Hyperaktívna: Štvornásobná olympijská víťazka z Ria zo zdravotných dôvodov používa zakázanú látku.

Vrcholoví športovci mali povolenie brať zakázané látky. Je to v poriadku?

Sestry Williamsové, Rafael Nadal i Chris Froome mali povolenie zo zdravotných dôvodov brať zakázané dopingové látky.

Zúfalá pomsta alebo dôvod na zamyslenie? Viaceré otázniky sa vznášajú nad vrcholovým športom po tom, čo ruskí hekeri začali zverejňovať utajené informácie Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

Tie odhalili, že desiatky najmä amerických a britských športových hviezd mali takzvané terapeutické výnimky, teda zo zdravotných dôvodov mohli brať zakázané látky. Legálny doping sa okrem iného spája s takými menami, ako sú tenisti Rafael Nadal, sestry Williamsové, Petra Kvitová, cyklistické legendy Chris Froome a Bradley Wiggins, americká štvornásobná olympijská víťazka z Ria v gymnastike Simone Bilesová či fenomenálny britský bežec s africkými koreňmi Mo Farah.

Občas to dokonca vyzerá tak, že astma a rôzne alergie naberajú medzi najlepšími z najlepších epidemický rozmer.

Ruská odpoveď

Samozrejme, predtým než začneme nadávať na skazenosť a neférovosť dnešného sveta, mali by sme sa na celú aféru pozrieť v širších súvislostiach. Utajené informácie zverejnila ruská skupina hekerov, ktorí si hovoria Fancy Bears. Hoci Kremeľ popiera akúkoľvek spojitosť s týmito „medveďmi“, určité väzby na moskovské tajné služby sa vylúčiť nedajú.

Bradley Wiggins: V Riu získal už piate zlato, teraz čelí nepríjemným obvineniam. Foto: Profimedia.sk

Aj preto mnohí pozorovatelia útok hekerov na WADA vnímajú ako pomstu za zákaz veľkému počtu ruských športovcov štartovať na hrách v Riu. Okrem toho terapeutické výnimky sú úplne legálne. „Neurobil som nič zakázané,“ obhajoval sa 14-násobný španielsky grandslamový šampión Rafael Nadal po zverejnení svojho mena v súvislosti s terapeutickou výnimkou, ktorú dostal v rokoch 2009 a 2012.

A väčšina jeho kolegov zareagovala podobne. Nehovoriac o etickej stránke akcie ruských hekerov. Určite nie je práve najsprávnejšie nabúravať sa do cudzích počítačov a zverejňovať zdravotné záznamy ľudí. Na druhej strane viacerí odborníci už dlhšie poukazujú na to, že terapeutické výnimky otvárajú priestor na zneužívanie a podvádzanie.

Biela či sivá

V každom prípade nie je správne zatracovať úplne všetkých športovcov zo zoznamu. Dokázať prípadné zneužitie terapeutickej výnimky môže len seriózne vyšetrovanie. Zverejnené informácie sú navyše čiastkové, napríklad nevieme, či výnimky na užívanie zakázaných látok nedostali náhodou aj najväčší konkurenti spomínaných športovcov.

Napriek tomu aj laikovi sa niektoré veci zdajú prinajmenej podozrivé. Americká gymnastka Simone Bilesová sa po zverejnení svojho záznamu priznala, že od dvanástich rokov užíva lieky na ADHD, čiže hyperaktivitu, ktoré obsahujú zakázané látky. Určite neurobila nič nelegálne. Ale je naozaj v poriadku brať zakázané lieky na sústredenie a zároveň víťaziť v športe, v ktorom je schopnosť sústrediť sa kľúčová?

V zahraničnej tlači zasa zarezonoval prípad prvého britského víťaza Tour de France a päťnásobného olympijského víťaza Bradlyho Wigginsa. „Tím, ktorý chcel vyzerať belší než biely, teraz musí riešiť odtiene sivej. To, čo urobili, bolo legálne, ale nebolo správne,“ napísal v Sunday Times na margo Wigginsovho profi tímu Sky novinár David Walsh, ktorý sa podieľal aj na odhalení dopingových hriechov Lancea Armstronga.

Walsh pritom naznačil, že Wiggins v roku 2012 pred svojou víťaznou Tour užíval zakázaný kortikosteroid z preventívnych dôvodov, nie ako reakciu na symptómy. Ďalšie noviny pripomenuli, že cyklistický šampión vo svojej autobiografii písal o averzii k injekciám a žiadne vraj nikdy nedostal.

Teraz vysvitlo, že nejakú mu predsa len pichli a rovno so zakázanou látkou. Zdá sa preto, že bez ohľadu na pohnútky ruských hekerov nastal čas na vážnu debatu o terapeutických výnimkách. Prinajmenšom bude zrejme potrebné zvážiť ich úplné zverejnenie. Veď predsa ide o legálne záležitosti. Či nie?


  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní