Proti všetkým: Populistickým rečiam Viera Satinská neuverila. Spravila opak - rozhodla sa pomôcť. Vraj by s tým súhlasil aj Julo.

Vdova po Julovi Satinskom prichýlila Sýrčana Mohammeda, školu mu financovala Iveta Radičová

Vyprovokovali ju slovenskí politici, ktorí tvrdili, že utečenci sú pre nás hrozbou.

Viera Satinská (60), vdova po známom hercovi a spisovateľovi Júliusovi Satinskom, tomu akosi nechcela veriť, a tak sa rozhodla, že populistické reči vyvráti. Stala sa aktívnou členkou organizácie Kto pomôže a onedlho k nej priviedli Mohammeda. Dvadsaťtriročného Sýrčana, moslima, ktorý utiekol zo svojej rodnej krajiny, pretože bol politicky aktívny proti sýrskej vláde.

Išiel cez Balkán

O svojom novom „spolubývajúcom“ nevedela Viera Satinská predtým vôbec nič. „Pre mňa by bola otázka, prečo sa nezapojiť. Keď začali politici hroziť utečencami, musela som sa postaviť proti tomuto názoru,“ vysvetlila nám svoje rozhodnutie a do rozhovoru sa hneď zapojil Mohammed. Rozprával o tom, ako žil v Sýrii. „Organizoval a zúčastňoval som sa na protestoch proti vláde. To ma dostalo do situácie, keď mi hrozilo prinajmenšom účinné zmiznutie alebo smrť. To sa v mnohých prípadoch deje aktivistom v Sýrii,“ hovorí mladík, ktorý pred niekoľkými mesiacmi pricestoval na Slovensko. „Veľkorysosť“ slovenských politikov mu neunikla.

Rodina po svete: Mama s dvomi bratmi žijú v Turecku. S otcom sa už asi pätnásť rokov nevidel a ďalší brat žije s rodinou vo Švédsku. Na snímke Mohammed s neterou.
Rodina po svete: Mama s dvomi bratmi žijú v Turecku. S otcom sa už asi pätnásť rokov nevidel a ďalší brat žije s rodinou vo Švédsku. Na snímke Mohammed s neterou.
Foto: archív

Rodina po svete: Mama s dvomi bratmi žijú v Turecku. S otcom sa už asi pätnásť rokov nevidel a ďalší brat žije s rodinou vo Švédsku. Na snímke Mohammed s neterou. Foto: archív

„Na začiatku som o tom veľa počúval, malo to vplyv na spoločnosť. Teraz tu žijem bez problémov, uvedomil som si, že to bola len propaganda, že sa nemám čoho báť,“ tvrdí bývalý študent informačných technológií. Na univerzite v sýrskom Aleppe viedol bežný život, popri škole brigádoval a stretával sa s priateľmi. Keď sa vydal na cestu zo Sýrie, ani netušil, že by mohol skončiť na Slovensku. Mal dvadsaťjeden rokov a hviezdy mu boli naklonené.

„Bolo šťastie, že som prišiel práve sem. Cesta trvala okolo dvadsať dní. Cez Turecko, Grécko, Macedónsko, Srbsko, Maďarsko a nakoniec Slovensko.“ Mohammed už viac ako pol roka žije v spoločnej domácnosti so Satinskými. „Bývame spolu od apríla. Mohi je vychovaný, slušný, vzdelaný, ohľaduplný a veľmi samostatný. Bežne komunikujeme po anglicky,“ hovorí Viera, ktorá považuje ich vzťah za príjemný a priateľský. Počas bežných dní sa takmer vôbec nevídajú, obaja sú pracovne totiž veľmi zaneprázdnení.

Pokračovanie na ďalšej strane


VIDEO Plus 7 Dní