Výtvarník je známy divokým farebným štýlom. Nielen v umení.

Výtvarník Daniel Brogyányi otvoril most úsmevu: Žena si myslela že som ožratý

Umelec sa už nemohol pozerať na zamračených ľudí, ktorí okolo seba iba bezducho prechádzajú a bez slova sa míňajú. Mesto Nitra mu dalo priestor realizovať sa na moste svojimi farbami.

Výtvarník a fotograf Daniel Brogyányi, ktorý je známy divokým farebným štýlom či už na obrazoch alebo vo svojom šatníku, úspešne uviedol do života veselý most: „Ľudia sa na seba neusmievajú, priam sa mračia a nezdravia sa. Je to taký fenomén bývalého východného bloku, že sme na seba takí nevrlí.

V písomnej komunikácií všetci používajú “smajlík“ a v konečnom dôsledku všade šupnete tú ikonku, aby ste odľahčili vážnosť situácie. Tak som sa rozhodol v Nitre vyzdobiť most obrazmi a spravil som tam galériu. Aby ľudia, ktorí pôjdu po moste, nezabudli sa na seba usmiať aj v reálnom živote.“

Umelec sa už nemohol pozerať na zamračených ľudí, ktorí okolo seba iba bezducho prechádzajú a bez slova sa míňajú.
Umelec sa už nemohol pozerať na zamračených ľudí, ktorí okolo seba iba bezducho prechádzajú a bez slova sa míňajú.
Foto: PLUS 7 DNÍ

Umelec sa rozhodol most oživiť. Foto: PLUS 7 DNÍ

K tomuto počinu ho inšpirovala reklama na železničnej stanici. Tam si všimol na lavičkách dva banery, ktoré ho upútali: „Na jednej bolo, že úsmev je tá najkratšia vzdialenosť medzi ľudmi a potom, že úsmev je jazyk ktorému všetci rozumejú. Nech je v každom meste na tejto zemeguli jeden most, po ktorom sa môžu prejsť, keď ich bude trápiť duša. A môžu sa usmiať,“ prezradil Brogyányi.

Keď na záhrade pripravoval prvé obrazy na výstavu, manželka ho upodozrievala, že si niečo vypil: „Premaľoval som aj niektoré moje obrazy a to si žena myslela, že som ožratý ako divá sviňa keď som na ne maľoval “smajlíky“. Musel som vysvetľovať, že nie som. Potom mi to bolo aj trochu ľúto, lebo som mohol niektoré predať, ale už bolo neskoro,“ zasmial sa umelec.

Výtvarníka dnes už stretnete oblečeného výhradné v žiarivých farbách. Kedysi, ale nosil iba čiernu. „Chodil som celý v čiernom. Raz mi niekto daroval oranžové nohavice. Nosil som ich na záhradu a potom sa to nejako spravilo.

Dal som si v Indii ušiť košele a asi pol hodinu som vysvetľoval, že golier chcem taký, a rukáv onaký. Nechápali. Topánky si pomaľujem, vyrábam si ich. Niekedy musím aj rozmýšľať, čo si dám. Nemôžem si obliecť žlté nohavice a žltú košeľu, ale ináč mi je to jedno.“

Daniel Brogyányi má ešte jednu túžbu. Chce vyzdobiť bratislavský novopostavený Starý most: „Mesto by bolo krajšie, keby bol farebný. Spravil by som aj zadarmo ľudí by som na to zohnal. A pre turistov by to bolo obrovské lákadlo,“ navrhuje výtvarník.


  • nk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní