Michal Hlatký sa po roku opäť usmieva. Na snímke vpravo so sestrou tesne pred odchodom na Cyprus.

Vojak, ktorého pre komentár na Facebooku vyhodili z armády, zažaloval ministerstvo

Michal Hlatký pôsobí oveľa spokojnejšie ako pred rokom, keď ho čerstvo vyhodili z armády. Prípad však ešte neuzavrel.

Rotný Michal Hlatký doplatil na slovenské vnímanie slobody prejavu. Vlani v apríli napísal na Facebook na stránku ministra obrany Martina Glváča túto vetu: „Minister Galko sa aspoň o vojakov staral, na rozdiel od tohto pána, ktorý iba demoralizuje a decimuje armádu...“

Reakcia nadriadených bola okamžitá. Stiahli ho z misie na Cypre a predvolali pred komisiu, čo nemá oporu v zákone. Hlatkému sa vyhrážali trestnými oznámeniami či basou za vlastizradu. V strachu podpísal pripravené prepúšťacie papiere - odchod na vlastnú žiadosť z rodinných dôvodov.

Teraz sa situácia obrátila. Hlatký si s pomocou právnika zozbieral všetky podklady a zažaloval ministerstvo a najnovšie podal trestné oznámenie pre vydieranie a zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Prípadom sa už zaoberá prokuratúra.

Odplata

Michal Hlatký pôsobí oveľa spokojnejšie ako pred rokom, keď ho čerstvo vyhodili z armády. „Konečne som si našiel dobrú prácu a som nadmieru spokojný. Vtipné je, že v novej práci využívam všetko, čo som sa naučil počas misie na Cypre, odkiaľ ma nasilu stiahli,“ hovorí Hlatký a už sa aj sem-tam usmeje.

„Bol to najťažší rok v mojom živote. Miloval som pracovať pre ozbrojené sily. No vykopli ma. Potom som nielenže mal problémy nájsť si prácu, ale najhoršie bolo, že väčšina kamarátov sa mi obrátila chrbtom,“ vysvetľuje Hlatký.

Za jedenásť rokov v armáde tvorili väčšinu jeho známych práve chlapci v uniformách. „Báli sa so mnou aj rozprávať, aby sa im nestalo niečo podobné,“ vysvetľuje Hlatký.

Ako dodáva, nakoniec sa rozhodol zažalovať ministerstvo obrany z princípu. „Nejde mi o peniaze. Človeka vyhodia z práce, ktorú považoval za poslanie, len preto, že na Facebook napíše svoj názor. A ešte som prišiel aj o známych. Nikomu to neprajem,“ dodáva Hlatký.

Hlatkého právnik podal dve civilné žaloby. Jednu pre neplatnosť prepustenia a druhú pre diskrimináciu. „Už je to podané dosť dlho, ale zatiaľ mi zo súdov prišli len oznámenia o poplatkoch, ktoré som musel zaplatiť,“ hovorí Hlatký.

Čítajte viac:

Profesionálneho vojaka vyrazili z armády za komentár na Facebooku!

Rotný v zálohe, pred misiou na Cypre slúžiaci na letisku v Kuchyni, je presvedčený, že jeho prepustenie bolo nezákonné. V žalobe namieta, že ani jeho stiahnutie z Cypru nebolo s kostolným poriadkom. Vojak na misii totiž disciplinárne podlieha veliteľovi kontingentu, kde práve pôsobí.

Lenže jeho zo dňa na deň z Cypru stiahli a medzinárodnému veleniu misie OSN to slovenskí dôstojníci vysvetľovali, že musí na Slovensko odcestovať z rodinných dôvodov a nie pre nejaké previnenie.

Rotný Hlatký však nič o rodinných problémoch nadriadeným predtým nehlásil, preto je otázne, ako na to vôbec prišli a prečo to mal byť dôvod na jeho stiahnutie domov. Ak by sa totiž previnil disciplinárne, napríklad by sa opil, neoprávnene opustil tábor alebo sa pobil s miestnymi, tak jediný, kto ho môže potrestať, je práve veliteľ slovenského kontingentu na Cypre.

