Vyštudovala konzervatórium, no dnes ju všetci poznajú ako „svadobnú vílu“. Jej ozdoby sú hitom

Ľudia
Martina Bednárová

Bez Magaely sa dnes zaobíde máloktorá nonkonformná svadba.

Len pred jedným domom tráva presahuje výšku susedných porastov.

„Až keď začne kosiť sused, signalizuje nám, že je načase vytiahnuť kosačku,“ smeje sa ryšavé žieňa s kvetinovým venčekom na hlave. Michaela Ďurišová (30), ktorú by sme vďaka jej ozdobám pre nevesty mohli pokojne nazvať svadobnou vílou, nás víta pri vchode spolu s verným kamarátom, psom Denom.

Pes Denko: Nemá problém pózovať s Magaela doplnkami.
Pes Denko: Nemá problém pózovať s Magaela doplnkami.
Michal Smrčok

Aj ten zapadá do netypickej atmosféry, ktorú okolo seba mladá slovenská dizajnérka vytvára. Pes má na krku červeného motýlika, ktorý mu vôbec neprekáža.

Dielňa na sny

Michaela tvorí pod umeleckou značkou Magaela. Pod týmto menom ju poznajú desaťtisíce fanúšikov na sociálnych sieťach. Ale nielen oni. „Ak mám byť úprimná, väčšinu zákazníčok mám v zahraničí. Posielam svoje výrobky do Ameriky, Austrálie, do severských krajín. Asi to bude preto, že sme museli zvýšiť cenu. Prvé podnikateľské obdobia boli fajn, ale potom prišli dane a po vyplatení sme sa dostali opäť na sumu, na ktorej sme začínali. Vyššie ceny, bohužiaľ, výrazne ovplyvnili zákazníčky na Slovensku,“ rozhovorila sa Michaela. Magaelin „tím“ dopĺňa jej manžel Roman a kolegyňa Barbora. Vzadu v malom dome majú dielňu, ktorá však na to vôbec nevyzerá. Kvety a doplnky, zeleň, drevené stojany, na ktorých sú vystavené farebné čelenky so stuhami, svadobné party, venčeky, polvenčeky a štvrťvenčeky.

Kvetinová nádhera: Čelenky a vence sú určené pre nevesty i družičky.
Kvetinová nádhera: Čelenky a vence sú určené pre nevesty i družičky.
Michal Smrčok

Na poličkách sú v úhľadných radoch poukladané hrebienky do vlasov, kvetinové náramky so stuhami pre družičky, dokonca opasky a prstene či spony na topánky. Všetko zladené v sériách. Najmajestátnejšie sú však kytice, ktoré zostanú nevestám celý život. „Svoje výrobky tvorím z textilných kvetov, precízne si vyberám dodávateľov, ako umelé vôbec nevyzerajú, kým ich neovoniate,“ smeje sa. Ostatná zeleň, tráva a drobné bobule, ktoré dotvárajú celkový kyticový efekt, sú živé konzervované kúsky.

Žiadna pásová výroba

Magaela tvorí zväčša pre budúce nevesty. Tie jej predostrú svoje požiadavky a, ako vraví, najradšej je, ak majú vlastné, presne definované nápady. „Samozrejme, že máme aj v sklade dopredu vyrobené kúsky, ktoré sú najpredávanejšie. Tie dodávame pomerne rýchlo. Ak má však zákazníčka požiadavku na zhotovenie vlastného návrhu, je dobré, ak sa nám ozve aspoň tri mesiace pred svadbou.“ Nejde o pásovú výrobu. Niekedy sú vraj požiadavky naozaj nezvyčajné. „Venovať sa nápadom, ktoré iní považujú za nezvyčajné, nás baví najviac. Robili sme už napríklad výzdobu na indiánsku svadbu,“ smeje sa autorka doplnkov, ktoré sú žiadané takmer všade na svete.

Práca, práca, práca

Michaelina mama nás ponúkne kávou a keď sa usmeje, je hneď jasné, po kom Miša zdedila elán. „Miška bola vždy zručná. Ako malá šila sama sukne, len tak, ručne, s ihlou a niťou. Potom sa rozhodla ísť na konzervatórium, ale ona vždy niečo majstruje. Vôbec sa nečudujem, že rozbehla vlastný biznis,“ dodáva. V dielni sme len šiesti, ale malá miestnosť je aj tak nabitá na prasknutie. „Hej, máme problémy s priestorom. Najprv som začínala len tu v spálni, ale celé sa to od roku 2013 rozrástlo tak, že by sme potrebovali nejakú menšiu halu. To by však bolo finančne neúnosné,“ približuje situáciu. Za malou dielňou je menší sklad, kde sú poukladané škatule a vrecká s umelými kvetmi a na kotúčoch namotané stuhy. Manžel Roman často odbieha s čelenkami a venčekmi von, kde ich fotografuje a priebežne posiela zákazníčkam alebo pridáva na internetové stránky.

Pomocníčka Barbora: Prispieva aj vlastnými návrhmi.
Pomocníčka Barbora: Prispieva aj vlastnými návrhmi.
Michal Smrčok

„Čomu sa venujevenujeme vo voľnom čase? Neviem, asi pracujeme. Stále pracujeme,“ s úsmevom si povzdychne nad našou otázkou, ako trávia s Michaelou voľno.

Byrokracia ju ubíja

Je jar, začína sa svadobná sezóna. Pomocníčka Barbora sedí takmer celý čas za pracovným stolom a aj počas nášho rozhovoru pracuje na červeno-modrom venčeku. Na otázky odpovedá vo chvate.

„Robím tu už druhý rok, veľmi ma to baví. Keď prídem po pracovnom čase, snažím sa tvoriť vlastné návrhy, ktoré potom zrealizujeme. V podstate tým žijem.“ Kvantum práce by si určite žiadalo ďalších pomocníkov. To je však vraj ťažšie, ako by sa zdalo. „Hľadáme už niekoľko mesiacov ďalšieho do tímu, ale z deväťdesiatich uchádzačov nikto neprešiel. Ľudia si myslia, že sem prídu a budú sa piplať s kvetinkami. O to však pri tejto práci nejde,“ vraví Magaela. Jej značka tento rok oslávi štvrté narodeniny. Splnili sa predstavy, ktoré na začiatku mala? „Ubíja ma byrokracia, vybavovanie okolo podnikania. V určitom období som si uvedomila, že som viac podnikateľka ako umelkyňa, to ma trochu zaskočilo,“ približuje úskalia vlastného biznisu. Zákazníčky sa však nemusia báť. Každý kúsok, ktorý sa k nim dostane, prejde Michaelinými rukami.

Odvážne plány

Magaela sa nechystá zostať len pri zhotovovaní kvetových doplnkov. „S jednou odevnou značkou chystáme kolekciu potlačí, ktoré budú inšpirované našimi výrobkami. Veľmi sa na to teším, je to niečo iné, ako robíme teraz, no zostanem verná svojmu umeniu. Zároveň sme oslovili návrhárku, ktorej prácu si veľmi vážim. Aj nás trochu prekvapilo, že súhlasila so spoluprácou,“ teší sa Magaela. Prezrádza, že chystajú kolekciu s jednou z najznámejších slovenských návrhárok, Lýdiou Eckhardt.

Dohodli sa, že Magaela dodá doplnky k jej novej pripravovanej kolekcii. Pracovný kalendár má maximálne vyťažený. Okrem práce, ktorej sa venujú od rána do večera, cestujú po Európe na rôzne workshopy a výstavy. „Aj keď to je finančne a logisticky náročné, snažíme sa aspoň štyrikrát do roka prezentovať veci na výstavách - naposledy sme boli v Berlíne,“ hovorí Roman a so smiechom dodáva: „To bolo viac náročné, ako si myslíte, pretože sme odtiaľ hneď utekali na džezové koncerty. Skoro sme tam zaspali!“