Definitívne rozhodnuté: Topmodelka Michaela Kocianová, Slovenka Barbora Koláriková a Češka Eva Klímková, zľava.

Víťazka Elite Model Look 2013 Barbora: Prvé miesto vďaka alergii

Ľudia
Erik Kollárik

Slovenka Barbora vyhrala modelingovú súťaž Elite Model Look 2013 aj vďaka alergii, ktorá u nej prepukla

Slovenky vraj majú pred Češkami náskok. „Každá finalistka zo Slovenska môže v pohode vyraziť do Číny na svetové finále,“ domnieva sa modelingový expert a riaditeľ súťaže Saša Jány. „Dve z dievčat, a nie sú to víťazky, už dokonca majú podpísané opcie na účasť na prehliadkach luxusných značiek v Miláne a New Yorku.“ Minulý týždeň sa mladučké krásky pobili na Pražskom hrade o postup do svetového finále a podľa Jányho to bol jeden z najsilnejších ročníkov súťaže. „V porote sme sa veľmi trápili, ešte päť minút pred finále sme nevedeli, koho posunúť na prvé miesto. Nakoniec sme sa rozhodli pre Barboru Kolárikovú, ktorá sa nám zdala zo všetkých stránok najpripravenejšia. Počas sústredenia v Prahe sa u nej prejavila alergia na oriešky, dva dni jej bolo zle, ale nesťažovala sa a nestrhávala na seba pre to pozornosť. To bolo veľmi sympatické.“

Neambiciózne

Niekedy je však skromnosť aj na škodu. Slovenkám podľa Jányho chýba len jediné - väčšia ambicióznosť. Až príliš utiahnuto na nás pôsobila aj víťazka Barbora. „Mám štrnásť rokov a navštevujem gymnázium v Petržalke. To je v Bratislave,“ vysvetlila nám tichým hláskom. O kariére modelky vždy snívala, ale do súťaže sa vraj prihlásila až na popud skautky, ktorú stretla na lyžovačke. „Nadchla ma pre túto prácu. Hovorila o tom, aké je super cestovať po celom svete, pózovať a mať úžasné fotky.“ Na akciu Barboru sprevádzala mama. „Vedela, že by som s touto súťažou nesúhlasila, preto mi o nej nepovedala. Ale už som sa s tým zmierila. Keď som ju videla po prvýkrát na móle, aj som si zaslzila. A keď ju vyhlásili za víťazku, bol to šok. Neviem, čo všetko ju teraz čaká, ale verím, že to zvládne. Na to, že má len štrnásť, je dosť vyspelá a môžem sa na ňu spoľahnúť,“ rozpráva mama Marianna na základe skúseností spred roka.

„S manželom sme sa rozvádzali a našťastie to dokázala pochopiť. S otcom sa pravidelne stretávajú. Je jedináčik a rozmaznávali sme ju, ale nie je to typické rozmaznané decko. Má veľa pevnej vôle aj rozumu,“ spieva na dcéru ódy.

Má náskok

Z iného súdka ako všetky ostatné finalistky bola česká víťazka súťaže Eva Klímková. Pri jej mene si predsedníčka poroty Daniela Peštová napísala poznámku : Česká Kate Mossová. Eva má už dokonca poriadne našliapnutú kariéru. Celé prázdniny strávila aj s mamou v Tokiu. „Chodila som tam na rôzne kastingy, cez ktoré som dostávala prácu. Fotila som najmä pre magazíny a katalógy a asi sa tam čoskoro vrátim, pretože ma tam čaká mnoho ďalšej práce,“ hovorí kráska, ktorá pred pár dňami začala na záhradníckej škole študovať floristiku.

  • Erik Kollárik