Kocúr Monty (†15): S obéznym čierno-bielym kocúrom, vľavo, vychádzal Juraj najlepšie.

Vydesený Lelkes: Manželovi Sklovskej sa vyhráža šéf. Neuveríte čím!

Juraj Lelkes sa musí v práci obracať. Ak nepôjde podľa plánu, šéf mu do rumunskej kancelárie kúpi mačku.

Žeby roky úspešne tajil, že v skutočnosti neznáša to, čo jeho manželka najviac miluje? Juraj Lelkes (64) kedysi so speváčkou Sisou Sklovskou (50) vyženil čosi navyše - neustálu prítomnosť chlpatých stvorení. Bez mačiek si už jeho žena nevie život predstaviť, on diplomaticky priznáva, že „mačkofil“ až tak nie je.

Čo si však myslieť o tom, že nedávno sa ktosi pokúsil za záhadných okolností otráviť jednu zo Sisiných spoločníčok? Navyše v tom istom čase prenikla na verejnosť jedna zábavná historka. Šéf dozornej rady spoločnosti, pre ktorú Juraj pracuje, pohrozil, že ak nedosiahne výsledky podľa plánu, zadováži mu do kancelárie mačku. „Ale výsledky sú také, že nehrozí,“ povedal nám spokojne speváčkin manžel.

Všade samá mačka

„Narodila som sa do domu, kde bolo pätnásť mačiek. Vyrastala som s nimi, boli to moji najlepší priatelia,“ takto podľa Sisiných slov vyzeralo jej rané detstvo. Štvornohých spoločníčok sa už nikdy nevzdala. A keď ju jej nastávajúci prvý raz pozval k sebe na víkend, cupitala k nemu s niečím v ruke. Čudoval sa, či sa hneď aj sťahuje. No držala len klietku. „Takto prišla s prvým kocúrom. Vtedy som jej povedal, že naposledy som mal mačku vo svojej blízkosti u svojej starej mamy,“ priznáva otvorene Juraj.

Sisa a jej priatelia: Bez mačiek si svoj život nevie predstaviť. Čo na to Juraj?
Sisa a jej priatelia: Bez mačiek si svoj život nevie predstaviť. Čo na to Juraj?
Foto: Archív

Sisa a jej priatelia: Bez mačiek si svoj život nevie predstaviť. Čo na to Juraj?Foto: Archív

Pre lásku k Sise však prijal aj jej chlpáčov. Odvtedy sa mu doma tmolia medzi nohami. No ani v prípade, že sa zatúlajú niekde v okolí, pohľadu na mačky sa nezbaví. Dom Lelkesovcov zdobia všakovaké dekorácie k tejto téme. Dokonca sa zvieracími motívmi zdobí speváčka, ktorá si raz doniesla „mačacie“ šperky až z Floridy.

A ak v spoločnosti príde na ne reč, Sisa Sklovska rozhodne nestojí bokom. „Sedeli sme na večeri v Bukurešti a rakúsky predseda dozornej rady so záujmom počúval, ako moja žena rozpráva o mačkách. A zobral to tak, že ich musím trpieť kvôli Sise. Potom hovorí, že keby som nevykazoval výsledky podľa plánu, kúpi mi mačku do kancelárie. Aby som sa v Bukurešti nenudil,“ potvrdil nám pravdivosť historky speváčkin partner. No podľa neho išlo len o zábavu.

Koho najviac akceptoval

Jurajov vzťah k Sisiným mačkám však nemusí byť jednoznačný. V klietke, ktorú speváčka k nemu prvý raz niesla, trónil dnes už zosnulý kocúr Monty. „To je tá najdrzejšia mačka, akú som v živote poznal,“ upozorňoval nás pred piatimi rokmi čerstvý ženáč. Montyho zachránila predtým Sisa z ulice, kam ho niekto vyhodil. Zdalo sa, že kocúr si ťažké začiatky celý život vynahrádza. Prežieral sa a keď mal deväť kíl, musel držať prísnu diétu, jedol len keksíky pre obézne mačky.

„Dáte mu tanier s jedlom a všetko sprace. Potom vám vylezie na stôl a zje aj to vaše,“ opisoval pažravca Juraj. Avšak s večne hladným Montym si padli do oka asi najviac. Žiaľ, láska na prvý pohľad nemala dlhé trvanie. V rovnakom roku, ako sa Lelkesovci vzali, odišiel čierno-biely paťnásťročný kocúr na onen svet. Sisa to niesla ťažko. „Je to hrozné, je to strata. Ako keby odišiel rodinný príslušník,“ smútila. Po Montyho skone si našla náhradu - čierneho, dnes už štvorročného kocúra Tymona. Jeho meno vytvorila prešmyčkou zo slova Monty.

Kocúr Tymon (4): Pochádza z Orechovej Potône, je náhradou za obľúbeného Montyho.
Kocúr Tymon (4): Pochádza z Orechovej Potône, je náhradou za obľúbeného Montyho.
Foto: Archív

Kocúr Tymon (4): Pochádza z Orechovej Potône, je náhradou za obľúbeného Montyho.Foto: Archív

Pozoruhodný život prežil aj ďalší Sklovskej kocúr Huňa. Tohto strieborného leva s dlhou srsťou si raz priviezla z útulku v Los Angeles. Pôvodne sa volal Rascal (v preklade Darebák), no speváčka ho po zvyšok jeho života volala pre jeho typickú srsť Huňa. Na sklonku vlaňajška o dvadsaťročného pamätníka prišla. Pochovala ho doma v rohu záhrady, kde mŕtvym štvornohým priateľom zriadila mačací hrob. Nejde o žiadnu novinku, napríklad mačku Minu uložila kedysi na prvom pietnom európskom zvieracom cintoríne v Prahe.

Kto je za záhadnou otravou?

Začiatkom tohto roka dorazila k Lelkesovcom nová radosť, na piate výročie sobáša našla doma speváčka snehobielu mačku Lisu. „Dostala som jeden z najkrajších darčekov v mojom živote,“ tvrdila dojato. Okrem Lisy a Tymona jej dnes robí spoločnosť jedna veľká potvora. Pred štrnástimi rokmi ju objavila cez internet v Brazílii.

Mačka Lisa (1): Bielu krásku dostala speváčka k 5. výročiu sobáša.
Mačka Lisa (1): Bielu krásku dostala speváčka k 5. výročiu sobáša.
Foto: Archív

Mačka Lisa (1): Bielu krásku dostala speváčka k 5. výročiu sobáša.Foto: Archív

Divokú mačku Leňu opisuje ako vojvodkyňu s generálskymi maniermi. „Sedí, zrazu vyskočí a pazúrmi chytí vrabca. Zistím to vždy tak, že všade je samé perie,“ uznanlivo hovorí speváčka. No keď o Lene hovorí jej partner, používa slovo „agresívna“.

O priebojnú Brazílčanku pred pár týždňami Lelkesovci takmer prišli. Niekto sa ju pokúsil otráviť. „Keď som ju našla, zostala som v šoku. Chrapčala a vracala. Vyzerala, že je s ňou koniec. Okamžite sme ju vzali na veterinárnu stanicu. Bolo to v hodine dvanástej. Našťastie ju zachránili,“ vydýchla si speváčka. Podozrenie, že by za záhadnou otravou mohol byť jej partner, je, samozrejme, hlúposť. Otrávenú mačku objavili obaja manželia naraz, keď sa vrátili z dovolenky v Taliansku.

„Mačky mi naozaj neprekážajú,“ vysvetľuje Juraj Lelkes a pridáva aj ďalšie dôkazy o svojej mačacej oddanosti. „Predsa Sise som na piate výročie sobáša kúpil Lisu. A keď bola moja žena na muzikálovom festivale v Kórei a Leňa na dlhšie zmizla, pristihol som sa, že normálne pociťujem nervozitu,“ dodal úprimne.


VIDEO Plus 7 Dní