S dcérou v kuchyni: U Zuzky Haasovej sa pečie s tvarohom a ovocím.

Vianoce s diabetom: Disciplinovaná Zuzka Haasová si dopraje i koláčiky

Hoci sú sviatky príležitosť na hriechy v stravovaní, maškrtiť sa dá aj zdravo. Herečka Zuzana Haasová zvláda Vianoce aj s cukrovkou.

Doma ma neviedli k sladkému, tak naň ani nemávam chuť, - hovorí herečka Zuzana Haasová, ktorá má diabetes prvého typu. „Môžem všetko, len si to neprosím, odpovedám, keď ma vynukujú.

Stravujem sa rozumne - veľa zeleniny, ovocia a málo tuku. Inak to nie je ani cez Vianoce, hoci ich mám veľmi rada. Som taký vianočný typ. S dcérkou nám chutia skôr suché koláče, čajové pečivo s kakaom. Nesmú byť krémové ani prisladké, skôr ovocné.“

Zuzana hovorí, že sa v ničom príliš prísne neobmedzuje. „Všetko zakázané potom človek robí tajne a nakoniec sa aj tak preje,“ smeje sa dnes už disciplinovaná diabetička. Nebolo to vždy tak, herečka mala aj obdobie, keď svoju chorobu nechcela prijať.

„Pokúšala som sa tváriť, že mi nič nie je. Skúšala som všelijaké veci - piť len vodu, rôzne bylinky a hlúposti, čo dávajú falošnú nádej,“ priznáva.

Spamätala sa, keď jej povedali, že nemôže byť herečkou, lebo by ohrozovala predstavenie. „Choroba mi nebude ovplyvňovať život. Dávam na seba pozor a všetkým vopred poviem, že mám diabetes. Aby mi vedeli pomôcť, keby bolo zle.“

Diéta nikdy

Zuzka žije s cukrovkou od roku 1988, vtedy sa ešte hovorilo o diabetickej diéte. Dnes sa to volá zdravá strava. „Všetko bolo inak, museli sa prevárať ihly, inzulín bol prasací, meranie glykémie doma bol nesplniteľný sen. Všetko sa zmenilo. Dnes mám pumpu a normálne s ňou fungujem,“ hovorí.

„Nemám tendenciu priberať, no keby aj áno, nemohla by som hladovať. Musím dodržiavať pravidelnosť v jedle, v podávaní inzulínu, meraní glykémie. Nemám rada stereotyp a diabetes ma doň troška núti. Naučil ma prekonávať sa. A fakt je, že nikdy v živote som nedržala diétu,“ hovorí Zuzana, ktorá má v predvianočnom období veľa vystúpení so svojím Divadlom Haaf a s kapelou The Susie Haas Band.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].