Ľuba Blaškovičová našla nový zmysel života. Po smrti manžela Petra Raševa to nebolo ľahké.

Vdova po hercovi Petrovi Raševovi opäť žiari: Našla si novú lásku

Manželka zosnulého herca Petra Raševa Ľuba Blaškovičová sa nanovo zamilovala. O muža prišla pred siedmimi rokmi.

Slovenská herečka žijúca v Košiciach Ľuba Blaškovičová znovu žiari šťastím. Ako tvrdí, jej novú lásku by jej odobril aj jej zosnulý manžel Peter Rašev. Na prahu šesťdesiatky známa herečka totiž životnú silu nehľadala v mužskej náruči, ale v práci - konkrétne v Imagináciách.

„Peter mi chýba. Veľmi. Klamala by som, keby som tvrdila opak. No som s jeho smrťou zmierená a viem, že treba žiť ďalej. Imaginácie by mi určite schválil. Na také niečo si na Slovensku ešte nik netrúfol. Strhnúť divákov do sveta fantázie a priviesť ich k tomu, aby chodili spolu s hercami a umelcami priamo po javisku,“ opisuje svoju novú lásku Ľuba Blaškovičová.

Imaginácie

Popol Petra Raševa je už sedem rokov rozsypaný pod lipou, ktorú spoločne zasadili na chalupe v Prakovciach. Mal päťdesiatšesť rokov, keď prehral boj s rakovinou.

„Vedeli sme, že obaja skončíme tu. Pod našou lipou. Charakterizuje nás. Po tom, ako sme ju zasadili, sa rozdvojila a do seba zaplietla,“ uviedla herečka. „Viete, som veľmi aktívny človek. Chcem za sebou vidieť veľa krásna. Chcem ľudí tešiť, robiť im radosť. Tým naplním zvyšok svojho života.“

Keď ovdovela, našla jeho nový zmysel vo veľkolepom divadle, ktoré v Košiciach pripravuje. Vždy začiatkom leta v nočných hodinách spolu s umelcami pripraví nevšedné predstavenie, ktoré zadarmo môžu sledovať všetci, ktorí milujú divadlo, vizuálne a svetelné efekty prepojené s cirkusovým umením. Doteraz si ho našlo viac ako 90-tisíc divákov.

„Imaginácie sú predstavenia inscenované v parku či na ulici, alebo aj tam, aj tam. Príbeh sa teda neodohráva len na jednom mieste, ale diváci sa spolu s účinkujúcimi presúvajú k ďalším pódiám. Diváci sú vlastne súčasťou deja. Teší ma, že ich počet sa stále zvyšuje. Ľudia najprv prídu sami, potom aj s rodinou a na ďalší deň autobusom s celou dedinou,“ smeje sa činorodá Ľuba.

Mrzí ju, že tohoročné Imaginácie sú po piatich rokoch ohrozené. Doteraz projekt financovali z grantov, tohto roku sa herečka pustila do získavania peňazí aj inak.

„Aby umelci opäť mohli pripraviť tisíckam divákov nové predstavenie, potrebujeme osemdesiattisíc eur. V tejto čiastke sú zahrnuté nielen honoráre umelcov vrátane tých zahraničných, ale aj propagácia, prenájmy, ubytovanie, stravovanie a celé technické zabezpečenie.

Z grantov a od sponzorov vieme získať možno šesťdesiattisíc, no zvyšných dvadsať zháňame sami. Aj preto som sa rozhodla pre crowdfundingovú kampaň,“ hovorí organizátorka, scenáristka a režisérka v jednej osobe.

Čítajte viac:

Peter Rašev zomrel: Derniéru bude mať v divadle

Hľadá pomoc

Podstata zbierky je jednoduchá - na webovej stránke sa predstaví celý projekt a potom štyridsaťpäť dní trvá, kým darcovia za získané benefity vyzbierajú potrebné peniaze.

V minulosti už vďaka takejto kampani vydala album speváčka Katarína Koščová a Lenka Dusilová. Táto možnosť Ľubu Blaškovičovú nadchla nielen tým, že crowdfundingom sa vo veľkom podporuje umenie, ale aj fakt, že ak by sa potrebná čiastka nenazbierala, peniaze sa vrátia opäť darcom.

„Zatiaľ máme stále málo na to, aby divadlo prišlo do ulíc,“ vysvetľuje košická herečka, pre ktorú je to posledná možnosť, ako zachrániť svoje dielo. „Ak peniaze nevyzbierame, Imaginácie viac nebudú,“ povzdychne si pani Ľuba.

„Teraz sa ukáže, či diváci skutočne ocenia toto úžasné divadlo na spôsob Cirque du Soleil nielen tým, že prídu, ale najmä tým, že sú ochotní ho aj finančne podporiť. Ja som optimista a verím, že potrebnú čiastku predsa len v tejto kampani vyzbierame,“ uzatvára Ľuba Blaškovičová.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní