Sklovskej manžel Lelkes vraj pri pohlade na nahú kópiu tela svojej ženy stratil reč.

Večne živá Sklovska: Manželovi darovala sochu svojho nahého tela

Čo povedal na bronzovú sochu nahej Sisy Sklovskej speváčkin manžel? Vieme, ako prebiehala tvorba umeleckého diela i to, kam sochu umiestnia.

Mala to byť pozornosť pre manžela Juraja Lelkesa. Socha Sisy Sklovskej v životnej veľkosti však na mieste, ktoré mu speváčka vyhradila, stále chýba. „Už je dávno hotová,“ potvrdila nám pritom speváčka. Dielo, ktoré je jej absolútne vernou kópiou, videlo zatiaľ len pár vyvolených.

V nemom úžase

Už dávnejšie sa Sisa rozhodla, že zostane večne živou aj pre ďalšie generácie a pre manžela prichystá ten najoriginálnejší darček k narodeninám - bronzový odliatok samej seba. Jej túžba si vyžiadala veľkú obetu. „Spolužiak sochár sa ma spýtal - vieš, čo to znamená? Hovorím - ja to vydržím. Zalial ma do sadry. Stála som tam nahá a bez pohybu desať hodín. Keď ma vysekávali, mala som odreniny, modriny,“ posťažovala sa nám ešte v roku 2011.

Prešiel rok a pol, no vzácne dielo stále nestojí tam, kde plánovala, teda v záhrade ich bratislavskej vily. Bronzovú Sisu sem priviezli len raz, na oslavu posledných manželových narodenín. Pekne obalenú, v látke so striebornými a zlatými hviezdami a previazanú červenou mašľou. Prominentní hostia privátnej narodeninovej párty vôbec netušili, čo ich čaká.

„Keď sme ju v rámci večernej Bratislavy odhalili, každý zostal v nemom úžase,“ smeje sa ešte aj dnes speváčka. Reč vraj stratil aj jej manžel Juraj. K odliatku sa ako prvý pritúlil jej kocúr, ktorý svoju paniu spoznal hneď a uvelebil sa k nej na podstavci.

Tortúra

Ako každé umelecké dielo, aj to Sisino potrebovalo čas. „Skutočne to nebolo ľahké,“ dozvedáme sa od originálu. Prvých desať hodín v sadre vraj nestačilo. „Aj keď ma z nej vytiahli, isté časti boli deformované. Ešte sa to muselo opracovávať. Takže som ďalšie desiatky hodín stála sochárovi ako model, aby to detailne, presne dorobil.“

Práce nezľahčilo ani to, že Sklovska medzitým výrazne schudla. Naopak. „Práve preto to trvalo tak dlho. Tú sochu autor zmenšoval, opilovával. Musel ju dostať do mojej terajšej podoby,“ pokračuje speváčka, ktorá si na seba ušila poriadny bič. Teraz zas nemôže pribrať.

Krátko po oslave, keď u Lelkesovcov zostali stáť s otvorenými ústami mnohí naši známi prominenti, si výtvor odviezol sochár späť do ateliéru. „Musí na soche urobiť ešte zopár vecí, aby mohla v exteriéri stáť v každom ročnom období, aby na ňu mohol padať sneh a dážď. Musí ju poistiť proti každému počasiu.“

V plnej bronzovej kráse sa Sisa Sklovska na dvore objaví znova zrejme až na jar, keď začne svietiť slnko. A to vraj robí zázraky. „Na mieste, ktoré som vybrala, pasuje dokonale. Je celá svietivá a keď ešte na ňu zasvieti slnko, vyzerá úžasne,“ teší sa speváčka, ktorá tu vďaka dielu zostane na večné veky.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní