaviť Pavol Rusko v milionárskej štvrti na Strmých vŕškoch v Záhorskej Bystrici, sa poriadne mení. Výrazne oranžový náter je minulosťou, rovnako ako podobne žiarivé obloženie. Mladý Široký - ktorému nehnuteľnosť patrí - stavil na decentnejšie farby a luxusné sivo-hnedé kamenné obloženie.

Podľa katastra sa vila rozkladá na 524 štvorcových metroch a jej úžitková plocha by mala byť 780 štvorcových metrov. Za čias najväčších úspechov si ju dal postaviť Pavol Rusko. Pre dlhy však o ňu prišiel. PLUS 7 DNÍ nedávno zverejnil informáciu, že Ruskovu vilu odkúpil Juraj Široký mladší a práve ju prerába. K vile patrí obrovská záhrada s jazierkom a fontánou. Donedávna ju obopínal vysoký plot, ktorý však na zadnej strane pozemku menia. Žeby za vyšší?

Aj stavajú

Kým diaľnic štát nepostavil za osem mesiacov ani kilometer, šéf predstavenstva Váhostavu sa činí. Ale na svojom. Ruskovu vilu už mení nielen zvnútra, ale aj zvonku. Dva oddelené balkóny dokonca prepojil do jednej terasy. Všetky výrazné kachličky vytrhali aj garážové dvere vymenili z obyčajných sivých na decentné tmavé. Juraj Široký má buď vycibrenejší vkus ako Pavol Rusko, alebo dobrého architekta. Zmien sa dočkal altánok, ktorý už nie je ružový, a čiastočne aj polovičný tenisový kurt.

Výrazné farby: Ešte v apríli bola vila oranžová.
Výrazné farby: Ešte v apríli bola vila oranžová.
Foto: Archív

Výrazné farby: Ešte v apríli bola vila oranžová.FOTO: Archív

Dlho na predaj

Vila má zaujímavú históriu. Postavil ju Pavol Rusko v čase, keď šéfoval televízii Markíza. Neskôr, keď sa dostal do finančných problémov, bol nútený svoje nehnuteľnosti rozpredať. Vila na Strmých vŕškoch bola v ponuke dva roky. Nakoniec ju kúpil, paradoxne, podnikateľ Marián Kočner, ktorý sa s Ruskom sporil o podiel v Markíze a v auguste 1998 televíziu dokonca obsadili jeho „chlapci“.

Kočner ju onedlho predal podnikateľovi Emilovi Šišákovi s trvalým pobytom vo Švajčiarsku. Šišák sa v minulosti „preslávil“ napríklad tým, že požičal auto hokejistovi a v tom čase aj poslancovi za SNS Vincentovi Lukáčovi. Vozidlo potom niekto podpálil. Podľa informácií z roku 2014 chcel vilu prenajímať niektorému zastupiteľskému úradu arabskej alebo ázijskej proveniencie. V čase, keď vilu kúpil Marián Kočner, vyhlasoval o nej, že má cenu asi 2,5 až 3 milióny eur. Za koľko ju vtedy kúpil, neprezradil, no prvotný inzerát ju ponúkal za 2,2 milióna eur. Spomínané zhodnotenie, ktoré by chcel mladý Široký dosiahnuť, by teda mohlo byť slušné.

Bývalá Ruskova vila: Mladému Jurajovi Širokému sa nepáčil Ruskov vkus, a tak ju draho prerobil.
Bývalá Ruskova vila: Mladému Jurajovi Širokému sa nepáčil Ruskov vkus, a tak ju draho prerobil.
Foto: Martin Domok

Bývalá Ruskova vila: Mladému Jurajovi Širokému sa nepáčil Ruskov vkus, a tak ju draho prerobil.FOTO: Martin Domok

Na biznis

Dom má mladý Široký v katastri napísaný na svoje meno, kúpil ho 5. mája tohto roku. Nie je založený žiadnou bankou. „Čo sa týka spomínanej nehnuteľnosti, kúpil ju na investičný a komerčný cieľ. Pán Široký mladší sa totiž okrem aktivít vo Váhostave-SK venuje iným činnostiam, napríklad v developérskej oblasti, a verí, že spomínaná nehnuteľnosť v tejto lokalite sa dá po kúpe a zveľadení zhodnotiť,“ povedala nám hovorkyňa Širokých Michaela Kováčik- Grendelová ešte v apríli. Samotná prestavba môže vilu poriadne zatraktívniť. Nachádza sa v nej totiž aj bazén, bowlingová miestnosť, menší kurt i sklad vín.

Kúsok od tatka

V lokalite populárnej medzi boháčmi, na Strmých vŕškoch, má svoju rozľahlú trojpodlažnú haciendu aj Juraj Široký starší. Tá má zastavanú plochu aj s nádvoriami vyše osemsto štvorcových metrov. Nechýba jej obrovská záhrada, tenisové kurty ani záhradný domček s rozlohou bežného bytu. Hneď vedľa má súkromnú vilu jeho syn. Ani tá nie je malá, podľa listu vlastníctva má zastavanú plochu aj s nádvoriami 410 štvorcových metrov.

Lukratívna lokalita: V Záhorskej Bystrici patria rodine Širokých viaceré nehnuteľnosti.
Lukratívna lokalita: V Záhorskej Bystrici patria rodine Širokých viaceré nehnuteľnosti.
Foto: Matej Kalina

Lukratívna lokalita: V Záhorskej Bystrici patria rodine Širokých viaceré nehnuteľnosti.FOTO: Matej Kalina

Okrem toho podľa medializovaných informácií vlastní starší Široký vilu na Bahamách. Tú si údajne dal postaviť bližšie pri pláži namiesto pôvodnej, ktorú predával cez Sotheby’s za vyvolávaciu cenu 18 miliónov eur. Širokí sú celkovo zaťažení na nehnuteľnosti. V Starom Smokovci stojí vila pomenovaná po manželke staršieho Širokého Zlatici.

Štát odkúpil dlhy

A hoci sa Širokým evidentne darí, mnohým ich veriteľom zostali len oči pre plač. Iba pripomeňme, že kauza reštrukturalizácie stavebnej firmy Váhostav, ktorej predsedom a podpredsedom predstavenstva sú Širokí, zasiahla stovky ľudí. Stavebný gigant nemal na platenie dlhov. V bankách sa dlh Váhostavu-SK vyšplhal na sumu 26,7 milióna eur. Až 85 miliónov eur dlhovala firma dodávateľským spoločnostiam. Pohľadávky dodávateľov patrili medzi nezabezpečené, a teda najrizikovejšie.

Spoločnosť išla namiesto do konkurzu, kde by sa rozpredával jej majetok, do reštrukturalizácie. To znamenalo odpísanie časti dlhov a pokračovanie činnosti firmy. Malí veritelia mali najskôr dostať 15 percent zo svojich pohľadávok. Neskôr vláda rozhodla, že prostredníctvom spoločnosti Slovenská reštrukturalizačná, ktorú na tento účel založila, ich pohľadávky odkúpi, ale len za 50 percent ich hodnoty a maximálne do výšky 200-tisíc eur. Štát za to vraj neskôr získa akcie Váhostavu.

Na polícii: Mladý Široký, s papierom v ruke, ktorý je predsedom predstavenstva Váhostavu, bol vypovedať v kauze tohto stavebného gigantu.
Na polícii: Mladý Široký, s papierom v ruke, ktorý je predsedom predstavenstva Váhostavu, bol vypovedať v kauze tohto stavebného gigantu.
Foto: Archív

Na polícii: Mladý Široký, s papierom v ruke, ktorý je predsedom predstavenstva Váhostavu, bol vypovedať v kauze tohto stavebného gigantu.FOTO: Archív

Práve predminulý týždeň vláda s odkupovaním skončila. Malým veriteľom vyplatila cez Slovenskú reštrukturalizačnú vyše 12 miliónov eur. Prípad rieši polícia. Tesne po voľbách vzniesol vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinenie proti trom osobám z prostredia manažmentu stavebnej spoločnosti. Polícia ich obvinila pre podozrenie zo spáchania trestného činu zvýhodňovania veriteľa. Ak sa dokáže vina, obvineným hrozí väzenie od troch do osem rokov.


VIDEO Plus 7 Dní