Chvíľu to trvalo: Richard Rikkon piesne Ivana Táslera spoznal najprv v podaní superstaristov. Osobne sa zoznámili, až keď ich producent v roku 2006 prizval na spoločný album, na ktorom prerábali hit IMT Smile Nepoznám.

Väčšina hudobných manažérov chce najmä rýchlo zarobiť, vraví klavirista Richard Rikkon

Richard Rikkon v čase najväčšej slávy Desmodu a IMT Smile nevedel, o koho ide, teraz oceňuje slovenských interpretov.

Klavirista Richard Rikkon začal kariéru už v detstve, študoval a rýchlo prerazil aj v zahraničí, kde so slovenskou hudbou stratil kontakt. O dianie na našej scéne sa začal viac zaujímať až po návrate na Slovensko, keď sa v roku 2004 stal korepetítorom speváckej súťaže Slovensko hľadá SuperStar.

Následne sa pustil do spolupráce s najznámejšími slovenskými interpretmi, niektoré z ich mien však klavirista počul prvýkrát v živote. Dnes rozhoduje o ich osude.

Úžasných je veľa

Mená ako Katarína Hasprová, Richard Krajčo, Robo Opatovský či Marián Čekovský veľa nehovorili Richardovi Rikkonovi v čase, keď ho Slovensko poznalo ako korepetítora známej televíznej súťaže. Ich piesne spoznával vďaka SuperStar, kde si ich vyberali nádejní mladí speváci.

Keď dostal ponuku na spoločný spoločný album s popovými hviezdami, mal možnosť zasiahnuť do ich výberu. Povedal však len štyri mená - Marika Gombitová, Karel Gott, Barbara Haščáková a Miro Žbirka. Pre neho boli vtedy špičkou.

„V tomto smere som si už obzory podstatne rozšíril. Mám rád spevákov, ktorí spievajú dobre, čisto, kvalitatívne určujú smer aj pre iných a zároveň sa stále zdokonaľujú. Pred pár dňami som napríklad hral s Katkou Knechtovou a bola úžasná. Ale úžasných je veľa. Mnohí spievajú, bohužiaľ, takmer výlučne len na eventoch."

"Je tu doslova bitka o chlieb. Veľa však záleží aj na kvalite manažérov. Väčšine chýba vízia do budúcnosti. Každý chce len rýchlo zarobiť a potom sa hneď vrhne na ďalšiu várku spevákov z televíznej súťaže,“ hovorí nahlas o praktikách nášho šoubiznisu.

Vzácna cena: Po zrušení ankety Slávik sa udelí v novej hudobnej kategórii. Foto: archív

Nominanti

Keď Rikkonovi producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová ponúkla, aby predsedal porote novej katagórie s názvom rock pop jazz, v ktorej bude oceňovať najlepších slovenských interpretov, bez váhania ponuku prijal.

„Veľmi sa mi páči myšlienka, že okrem profíkov sa Krištáľové krídlo bude zameriavať aj na vyhľadávanie mladých talentov, ktoré sa budú môcť prezentovať v televíznom galaprograme. Na poradu Krištáľového krídla pani Vaškovičová pritiahla trio speváčok a musím povedať, že všetky zaspievali dobre,“ teší sa.

Hoci sedemnásty ročník Krištáľového krídla sa bude konať v januári, už dnes sú známi nominanti na cenu Najvýznamnejšia osobnosť Slovenska v kategórii rock pop jazz. Richard Rikkon a Mária Vaškovičová nám exkluzívne prezradili, že sa bude rozhodovať medzi Janou Kirschner, Vašom Patejdlom a Richardom Müllerom so skupinou Fragile.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní