Veľké zmeny v nitrianskom divadle: Bude mu šéfovať Eva Pavlíková?

V nitrianskom Divadle Andreja Bagara sa schyľuje k veľkému súboju o šéfovskú stoličku. „Nemôže ísť o boj politických strán,“ bije na poplach herečka Eva Pavlíková.

Najznámejšie mimobratislavské divadlo je na nohách. Keď Ján Greššo v decembri oznámil, že po pätnástich rokoch končí na poste šéfa Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre, nastal rozruch. Kto ho nahradí? A bude dosť dobrý?

V kuloároch sa začali šíriť reči, že kandidovať chce aj najväčšia hviezda „bagarovcov“ Eva Pavlíková. „Nemám záujem. Som herečka a myslím si, že organizačne schopná, no mám aj istú sebareflexiu,“ hovorí a viac než chodbových rečí sa obáva spôsobu voľby a zloženia komisie, ktorá bude nového riaditeľa vyberať. Divadlo totiž spadá pod Nitriansky samosprávny kraj.

Nech je progresívny

„Nemôže ísť o boj politických strán, ktorá z nich si tam presadí svojho človeka a kto si to miesto vybehá. To nie je správne. Za toto sme kľúčmi neštrngali,“ hovorí Eva Pavlíková.

Vo výberovej komisii musia podľa nej sedieť odborníci. „Mali by tam byť pracovníci z divadelnej oblasti, dramaturgovia, režiséri, traja riaditelia iných divadiel, ekonomickí námestníci, šéfovia techniky a zástupcovia nášho divadla, ktorí môžu klásť fundované otázky. Tak, ako to funguje v Česku,“ vysvetľuje v obavách pred politickým výberom.

Aké atribúty by mal nový riaditeľ spĺňať? „Vôbec nemusí byť umelec. Mal by sa vyznať v ekonomike, byť dobrý manažér a mať cit pre umenie. Niekto progresívny. Pekné reči a sympatická tvárička nestačia. To, že niekto sedí na nejakom úrade a vie hrať na harmonike, ešte neznamená, že rozumie umeniu,“ dodáva herečka, ktorú by si viacero ľudí vedelo predstaviť na riaditeľskej stoličke.

Ona sama za výborného šéfa považuje Romana Poláka z činohry Slovenského národného divadla. „Za jeho riaditeľovania divadlo nabralo progres.“

Čítajte viac:

Eva Pavlíková nám ukázala prerobený byt. Čo jej závidia neprajníci?

Aj preto nová voľba nebude spočívať len v získaní lukratívneho miesta, ale najmä v budúcom umeleckom smerovaní nitrianskej scény.

Výberové konanie ešte nie je vypísané, no najväčším favoritom je už teraz šéfdramaturg a šéf umeleckého súboru DAB Svetozár Sprušanský. „Niektorí ľudia z Divadla Andreja Bagara ma vyzvali, aby som sa o túto funkciu uchádzal, aj sa uchádzať budem,“ poznamenal stručne.

Je zaujímavé, že svoj program, smerovanie a víziu divadla do budúcnosti prezradiť odmieta: „O takýchto veciach sa nehovorí vopred a vôbec nie do médií.“

Zanechal kus práce

Pre nového riaditeľa zrejme nebude jednoduché nastúpiť na stoličku po skúsenom a manažérsky zdatnom Jánovi Greššovi. Ten si po dlhých rokoch povedal - stačilo.

Aj keď kandiduje v parlamentných voľbách, primárne chce venovať viac času rodine a užiť si zaslúžený dôchodok. Roky v nitrianskom divadle, ktoré zásobuje Slovensko už vyše šesť desaťročí špičkovými umelcami, mu však priniesli aj tienistú stránku.

Musel sa navždy lúčiť s mnohými svojimi priateľmi, ako bol Jozef Dóczy, Milan Kiš, Karol Spišák, Dušan Lenci a Jozef Bednárik. „Vždy keď niekto z nich zomrie, umiera aj časť zo mňa,“ povedal po jednom z pohrebov.


VIDEO Plus 7 Dní