Ten však nič také neurobil. Ani nemal šancu, lebo dostal z Bratislavy rozkaz poslať Hlatkého domov pred „inkvizičnú“ komisiu. „Veliteľ má neodnímateľnú disciplinárnu právomoc, ale v mojom prípade môj akože disciplinárny prehrešok vo forme statusu na Facebooku riešila nejaká komisia,“ vysvetľuje Hlatký.

Podľa jeho právnika tak celý proces vyhodenia z armády bol nezákonný a diskriminačný, len preto, že napísal na Facebook, že predchádzajúci minister bol lepší ako terajší.

Dobrovoľne nasilu

Keď si Hlatkého zavolali na Slovensko, tak sa mu viachviezdičkoví dôstojníci snažili vysvetliť, prečo si ho zavolali. Ako vážne poškodil ozbrojené sily, ohrozil ich obranyschopnosť, div nespáchal vlastizradu.

Z oficiálneho zvukového záznamu vyplýva, že päťčlenná komisia od Hlatkého bez možnosti pripraviť sa žiadala dôkazy o jeho nevine, dobrom správaní a spisy, ktoré nemal šancu mať pri sebe.

Hoci Hlatkému nedokázali žiadne evidentné porušenie predpisov, členovia komisie sa ho snažili presvedčiť, že nebol lojálny voči ministrovi. Lojalitu a vernosť k ozbrojeným silám vysvetľoval Hlatkému jeden z členov komisie svojsky - teda vojensky.

„Lojalita znamená, že nemôžete kritizovať ministra alebo premiéra, keď máme také platy.“ Ďalší z členov komisie bol ešte jasnejší: „Viete, aký je priemerný plat vojaka? 1 080 eur. Výsluhový dôchodok? 780-800 eur. Priemerný civilný dôchodok je okolo 380 eur. Minister Kaliňák s ministrom Glváčom urobili veľký kus práce, aby zabezpečili, čo zabezpečili. Keď niečo také napíšete, tak dehonestujete jeho prácu,“ tvrdil člen komisie. „Čo sa vám nepáči, keď teraz majú vojaci istoty a vedia, na čom sú?“ vyletel na mladého rotného tretí člen komisie.

Čerešničkou na inkvizičnej torte pre „glváčozradcu“ boli papiere na prepustenie do civilu. Komisia už mala na stole vopred pripravenú akože Hlatkým napísanú žiadosť o prepustenie z rodinných dôvodov. Rotný Hlatký v strachu podľahol a žiadosť podpísal.

Keď sa zo všetkého vyspal, požiadal vtedajšieho náčelníka generálneho štábu Petra Vojteka, aby rozkaz o jeho prepustení zrušil, lebo žiadosť o civil nebola napísaná slobodne a bez nátlaku. Rozhodnutie generála bolo síce na piatich stranách, ale v podstate by sa dalo zhrnúť do vety: „Žiadosť do civilu bola formálne v poriadku, takže nie je čo riešiť. S pozdravom generálporučík Peter Vojtek.“

Zneužitie právomoci?

Najnovšie podal Hlatký aj trestné oznámenie na neznámych páchateľov. Generálna prokuratúra potvrdila, že sa prípadom zaoberá. „Prokurátor Generálnej prokuratúry po preštudovaní odstúpil trestné oznámenie 12. 6. 2014 na ďalšie konanie Krajskej prokuratúre v Bratislave,“ uviedla hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Podľa Hlatkého právnika sa vojenskí funkcionári zrejme dopustili trestného činu vydierania a zneužili právomoci verejného činiteľa. Spôsob, akým ho prepustili, totiž nebol podľa neho zákonný a, navyše, počas zasadnutia komisie ho proti jeho vôli donútili podpísať vopred pripravenú žiadosť o prepustenie. O stanovisko sme požiadali aj Ozbrojené sily SR, no na otázky nereagovali.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní