Vasil Biľak: Podľa Colotku polihuje, ruskí diplomati na jeho služby nezabudli.

Vasila Biľaka navštevujú vo vile hostia z Ruska

Bývalý tajomník ÚV KSČ Vasil Biľak už nevychádza z domu, no diplomati od veľkého ruského brata chodia za ním stále.

Jeden z najmocnejších mužov socialistického Československa Vasil Biľak netrpí nedostatkom pozornosti. Ani zmena režimu nenaštrbila priateľské vzťahy vybudované za čias Sovietskeho zväzu. Aj keď vyučený krajčír svoju vilu pod bratislavským Slavínom často neopúšťa, diplomatické návštevy prijíma.

Polihuje?

Len nedávno si na svojho niekdajšieho spolupracovníka z čias budovania „lepších zajtrajškov“ zaspomínal vtedajší predseda vlády Slovenskej socialistickej republiky Peter Colotka. Priznal, že s bývalými funkcionármi Komunistickej strany Slovenska (KSS) a Komunistickej strany Československa (KSČ) sa nestretáva.

„Oni už povymierali a s tými, čo ešte žijú, nemám kontakty. Z mojej generácie som tu už ostal trčať ako jeden z posledných. Ani Biľaka som dávno nevidel, myslím, že polihuje…“ tvrdil nám Colotka.

Odchod: Diplomata vyprevádzala Biľakova dcéra Naďa. Foto: Alojz Rybárik

Na dôchodok bez politiky to však nevyzerá. Pred pár dňami Vasila navštívil neznámy pán z ruskej ambasády. U deväťdesiatpäťročného starca pobudol necelé dve hodiny a z domu ho v žoviálnej nálade vyprevadila Biľakova dcéra Nadežda.

Diplomat v ruke zvieral aktovku. Môžeme len s úsmevom špekulovať, či v nej náhodou neniesol originál pozývacieho listu z roku 1968, ktorým Biľak vydláždil cestu vojskám Varšavskej zmluvy do Československa. Pred bránou neznámeho muža čakala diplomatická limuzína s číslom, aké používajú zamestnanci ruského veľvyslanectva na Slovensku.

V minulosti už týždenník PLUS 7 DNÍ zaznamenal návštevu staršej ruskej dámy u Biľakovcov. Tá mala dbať na zdravotný stav prominentného súdruha a v neďalekej lekárni konzultovala pre neho liečivá. Zať Vasila Biľaka, niekdajší predseda KSS Jozef Ševc, vraj o nikom takom nemal ani tušenia. „To je hlúposť, žiadna pani, neviem, kto si to vymyslel... hlúposť,“ povedal nám vtedy.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní